Urlop bezpłatny – podstawowe zasady

kiedy przysługuje urlop bezpłatny

Pracownik, który potrzebuje wolnego, a wykorzystał już cały zakres urlopu płatnego, może zawnioskować do pracodawcy o przyznanie urlopu bezpłatnego. Pracodawca ma prawo przyznać taki urlop, jednakże nie jest to jego obowiązek.

Urlop bezpłatny – prawo pracownika

Urlop bezpłatny to specyficzna sytuacja, w ramach której pracownik czasowo rezygnuje z prawa do wykonywania pracy oraz prawa do wynagrodzenia. Dlatego też przyznanie wolnego w takiej formie może nastąpić wyłącznie na wniosek pracownika – pracodawca nie może sam zdecydować o wysłaniu pracownika na przymusowe, bezpłatne wolne. Forma wniosku o urlop bezpłatny nie jest określona przepisami, zatem teoretycznie może być on przedstawiony nawet w formie ustnej; jednakże w praktyce zalecane jest skierowanie takiego wniosku w wersji pisemnej.

Jeśli jednak zatrudniony planowałby dłuższą nieobecność, warto taką argumentację przedstawić pracodawcy w związku z faktem, że przyznanie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę nie jest obligatoryjne.

Pracownik, udając się na urlop bezpłatny powinien pamiętać, że zasadniczo okres jego trwania nie wlicza się do stażu pracy, a w jego trakcie pracownik nie jest objęty ubezpieczeniem chorobowym.

Przyznanie urlopu to decyzja pracodawcy

Pracodawca, otrzymując wniosek o urlop bezpłatny od pracownika, ma właściwie nieograniczone prawo do jego przyznania – przepisy pracownicze nie przewidują tu ograniczeń np. liczbą dni, jak w przypadku urlopu płatnego. Co istotne, pracodawca może zgodzić się na cały okres urlopu, o który wnioskuje pracownik; lub tylko na jego część.

Ważne!
Pracodawca ma prawo do skrócenia urlopu bezpłatnego, który chciałby dostać pracownik, ale nie może go wydłużyć ani przesunąć na inny termin, niż wskazany we wniosku. Z drugiej strony, jeśli pracownik z przyznanym już urlopem bezpłatnym chciałby wcześniej wrócić do pracy, pracodawca może, ale nie musi wyrazić na to zgody.

Urlop a zwolnienie

Pracodawca przyznając urlop bezpłatny rezygnuje z obowiązku pracy pracownika na określony czas. Dlatego też nie ma on obowiązku zgadzania się na przyznanie takiego wolnego. Ponadto jeśli urlop pracownika będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, a w trakcie jego trwania wystąpią w firmie ważne i niedające się wcześniej przewidzieć przesłanki, pracodawca ma prawo do odwołania pracownika z urlopu. Urlop bezpłatny – tak jak standardowy – zasadniczo chroni pracownika przed wypowiedzeniem stosunku pracy, a także przed zmianą warunków pracy. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, kiedy w firmie przeprowadzane są zwolnienia grupowe, a bezpłatny urlop trwa dłużej niż trzy miesiące.

Czy wiesz, jak rozliczyć urlop pracownika? Sprawdź prostą instrukcję!

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość