Blog ifirma.pl

Urlop wychowawczy – podstawa składek w 2013 r.

|
|
4 minut czytania
Nowe przepisy wprowadziły to, że tak określona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy, nie więcej jednak niż kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia- w styczniu i lutym 2013 r. jest to – 2.106,13 zł.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Od początku 2012 r. zostały wprowadzone zmiany w ustalaniu podstawy składek. Od stycznia podstawę taką stanowi kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Nowe przepisy wprowadziły to, że tak określona podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy, nie więcej jednak niż kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia- w styczniu i lutym 2013 r. jest to – 2.106,13 zł.

Podstawa składek w 2013 r.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się w taki sposób, jak podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, tj. dzieli się wynagrodzenie osiągnięte przez pracownika przez liczbę miesięcy, z których wynagrodzenie to zostało osiągnięte. Z tą różnicą , że przyjmuje się pełne wynagrodzenie brutto, łącznie z częścią składek społecznych finansowanych przez pracownika ( 13,71 proc ). W przypadku osób które były zatrudnione przed przejściem na urlop wychowawczy w pełnym wymiarze czasu pracy i uzyskiwały z tego tytułu wynagrodzenie minimalne podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku. W 2013 r. będzie to 1.600,00 zł. Jak była to praca na część etatu to podstawę ustalamy proporcjonalnie np. ½ etatu -800,00 zł brutto itd.

Reasumując:

Musimy ustalić podstawę składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe biorąc pod uwagę średnią z 12 miesięcy (albo z miesięcy faktycznie przepracowanych) poprzedzające okres zatrudnienia u danego pracodawcy przed urlopem wychowawczym (uwzględniamy tylko pełne miesiące). Ważne jest aby ta średnia nie przekroczyła kwoty 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. W styczniu i lutym 2013 r. jest to kwota 2.106,13 zł (podstawa ta ulega zmianie co kwartał i jest podawana na stronach ZUS). Jeżeli ze średniej z 12 miesięcy wyjdzie kwota wyższa niż 2.106,13 zł to podstawę składek na emerytalne i rentowe ustalamy właśnie od tej podstawy. Nie można przekroczyć tej kwoty.

Podstawa składki zdrowotnej w 2013 r.

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej u osób przebywających na urlopie wychowawczym nie uległa zmianie i nadal wynosi 520 zł. Podstawy nie obniża się proporcjonalnie, tak jak w przypadku składek emerytalnej i rentowej. Podstawa ta ma obowiązywać do połowy roku 2013.

Jak to wykazać w serwisie ifirma

Jeżeli urlop wychowawczy będzie cały miesiąc a ustalona podstawa na emerytalne i rentowe będzie np. 1.600,00 zł brutto to w serwisie wprowadzamy w ten sposób: Dla pracownicy nie musimy wystawiać rachunku. Ale musimy tę osobę wykazać w raportach i deklaracji do ZUS. W serwisie wchodzimy na zakładkę > deklarację > wygeneruj deklaracje ZUS > zatwierdzamy. Utworzy się deklaracja ZUS DRA za dany miesiąc i raporty RCA, RZA, RSA . Wchodzimy na raport ZUS RCA dodaj osobę ubezpieczoną >otworzy się raport który należy uzupełnić. Podajemy dane pracownika, kod tytułu ubezpieczeń, podstawę składek i składki a następnie zatwierdzamy. Uzupełniamy poszczególne punkty: pkt.01 – wpisujemy kod -12 11 0 0 pkt.04 – podajemy -podstawę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Od stycznia 2013 r. -podstawa wynosi – 1.600,00 zł pkt.11- podajemy -składkę emerytalną finansowaną przez płatnika – 19,52% – 312,32 zł pkt.12- podajemy -składkę rentową finansowaną przez płatnika – 8% – 128,00 zł pkt.06- podajemy- podstawę na ubezpieczenie zdrowotne -520,00 zł ( do czerwca 2013 r. ) pkt.10- podajemy -składkę na ubezpieczenie zdrowotne -46,80 zł ( do czerwca 2013 r. ) pkt.15- podajemy – razem składka : 487,12 zł. Zatwierdzamy. Wchodzimy na raport ZUS RSA : otworzy się nam strona z RSA< edytuj> dodaj osobę ubezpieczoną>uzupełniamy dane pkt.01 – wpisujemy kod – 01 10 00 pkt.02- wpisujemy kod świadczenia przerwy -121 ( wybieramy z listy ) pkt.03-podajemy okres świadczenia przerwy -data -od… pkt.04-podajemy okres świadczenia przerwy -data – do… Zatwierdzamy. Teraz należy to jeszcze wykazać w deklaracji ZUS DRA. Wchodzimy na zakładkę < deklaracje> DRA < należy ją edytować i wpisać: część III DRA -pkt. 01- liczba ubezpieczonych, musimy dodać tę osobę część IV -składki finansowane z budżetu państwa pkt. 10 -składka na emerytalne -19,52% – wpisujemy – 312,32 zł pkt.11-składka na rentowe- 8% – wpisujemy – 128,00 zł pkt. 12- suma – 440,32 zł część VII pkt. 03- podajemy – 46,80 zł. Zatwierdzamy.

Podstawa zasiłku za niepełny miesiąc

Jeżeli początek lub koniec urlopu wychowawczego nastąpi w trakcie miesiąca to podstawę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ustalamy proporcjonalnie. Ustalamy ją dzieląc policzoną wcześniej podstawę lub te 60 proc. ( 2.106,13 zł w styczniu i lutym 2013 r. ) przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca ( np. luty ma 28 dni w 2013 r.) i mnożymy prze liczbę dni , w których osoba podlegała ubezpieczeniu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Np. Pracownica rozpoczyna urlop wychowawczy od 20 lutego 2013 r. a ustaloną podstawą jest 1600,00 zł. To 1600,00 zł : 28 dni w lutym * 9 dni ( od 20 lutego do 28 lutego jest 9 dni ) = 514,29 zł. I od tej podstawy ustalamy składki na emerytalne i rentowe tak jak w przykładzie podanym wyżej, tylko zamiast od 1600,00 zł liczymy od 514,29 zł.
Ważne!
Zasiłek wychowawczy wykazujemy na raportach i deklaracji do ZUS zawsze w miesiącu którego dotyczą np. zasiłek wychowawczy jest w miesiącu lutym to wykazujemy to w raportach i deklaracji lutowej. AUTOR: Małgorzata Michalak

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 2 marca 2013 o 09:43
   Paulina Kononowska

   A wiadomo może jak ma się wyliczanie podstawy składek dla samej siebie, jeśli prowadzę działalność gospodarczą od 1 września 2012, a wcześniej pracowałam od lutego do lipca 2011 na pół etatu (przed lutym studiowałam)? Myślę, że taka informacja przydałaby się wielu osobom, więc jest to pomysł na kolejny artykuł.

  2. 5 marca 2013 o 13:50
   M.Michalak

   Jeżeli chodzi o urlop wychowawczy to przysługuje on pracownicy (pracownikowi ) zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, kiedy łącznie są spełnione warunki:
   -pracownica/pracownik ma co najmniej 6 miesięczny staż pracy ( zaliczamy wszystkie poprzednie okresy pracy ),
   -pracownica/pracownik złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego,
   -urlop ma zostać udzielony w celu sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem do lat 4,
   -drugie z rodziców nie korzysta z urlopu wychowawczego.
   Natomiast jeżeli chodzi o urlop wychowawczy dla osób prowadzących działalność to nie przysługuje on takim osobom. Jest projekt , że ma się to zmienić i również takie osoby będą miały możliwość korzystania z takiego urlopu. Z informacji ZUS wynika jednak, że nie jest jeszcze dokładnie sprecyzowane kiedy te zmiany mają wejść. Dlatego proszę śledzić informacje w prasie, telewizji czy internecie na ten temat. Jeżeli takie zmiany wejdą będzie też zapewne informacja na naszym blogu na ten temat.

  3. 15 października 2013 o 09:48
   Andrzej

   W pozycji:

   “pkt.15- podajemy – razem składka : 478,12 zł.”

   jest chyba błąd. Łączna suma powinna chyba wynieść 487,12 zł.

  4. 15 października 2013 o 13:32
   M.Michalak

   Rzeczywiście wkradł się mały błąd w naszym artykule liczba 8 została przestawiona z 7. Za co przepraszamy. Zostanie to poprawione. Bardzo Panu dziękujemy za zgłoszenie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie