Blog ifirma.pl

Usługi budowlane – krótszy termin zwrotu VAT

|
Choć mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT wydaje się być przyjazny dla sprzedawcy, który przerzuca obowiązek podatkowy na nabywcę, może on generować także zamrożenie środków w postaci nadwyżki VAT naliczonego. Aby temu zapobiec, Ministerstwo wychodzi do mikroprzedsiębiorców z propozycją szybszego zwrotu nadwyżki VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Choć mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT wydaje się być przyjazny dla sprzedawcy, który przerzuca obowiązek podatkowy na nabywcę. Może on generować także zamrożenie środków w postaci nadwyżki VAT naliczonego. Aby temu zapobiec, Ministerstwo wychodzi do mikroprzedsiębiorców z propozycją szybszego zwrotu nadwyżki VAT. Dowiedz się więcej na ten temat.

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych a zatory w VAT

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych wykonywanych w ramach podwykonawstwa jest neutralne dla VAT sprzedawcy – obowiązek podatkowy przerzucony na nabywcę uwalnia od konieczności naliczenia i zapłacenia do urzędu VAT należnego.

Jednak małe firmy, w których sprzedaż to wyłącznie lub w większości wskazane powyżej usługi, mogą borykać się z problemem znaczących nadwyżek podatku VAT naliczonego od zakupów – w przypadku niewielkiego lub zerowego VAT należnego nie mamy bowiem zobowiązania, które można by pomniejszyć. Pozostaje zatem wnioskować o zwrot nadwyżki podatku naliczonego, który to proces może być długotrwały (standardowy termin rozpatrzenia wniosku o zwrot to 60 dni).

Usługi budowlane u mikroprzedsiębiorców a szybszy zwrot VAT

Z problemem środków zamrożonych w nadwyżce VAT naliczonego często borykają się mikrofirmy, co może znacząco wpływać na ich płynność finansową.

Aby tego uniknąć, Ministerstwo Finansów proponuje znacznie krótszy termin zwrotu VAT naliczonego – nawet do 15 dni. Warunkiem szybszego rozpatrzenia wniosków, a co za tym idzie – zwrotu pieniędzy, jest:

 • złożenie deklaracji VAT elektronicznie
 • przesłanie do urzędu skarbowego pliku JPK z ewidencji VAT

Wskazane powyżej dokumenty składane przez małych podatników są rozpatrywane w urzędach skarbowych w szczególnym trybie. Po zatwierdzeniu ich poprawności środki powinny zostać zwrócone przedsiębiorcy w krótszym, około dwutygodniowym terminie.

Ważne! 15-dniowy termin zwrotu VAT

Nie wynika bezpośrednio z przepisów – jest to jedynie wsparcie, deklarowane przez MF dla małych firm. Dlatego starając się o taki zwrot VAT, przedsiębiorca składa standardową deklarację VAT-7 z wybranym terminem zwrotu:

Sprawdź, jak szybko złożyć e-deklarację VAT z serwisu ifirma!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie