Usługi budowlane – krótszy termin zwrotu VAT

usługi budowlane zwrot VAT

Choć mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT wydaje się być przyjazny dla sprzedawcy, który przerzuca obowiązek podatkowy na nabywcę, może on generować także zamrożenie środków w postaci nadwyżki VAT naliczonego. Aby temu zapobiec, Ministerstwo wychodzi do mikroprzedsiębiorców z propozycją szybszego zwrotu nadwyżki VAT.

Choć mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT wydaje się być przyjazny dla sprzedawcy, który przerzuca obowiązek podatkowy na nabywcę. Może on generować także zamrożenie środków w postaci nadwyżki VAT naliczonego. Aby temu zapobiec, Ministerstwo wychodzi do mikroprzedsiębiorców z propozycją szybszego zwrotu nadwyżki VAT. Dowiedz się więcej na ten temat.

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych a zatory w VAT

Odwrotne obciążenie w usługach budowlanych wykonywanych w ramach podwykonawstwa jest neutralne dla VAT sprzedawcy – obowiązek podatkowy przerzucony na nabywcę uwalnia od konieczności naliczenia i zapłacenia do urzędu VAT należnego.

Jednak małe firmy, w których sprzedaż to wyłącznie lub w większości wskazane powyżej usługi, mogą borykać się z problemem znaczących nadwyżek podatku VAT naliczonego od zakupów – w przypadku niewielkiego lub zerowego VAT należnego nie mamy bowiem zobowiązania, które można by pomniejszyć. Pozostaje zatem wnioskować o zwrot nadwyżki podatku naliczonego, który to proces może być długotrwały (standardowy termin rozpatrzenia wniosku o zwrot to 60 dni).

Usługi budowlane u mikroprzedsiębiorców a szybszy zwrot VAT

Z problemem środków zamrożonych w nadwyżce VAT naliczonego często borykają się mikrofirmy, co może znacząco wpływać na ich płynność finansową.

Aby tego uniknąć, Ministerstwo Finansów proponuje znacznie krótszy termin zwrotu VAT naliczonego – nawet do 15 dni. Warunkiem szybszego rozpatrzenia wniosków, a co za tym idzie – zwrotu pieniędzy, jest:

  • złożenie deklaracji VAT elektronicznie
  • przesłanie do urzędu skarbowego pliku JPK z ewidencji VAT

Wskazane powyżej dokumenty składane przez małych podatników są rozpatrywane w urzędach skarbowych w szczególnym trybie. Po zatwierdzeniu ich poprawności środki powinny zostać zwrócone przedsiębiorcy w krótszym, około dwutygodniowym terminie.

Ważne! 15-dniowy termin zwrotu VAT

Nie wynika bezpośrednio z przepisów – jest to jedynie wsparcie, deklarowane przez MF dla małych firm. Dlatego starając się o taki zwrot VAT, przedsiębiorca składa standardową deklarację VAT-7 z wybranym terminem zwrotu:

Sprawdź, jak szybko złożyć e-deklarację VAT z serwisu ifirma!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość