Blog ifirma.pl

VAT-26 w wersji elektronicznej bez podpisu elektronicznego

|
|
2 minut czytania
VAT-26 to formularz, za pomocą którego dokonuje się zgłoszenia w US samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jest to jeden z warunków koniecznych do odliczania 100% VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego typu pojazdów. Co ważne, zgłoszenia takiego można dokonać bez wychodzenia z domu, w wersji elektronicznej – nawet jeżeli nie posiadasz podpisu elektronicznego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

VAT-26 to formularz, za pomocą którego dokonuje się zgłoszenia w US samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jest to jeden z warunków koniecznych do odliczania 100% VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego typu pojazdów. Co ważne, zgłoszenia takiego można dokonać bez wychodzenia z domu, w wersji elektronicznej – nawet jeżeli nie posiadasz podpisu elektronicznego.

W jaki sposób złożyć VAT-26 w wersji elektronicznej?

VAT-26 można złożyć w wersji elektronicznej na jeden z dwóch sposobów:

 1. poprzez aplikację e-Deklaracje Desktop, którą można pobrać ze strony MF (wszystkie niezbędne do tego programy znajdziesz tutaj),
 2. poprzez zainstalowanie wtyczki (plug in) do przeglądarki i następnie wypełnienie interaktywnego formularza dostępnego na stronie MF, a następnie podpisanie go za pomocą danych autoryzujących.

Składanie VAT-26 przez aplikację e-Deklaracje Desktop

Krok 1: pobranie i zainstalowanie aplikacji e-Deklaracje Desktop ze strony MF, wraz ze środowiskiem uruchomieniowym Adobe AIR, wtyczką do przeglądarek Adobe Flash Player oraz programem do odczytu dokumentów PDF – Adobe Reader.

Krok 2: uruchomienie aplikacji, zdefiniowanie Profilu użytkownika (wypełnienie podstawowych danych na temat podatnika), a następnie wybranie formularza VAT-26 z opcji „Katalog formularzy” – po wypełnieniu go, podpisujemy go przez podanie informacji o przychodzie ze wskazanego przez aplikację roku.

Składanie VAT-26 za pomocą wtyczki e-Deklaracje

Innym sposobem na złożenie VAT-26 w wersji elektronicznej jest zainstalowanie wtyczki do przeglądarki. Jak to zrobić krok po kroku?

Krok 1: pobranie ze strony MF instalatora wtyczki (plug-in), który wraz ze szczegółowymi wskazówkami dostępny jest tutaj:

VAT 26

 

Krok 2: instalacja wtyczki za pomocą automatycznego kreatora:

vat-26 edeklaracje

 

Krok 3: wypełnienie interaktywnego formularza VAT-26 dostępnego na stronie MF (Formularze ➡ VAT ➡ VAT-26). Wypełniając go należy przejść do trybu e-Deklaracje, który pozwoli na wysłanie wypełnionego formularza.

vat-26 informacja o pojazdach

Krok 4: Po wypełnieniu VAT-26 należy wybrać opcję Podpisz i wyślij. Podpisywanie odbywa się za pomocą danych autoryzacyjnych, czyli przez podanie przychodu wykazanego w zeznaniu podatkowym za wskazany rok.

vat-26 podpisz i wyślij

 

Krok 5: na podstawie numeru referencyjnego, który pojawi się w następnym oknie możliwe jest pobranie UPO – Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, które potwierdza, że formularz został złożony w urzędzie skarbowym.

Ważne!
Szczegółową instrukcję elektronicznej wysyłki VAT-26 i innych interaktywnych formularzy znajdziesz tutaj.

VAT-26 to nie jedyny warunek pozwalający na odliczanie 100% VAT od samochodów osobowych – więcej na ten temat.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie