VAT-26 w wersji elektronicznej bez podpisu elektronicznego

składanie deklaracji VAT-26 w wersji elektronicznej

VAT-26 to formularz, za pomocą którego dokonuje się zgłoszenia w US samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jest to jeden z warunków koniecznych do odliczania 100% VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego typu pojazdów. Co ważne, zgłoszenia takiego można dokonać bez wychodzenia z domu, w wersji elektronicznej – nawet jeżeli nie posiadasz podpisu elektronicznego.

VAT-26 to formularz, za pomocą którego dokonuje się zgłoszenia w US samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Jest to jeden z warunków koniecznych do odliczania 100% VAT od zakupów związanych z eksploatacją tego typu pojazdów. Co ważne, zgłoszenia takiego można dokonać bez wychodzenia z domu, w wersji elektronicznej – nawet jeżeli nie posiadasz podpisu elektronicznego.

W jaki sposób złożyć VAT-26 w wersji elektronicznej?

VAT-26 można złożyć w wersji elektronicznej na jeden z dwóch sposobów:

  1. poprzez aplikację e-Deklaracje Desktop, którą można pobrać ze strony MF (wszystkie niezbędne do tego programy znajdziesz tutaj),
  2. poprzez zainstalowanie wtyczki (plug in) do przeglądarki i następnie wypełnienie interaktywnego formularza dostępnego na stronie MF, a następnie podpisanie go za pomocą danych autoryzujących.

Składanie VAT-26 przez aplikację e-Deklaracje Desktop

Krok 1: pobranie i zainstalowanie aplikacji e-Deklaracje Desktop ze strony MF, wraz ze środowiskiem uruchomieniowym Adobe AIR, wtyczką do przeglądarek Adobe Flash Player oraz programem do odczytu dokumentów PDF – Adobe Reader.

Krok 2: uruchomienie aplikacji, zdefiniowanie Profilu użytkownika (wypełnienie podstawowych danych na temat podatnika), a następnie wybranie formularza VAT-26 z opcji „Katalog formularzy” – po wypełnieniu go, podpisujemy go przez podanie informacji o przychodzie ze wskazanego przez aplikację roku.

Składanie VAT-26 za pomocą wtyczki e-Deklaracje

Innym sposobem na złożenie VAT-26 w wersji elektronicznej jest zainstalowanie wtyczki do przeglądarki. Jak to zrobić krok po kroku?

Krok 1: pobranie ze strony MF instalatora wtyczki (plug-in), który wraz ze szczegółowymi wskazówkami dostępny jest tutaj:

VAT 26

 

Krok 2: instalacja wtyczki za pomocą automatycznego kreatora:

vat-26 edeklaracje

 

Krok 3: wypełnienie interaktywnego formularza VAT-26 dostępnego na stronie MF (Formularze ➡ VAT ➡ VAT-26). Wypełniając go należy przejść do trybu e-Deklaracje, który pozwoli na wysłanie wypełnionego formularza.

vat-26 informacja o pojazdach

Krok 4: Po wypełnieniu VAT-26 należy wybrać opcję Podpisz i wyślij. Podpisywanie odbywa się za pomocą danych autoryzacyjnych, czyli przez podanie przychodu wykazanego w zeznaniu podatkowym za wskazany rok.

vat-26 podpisz i wyślij

 

Krok 5: na podstawie numeru referencyjnego, który pojawi się w następnym oknie możliwe jest pobranie UPO – Urzędowego Potwierdzenia Odbioru, które potwierdza, że formularz został złożony w urzędzie skarbowym.

Ważne!
Szczegółową instrukcję elektronicznej wysyłki VAT-26 i innych interaktywnych formularzy znajdziesz tutaj.

VAT-26 to nie jedyny warunek pozwalający na odliczanie 100% VAT od samochodów osobowych – więcej na ten temat.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość