Czy żeby zastosować VAT marża dla towarów używanych potrzebny jest dokument zakupu?

vat marża na towary używane

Dokonujesz rozliczeń w procedurze marży? Przeczytaj artykuł o dokumentach zakupu.

Rozliczanie sprzedaży w procedurze VAT marża kieruje się swoimi prawami. Przepisy mówiące o rozliczaniu marży zostały zapisane w ustawie o podatku VAT. Jednak nie wszystko wynika wprost z przepisów. Dzisiaj będziemy się zastanawiali, czy do rozliczenia w procedurze marży przedsiębiorca musi posiadać dokument zakupu.

Kiedy możemy stosować VAT marżę?

Jednym z podstawowych założeń rozliczania w procedurze marży jest to, że towar, który stanowi przedmiot transakcji musi być używany i nabyty od:

  • przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT lub
  • rozliczają się w procedurze marży lub
  • od osób prywatnych.

Przedsiębiorcy często się zastanawiają, czy zawsze muszą posiadać dokument zakupu towaru używanego. W praktyce często może być kłopot z uzyskaniem jakiegoś dokumentu. W takim razie rodzi się pytanie, czy można bez dokumentu nabywać towary i je sprzedawać w procedurze marży.

Dokumenty zakupu w procedurze marży

Wiemy już od kogo można kupować towary używane, żeby je sprzedawać w procedurze marży. Teraz zastanowimy się nad dokumentowaniem takich zakupów. W ustawie o VAT jest jedynie ogólny zapis, że nabywca musi posiadać dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów, ale w przypadku nabycia towarów od innego przedsiębiorcy. Z takim dokumentowaniem nie powinno być więc większych problemów. Nabywca powinien otrzymać dokument potwierdzający zakup w postaci faktury, która zawiera wszystkie niezbędne dane, żeby ją uwzględnić w rozliczeniu marży.

Problematyczny może się okazać zakup od podmiotów prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a nie zawsze chcą dokonywać sprzedaży na umowę kupna – sprzedaży. Jak powinno się w takiej sytuacji postąpić? Otóż przedsiębiorca, który zakupi towar używany od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej np. na aukcji internetowej, targowisku, giełdzie czy od przypadkowego sprzedawcy nie będzie pozbawiony prawa do rozliczenia takiego zakupu w procedurze marży.

Czy zakup w procedurze marży można udokumentować dowodem wewnętrznym?

Wydaje się więc, że ustawodawca dał przedsiębiorcom rozliczającym się w procedurze marży pewien margines swobody. W ustawie o VAT przy osobach niebędących podatnikami nie napisał nic o wymaganiach jeżeli chodzi o dokumentowanie zakupu. Jeżeli więc nie będzie możliwe ustalenie danych osobowych podmiotu – osoby nieprowadzącej działalności, to w takim przypadku należałoby sporządzić dowód wewnętrzny, na którym znajdzie się informacja o tym co zostało zakupione, gdzie i za jaką kwotę. Taki sposób postępowania potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. Przykładowo w interpretacji nr 0114-KDIP1-3.4012.511.2018.1.JG z dnia 9 października 2018 r.

Podsumowanie

Jak wynika z przeprowadzonej analizy przedsiębiorca, który rozlicza się w procedurze marży nie zawsze musi posiadać dokument zakupu towaru używanego. Jeżeli sprzedawca będzie również przedsiębiorcą, to musi posiadać dokumenty jednoznacznie potwierdzające zakup. Natomiast jeżeli zakup będzie dokonywany od osób nieprowadzących działalności gospodarczej, to można go udokumentować dowodem wewnętrznym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość