Blog ifirma.pl

VAT na Litwie – kompletny przewodnik. Stawki, progi rejestracyjne

|
|
2 minut czytania
Wysyłasz towary klientom z Litwy? Sprawdź, czy powinieneś się rejestrować do litewskiego systemu VAT i jakie są stawki VAT na Litwie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podatek od wartości dodanej (VAT) wprowadzono na Litwie w 1994 roku, czyli na dziesięć lat przed przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej. Kluczowe są Dyrektywy UE określające sprawy podatku VAT. Miejscowo jest natomiast zarządzany przez Państwową Inspekcję Podatkową (STI), która podlega bezpośrednio Ministerstwu Finansów Republiki Litewskiej.

Czy powinieneś zarejestrować się do litewskiego VAT?

Nie będąc litewskimi rezydentami podatkowymi, przedsiębiorcy dostarczający towary/usługi na terenie Litwy (przeznaczone dla lokalnych przedsiębiorstw lub konsumentów), mogą stanąć przed obowiązkiem zarejestrowania swojej działalności w celach odprowadzania podatku VAT na Litwie.

Obowiązek rejestracji do VAT na Litwie istnieje w m.in. następujących przypadkach:

 • import towarów z kraju spoza UE na Litwę,
 • dostawy wewnątrzwspólnotowe, a więc przemieszczanie towarów pomiędzy Litwą a innymi państwami członkowskimi UE – dotyczy to tak samo sprzedaży, jak i zakupu (wysyłki/przywozu),
 • transakcje kupna oraz sprzedaży towarów na terenie Litwy,
 • sprzedawanie litewskim klientom towarów przez Internet (zastrzega się litewski próg rejestracji VAT w obrębie sprzedaży na odległość),
 • przechowywanie towarów w magazynach konsygnacyjnych,
 • organizacja wystaw/imprez/szkoleń/konferencji na żywo (z wstępem, za który opłata uiszczana jest na miejscu),
 • sprzedawanie litewskim klientom towarów przez Internet
 • sprzedaż e-Commerce, po przekroczeniu progu 42.000 zł (limit ten należy łączyć wspólnie dla sprzedaży B2C na terenie całej UE)

Czy wymagany jest litewski przedstawiciel fiskalny lub agent?

W myśl unijnych dyrektyw dotyczących podatku VAT, lokalny litewski przedstawiciel fiskalny/agent nie jest wymagany przez spółkę, której siedziba mieści się w innym państwie członkowskim UE. Aczkolwiek – spółki działające poza terenem Unii Europejskiej objęte są wspomnianym obowiązkiem. Wyjątki stanowią sytuacje, gdy dana spółka mająca siedzibę w kraju spoza UE, zawarła z Litwą umowę o współpracy w ramach administracji podatkowej. Taka firma wówczas nie jest w żaden sposób zobowiązana do wyznaczenia przedstawiciela podatkowego.

Jaki jest format litewskiego numeru VAT?Tuż po objęciu danej firmy rejestracją VAT (trwającej zwykle trzy dni), otrzymuje się unikalny litewski numer identyfikacyjny. Każde z państw członkowskich ustala format swojego numeru VAT. W przypadku Litwy składa się z prefiksu LT oraz kombinacji 9 lub 12 cyfr.

Kod kraju: LT

Format: 123456789012

Liczba znaków: 9 lub 12

Jakie są terminy składania litewskich deklaracji VAT?

Miesięczne deklaracje VAT składa się w tym samym terminie co w Polsce – czyli do 25. dnia miesiąca za poprzedni okres.

Ponadto, na Litwie istnieje także obowiązek składania rocznych deklaracji VAT — termin na jej wysyłkę to 1 października za rok poprzedni.

Litewskie kary VAT

Jeżeli deklaracje są złożone błędnie lub spóźniono się z ich wypełnieniem, na zagraniczne firmy może być nałożona kara. Opóźnienia w złożeniu deklaracji VAT podlegają niewielkim karom oraz opłacie, która wynosi 0,03% za każdy dzień zwłoki. Istnieją też kary za nieprawidłowe raportowanie, wynoszące od 10 do 50% nieuiszczonego podatku VAT (w zależności od okoliczności). Podatek VAT na Litwie ulega przedawnieniu po upływie pięciu lat. Wyjątek stanowią oszustwa – w ich przypadku okres przedawnienia jest wydłużony do ośmiu lat.

Zgodność z litewskim podatkiem VAT

Gdy firma zarejestruje się już jako litewski płatnik VAT, jej właściciel jest zobowiązany do trzymania się lokalnych przepisów, które ściśle dotyczą podatku VAT odprowadzanego na Litwie. Tyczy się to:

 • wystawiania wszelkich faktur z danymi ujawniającymi, które są określone w litewskiej Ustawie o VAT,
 • prowadzenia ewidencji księgowej, która powinna być przechowywana przez okres co najmniej 10. lat,
 • prawidłowego fakturowania swoich klientów za nabycie towarów lub usług (w zgodzie z litewskimi przepisami VAT dotyczącymi czasu oczekiwania na dostawę),
 • przetwarzania not kredytowych oraz innych tego typu korekt,
 • stosowania uprzednio zatwierdzonych kursów walut zagranicznych.

Stawki VAT na Litwie

 
STAWKA
TYP
RODZAJ TOWARÓW LUB USŁUG
21% standardowa
 • wszystkie pozostałe towary i usługi podlegające opodatkowaniu
9% obniżona
 • niektóre krajowe przewozy pasażerskie,
 • zakwaterowanie w hotelach,
 • ogrzewanie miejskie,
 • książki (za wyjątkiem e-booków),
 • drewno opałowe
5% obniżona
 • produkty farmaceutyczne
0% zerowa
 • transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy

Bardzo podobne stawki VAT obowiązują w sąsiednim państwie – sprawdź również nasz tekst o VAT na Łotwie.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. VAT na Litwie - kiedy trzeba się zarejestrować?

   Zgodnie z ogólnymi przepisami Unii Europejskiej dot. VAT rejestracją objęte są m. in.:
   • import towarów z kraju spoza UE na Litwę,
   • transakcje kupna oraz sprzedaży towarów na terenie Litwy,
   • sprzedawanie litewskim klientom towarów przez Internet (zastrzega się litewski próg rejestracji VAT w obrębie sprzedaży na odległość).
  2. Jakie są terminy składania litewskich deklaracji VAT?

   Każdorazowo – miesięczna lub dwuletnia deklaracja VAT na Litwie musi być obowiązkowo złożona do 25 dnia miesiąca, który następuje tuż po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Każdy podatek VAT, który jest należny musi być zapłacony w tym samym czasie.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie