Blog ifirma.pl

Venture capital. Jak można wykorzystać ten sposób finansowania?

|
|
4 minut czytania
Jakie korzyści wiążą się z funduszem venture capital? Kto w szczególności powinien rozważyć tę formę wsparcia? Jakie ryzyko niesie venture capital dla start-upów? Odpowiedzi znaleźć można w niniejszym artykule.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Fundusze venture capital – co to jest?

Fundusze venture capital stanowią formę finansowania zewnętrznego, uzyskiwanego w zamian za czasowy przydział udziałów lub akcji w finansowanym przedsiębiorstwie. Inwestorem w tym przypadku jest podmiot, chcący zoptymalizować zysk z kapitału, którym dysponuje, lokując go w ramach biznesu, wykazującego znaczące tendencje wzrostowe. Tym samym venture capital stanowi atrakcyjną formę finansowania dla innowacyjnych start-upów, o ograniczonych środkach finansowych, kompensowanych dużym potencjałem rozwoju.  

Venture capital. Jak można wykorzystać ten sposób finansowania?

Dla kogo venture capital? 

Venture capital dedykowany jest w szczególności podmiotom biznesowym o ugruntowanym modelu biznesowym oraz o znaczącym potencjale rozwoju. W związku z tym konieczne jest, aby podmiot ubiegający się o dofinansowanie w tej formie dysponował pewnym doświadczeniem rynkowym, dającym inwestorom gwarancję intensywnego wzrostu działalności. 

Często wybieranym kierunkiem inwestycji są branże technologiczne, biotechnologiczne i informatyczne. Ważne jest, aby biorca kapitału wykazywał określone przewagi konkurencyjne, będące asumptem do zainteresowania ze strony inwestorów. Mogą one przejawiać się np. na poziomie produktowym, usługowym, cenowym, menedżerskim lub rynkowym.

Równie istotne jest odpowiednie ukształtowanie i zaprezentowanie projektu, który podlega finansowaniu. Venture capital jako inwestycja podwyższonego ryzyka wymaga bowiem przekonania inwestora odnośnie do opłacalności jego zaangażowania kapitałowego. Zatem fundusz vc stanowi odpowiednią propozycję dla firm z pomysłem na siebie, który często jest zbyt ryzykowny w oczach tradycyjnych instytucji bankowych.

Venture capital wady i zalety

Wśród korzyści płynących ze wsparcia w ramach funduszy venture capital zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan finansowy aspekt inwestycji. Innowacyjne przedsiębiorstwa uzyskują w ten sposób kapitał, który często nie jest dla nich dostępny z innego źródła, a który potrafi bardzo przyspieszyć rozwój firmy i jej przedsięwzięć. To wszystko bez konieczności ustanowienia jakichkolwiek zabezpieczeń, co nierzadko stanowi duży problem dla firm o ograniczonych zasobach materialnych.

Na finansowanych podmiotach nie spoczywa również obowiązek regularnych, oprocentowanych rat – inwestor uzyskuje bowiem korzyść w postaci dywidendy. Koszty są zatem wprost proporcjonalne do zysków, jakie uzyskuje firma. 

Start-upy korzystające z funduszy venture capital uzyskują jednak znacznie więcej niż zastrzyk gotówki. Inwestorzy to bowiem często podmioty o ugruntowanej pozycji rynkowej, dysponujące szeroką bazą danych, know-how, kontaktami, infrastrukturą, sprawdzonymi kanałami logistycznymi i wsparciem ze strony specjalistów. Ryzyko, jakie bierze na siebie inwestor, sprawia zaś, że zależy mu na powodzeniu przedsięwzięcia – można więc liczyć z jego strony na szerokie wsparcie, które przekłada się bezpośrednio na uzyskiwane przez niego, jako udziałowca, korzyści. 

Fundusz vc jest formą finansowania gwarantującą stabilność dla start-upów. Współpraca nawiązywana jest w fazie ich wzrostu, co stanowi dobrą wróżbę w zakresie współpracy z inwestorem, który zapewne będzie chciał kontynuować finansowanie przedsięwzięcia. Nawet gdyby jego stanowisko było jednak odmienne, wycofanie się z transakcji bez zgody po obu stronach nie będzie łatwe.

Kiedy mowa o kosztach tego rodzaju finansowania, z pewnością nie przekroczą one korzyści – to udział w zysku przedsiębiorstwa jest bowiem wynagrodzeniem dla inwestora. Fakt, że zechciał on postawić na określony biznes, buduje wizerunek tego ostatniego jako dobrze rokującego – to zaś może przyciągnąć kolejnych inwestorów. Poprawa struktury kapitałowej zwiększa też zdolność kredytową, co może jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój.

Fundusz venture capital – ryzyka 

Mimo wspomnianych korzyści, jakie odnieść można, nawiązując współpracę z funduszami vc, jak każda forma finansowania również i ta wiąże się z pewnymi ograniczeniami po stronie biorcy kapitału.

Wynika to z okoliczności, że finansujący staje się w tym przypadku udziałowcem w firmie, w związku z czym uzyskuje określony pakiet przywilejów, umniejszając pierwotny stopień kontroli nad spółką. Trzeba więc liczyć się z koniecznością wypłaty dywidendy, podziałem władzy w przedsiębiorstwie i koniecznością konsultowania decyzji z inwestorem. 

Na niekorzyść funduszy vc przemawiają również czas konieczny do wdrożenia tej formy finansowania, który zwykle wynosi około roku, licząc od dnia nawiązania kontaktu przez strony transakcji. 

Wysokie ryzyko wiąże się z koniecznością ponoszenia stosunkowo wysokich kosztów. Średnia stopa zwrotu, jakiej oczekuje w tym wypadku inwestor, nie schodzi poniżej progu 30-procentowego. Wzrost wartości przedsiębiorstwa przekłada się też na cenę udziałów i akcji, które inwestor nabywa znacznie taniej w początkowej fazie wzrostu. 

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Venture capital - co to?

   Fundusze venture capital to forma finansowania zewnętrznego, uzyskiwanego w zamian za czasowy przydział udziałów lub akcji w finansowanym przedsiębiorstwie. Inwestorem jest podmiot lokujący kapitał w biznes wykazujący znaczące tendencje wzrostowe. Tym samym venture capital stanowi atrakcyjną formę finansowania dla innowacyjnych start-upów, o ograniczonych środkach finansowych, kompensowanych dużym potencjałem rozwoju.  
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie