Blog ifirma.pl

WNT a import towarów – różnice

|
|
2 minut czytania
Zakup towarów z zagranicy rodzi obowiązek odpowiedniego rozliczenia danej transakcji, szczególnie na gruncie podatku od towarów i usług. W związku z powyższym bardzo ważne jest odróżnienie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – WNT oraz importu towarów. Obie te transakcje rodzą bowiem nieco inne skutki.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polecamy nasz kompleksowy materiał video na temat WNT:

 

Zakup towarów z zagranicy rodzi obowiązek odpowiedniego rozliczenia danej transakcji, szczególnie na gruncie podatku od towarów i usług. W związku z powyższym bardzo ważne jest odróżnienie czym jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – WNT a czym import towarów. Obie te transakcje rodzą bowiem nieco inne skutki.

WNT – co to dokładnie jest?

Z WNT mamy do czynienia w sytuacji, gdy łącznie spełnione zostały następujące warunki:

 • polski podatnik nabył prawo do rozporządzania towarami jak właściciel,
 • towary będące przedmiotem tej transakcji były transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego, gdzie rozpoczął się transport lub wysyłka,
 • organizatorem transportu był dokonujący dostawy, nabywca towarów lub inny podmiot działający na rzecz jednego z nich,
 • polski przedsiębiorca oraz sprzedawca z UE muszą być podatnikami podatku od towarów i usług, a nabywane towary mają służyć w celach związanych z działalnością

Import towarów – kiedy występuje?

Import towarów występuje natomiast każdorazowo w przypadku przywozu towaru z terytorium kraju trzeciego (spoza UE) na terytorium Polski. Przy takiej transakcji przedsiębiorca poza fakturą otrzymuje także dokumenty celne (SAD lub PZC).

WNT A IMPORT TOWARÓW – RÓŻNICE W ROZLICZANIU

 
WNT
IMPORT TOWARÓW
Rozliczenie VAT nabywca będący podatnikiem VAT odprowadza VAT należny (wg krajowej stawki) oraz jednocześnie ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w miesiącu wystawienia faktury, jeśli wydatek ten służy działalności opodatkowanej procedura uproszczona: podatnik wykazuje VAT od transakcji zarówno po stronie zakupu, jak i sprzedaży w deklaracji VAT za okres, w którym powstał dług celny procedura normalna: podatnik wpłaca VAT bezpośrednio do urzędu celnego lub firmie dokonującej odprawy – tak naliczony VAT (na podstawie otrzymanych dokumentów) wykazuje on w deklaracji VAT po stronie zakupów za okres, w którym powstał dług celny
Podstawa opodatkowania VAT kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić – najczęściej kwota wskazana na fakturze (może być powiększona np. o podatki, cła) – patrz art. 30a ustawy o VAT wartość celna (na podstawie dokumentu SAD) powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (jeśli występuje) plus inne koszty i należności celne – więcej na ten temat przeczytasz tutaj
Odprawa celna
nie
tak
Pozycja w deklaracji VAT-7 (17) poz. 23 i 24 (po stronie sprzedaży oraz poz. 43 i 44 lub 45 i 46 (po stronie zakupu) wykazywany tylko po stronie zakupu – poz. 43 i 44 lub 45 i 46
Wykazywanie w VAT-UE
tak
nie
 

Czy przy zakupach spoza UE konieczna jest rejestracja do VAT-UE? Sprawdź!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie