Wpływ COVID-19 na firmy – jakie ograniczenia, a jaka pomoc dla przedsiębiorców?

czerwona strefa obostrzenia

Od 24 października cała Polska jest już czerwoną strefą. Jakie restrykcje zostały nałożone na firmy? Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc rządu?

Czerwona strefa obostrzenia: jakie restrykcje zostały nałożone na firmy w związku z objęciem całego terenu kraju czerwoną strefą? Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc rządu?

Czerwona strefa obostrzenia dla firm

Ograniczenia wstępnie mają obowiązywać przez dwa tygodnie, czyli do 7 listopada 2020. Sytuacja jednak jest dynamiczna i może zmieniać się z dnia na dzień.

Restrykcji rządowych z powodu bycia w czerwonej strefie jest więcej, w artykule skupiamy się jedynie na tych nałożonych na firmy.

Część branż jest zobowiązana do zamknięcia lub zawieszenia działalności. Zakaz działalności dotyczy:

 • restauracji – w zakresie stacjonarnej obsługi,
 • stołówek szkolnych – z wyjątkiem wydawania posiłków jedynie dla klas 1-3 szkół podstawowych oraz kadry szkolnej z zachowaniem reżimu sanitarnego,
 • restauracji hotelowych – dozwolone jest jedynie wydawanie posiłków dla gości hotelowych,
 • klubów nocnych,
 • dyskotek,
 • saun, solariów, salonów masażu.
  Sportowe kluby taneczne i szkoły tańca są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności – jeśli udostępniają miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni.

Zawieszone powinny być następujące branże:

 • aquaparki i baseny – z wyjątkiem tych prowadzonych w podmiotach leczniczych i hotelach i wyłącznie dla ich gości,
 • wesołe miasteczka, parki rozrywki.

W sklepach obowiązują limity dotyczące liczby osób:

 • dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę,
 • dla sklepów powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2.

W sklepach jest również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz noszenia przez klientów rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk. Między godziną 10.00 a 12.00 zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60 lat.

W salonach kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu jednocześnie może przebywać tylko personel i obsługiwany klient. Ponadto, stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 metrów od powierzchni podłogi.

W każdym zakładzie pracy trzeba nosić maseczki lub zakrywać usta i nos, chyba że ktoś ma przy sobie zaświadczenie lekarskie, które zezwala na nienoszenie maski. Za brak maseczki grożą mandaty, nawet do 500 zł.

Pomoc dla firm – tarcza dla firm/tarcza branżowa

W ramach tarczy 5.0, nazywanej tarczą branżową przewidywana jest pomoc dla firm świadczących usługi turystyczne, estradowe, wystawiennicze, rozrywkowe. Od 15 października wyżej wymienieni przedsiębiorcy mogą wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Wnioski można składać tylko elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Ze świadczenia postojowego mogą skorzystać agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni (rodzaj ich przeważającej działalność oznaczony jest kodem PKD 79.11.A i 79.90.A). Świadczenie to wynosi 2 080 zł i można je otrzymać maksymalnie trzy razy. Aby otrzymać świadczenie postojowe trzeba złożyć wniosek o symbolu RSP-DB.

Kto ma prawo do dodatkowego świadczenia pomocowego?

Prawo do dodatkowego świadczenia postojowego mają przedsiębiorcy, dla których przeważającym rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej jest np.:

 • przewóz wycieczkowy i turystyczny,
 • wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, operowych, baletowych, cyrkowych,
 • prowadzenie pokojów zagadek, domów strachu, dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Na dodatkowe świadczenie postojowe mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy otrzymali co najmniej jedno świadczenie postojowe (to jeden z warunków). Można z niego skorzystać maksymalnie trzy razy, w wysokości wcześniej wypłaconego świadczenia postojowego (2 080 zł albo 1 300 zł).

Aby otrzymać dodatkowe świadczenie postojowe trzeba złożyć wniosek o symbolu RSP-DD.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS – jakie branże?

Zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień przysługuje branży turystycznej, hotelarskiej, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw. Aby uzyskać zwolnienie z opłacania składek trzeba złożyć wniosek o symbolu RDZ-B. Wnioski można składać do końca listopada.

W kuluarach rządowych słyszy się ponadto o planie pomocowym dla klubów fitness czy dla gastronomii. Pomoc ma polegać na zawieszeniu płacenia składek na ZUS i podatków, poprzez dofinansowanie zatrudnienia, mikrodotacje, aż do rekompensowania strat. Nie ma jeszcze konkretnych wytycznych. Są one na etapie ustalania.

Pomoc dla każdej z branż

Istnieją natomiast formy pomocy, z których firmy mogą nadal skorzystać – niezależnie od branży. Jest to:

 • dodatkowy zasiłek opiekuńczy – przysługujący rodzicowi dziecka w wieku do lat 8, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego; rodzicowi do ukończenia 14 roku życia dziecka w przypadku choroby dziecka; rodzicowi dziecka, które ukończyło 14 lat, które ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub wymaga opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji do 18 roku życia. Wniosek składa się do pracodawcy, który potem składa oświadczenie w ZUS.
 • świadczenie postojowe – również dla firm spoza branży turystycznej, które jeszcze nie starały się o tę formę pomocy i osiągnęły miesięczny spadek dochodów o 15% w stosunku do miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku.
 • mikropożyczka w wysokości do 5 000 zł na pokrycie bieżących kosztów firmy. Mikropożyczka będzie bezzwrotna pod warunkiem, że przedsiębiorca utrzyma prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia uzyskania pożyczki. Aby uzyskać mikropożyczkę niezbędne jest złożenie wniosku do powiatowego urzędu pracy.
 • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników czy prowadzenia działalności.

Ponadto firmy dotknięte trudną sytuacją z powodu COVID mogą skorzystać z pakietu pomocy przygotowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Oferuje on m.in. pożyczki, gwarancje, dopłaty. Szczegóły pomocy oraz terminy są uzależnione m.in. od przeprowadzenia zmian ustawowych, procedur unijnych, finansowych czy umów z bankami. Jak podaje BGK “wszystkie zaangażowane instytucje intensywnie pracują nad szybkim wdrożeniem proponowanych rozwiązań”.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość