Powrót

Wsparcie finansowe dla nadodrzańskich przedsiębiorców

Wsparcie finansowe dla nadodrzańskich przedsiębiorców

W związku z zanieczyszczeniem Odry, rząd pracuje nad wsparciem dla przedsiębiorców. Pomocą finansową mają być objęte firmy z 34 powiatów wzdłuż Odry.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Jednorazowe świadczenie pieniężne

Niektóre firmy działające nad Odrą mogą otrzymać jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3 010 zł na pracownika, a dokładnie na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia społecznego w terminie do 31.07.2022 (data powstania obowiązku ubezpieczenia nie może być późniejsza niż 1.07.2022).

Przyznana kwota dofinansowania ma być wolna od podatku PIT.

Dla kogo wsparcie?

Wsparcie finansowe jest przeznaczone przede wszystkim dla przedsiębiorców z branży:

  • turystycznej,
  • gastronomicznej,
  • sportowo-rekreacyjnej

Pełna lista kodów PKD oraz powiatów nadodrzańskich ma być ogłoszona w Rozporządzeniu. Ponadto w rozporządzeniu zostaną wskazane miesiące, za które jednorazowe świadczenie będzie wypłacane.

Warunki uzyskania pomocy

Pomoc jest przewidziana dla poszkodowanych firm w związku z zatruciem Odry, które:

  • prowadziły na dzień 1 lipca 2022 r. jako przeważającą działalność tę określoną w Rozporządzeniu;
  • w terminie do 31 lipca 2022 r. były zgłoszone jako płatnik składek z datą powstania obowiązku ubezpieczenia nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.;
  • uzyskały przychód z działalności w sierpniu 2022 r. niższy o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu lub czerwcu tego roku lub sierpnia ubiegłego roku;
  • w terminie do 31 lipca 2022 r. zgłosiły co najmniej jedną osobę do ubezpieczeń społecznych z datą powstania ubezpieczeń nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r. i co najmniej jedna osoba pozostawała w tych ubezpieczeniach na ostatni dzień miesiąca wskazanego w Rozporządzeniu (sierpień 2022);
  • na dzień 31 lipca 2022 r. miały zgłoszony co najmniej jeden adres prowadzenia działalności na terenie powiatu znajdującego się na Odrą wskazanego w Rozporządzeniu.

Jak uzyskać pomoc?

Wniosek należy złożyć nie później niż do 31 grudnia 2022 r., wyłącznie w formie elektronicznej w systemie udostępnionym przez ZUS.

Jak i kiedy będzie przyznawane świadczenie?

Wypłaty będzie dokonywać ZUS, po weryfikacji uprawnień do świadczenia, na konto bankowe przedsiębiorcy.

Na dzień publikacji artykułu projekt ustawy został wystosowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nad którym sejm ma podjąć pracę 2 września.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość