Blog ifirma.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć o amortyzacji liniowej

|
|
2 minut czytania
Najprostszą, a co za tym idzie – również najpopularniejszą – metodą amortyzacji środków trwałych jest amortyzacja liniowa. Kliknij po pakiet praktycznych informacji na ten temat – dowiedz się, na czym polega i kiedy się opłaca!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Najprostszą, a co za tym idzie – również najpopularniejszą – metodą amortyzacji środków trwałych jest amortyzacja liniowa. Jej główne założenie polega na dokonywaniu jednakowych odpisów amortyzacyjnych przez cały okres użytkowania danego składnika majątku. Kiedy warto z niej skorzystać?

Amortyzacja liniowa – jak to działa?

Amortyzacja liniowa opiera się na założeniu, że składnik majątku będzie zużywał się regularnie. Tym samym polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od stałej podstawy i według niezmiennej stawki. Wysokość tych odpisów nie jest w pełni dowolna – ustala się ją bowiem na podstawie tabeli rocznych stawek amortyzacyjnych, która stanowi Załącznik nr 1 do ustawy o PIT.

By skorzystać z amortyzacji liniowej należy w pierwszej kolejności ustalić wartość początkową środka trwałego.

Kolejnym krokiem jest właściwe zaklasyfikowanie składnika majątku do jednej z grup KŚT (Klasyfikacji Środków Trwałych) oraz – na tej podstawie – ustalenie stawki amortyzacji wg wartości podanych we wspomnianej tabeli. Posiadając te wszystkie informacje należy wyliczyć wysokość odpisu amortyzacyjnego (najczęściej miesięcznego).

Przykład 1.

Pani Ania, która prowadzi salon kosmetyczny, w sierpniu zakupiła nową maszynę do zabiegów, której wartość początkowa wynosi 12 000 zł (kwota netto z faktury za maszynę wraz z transportem). Wybrała ona amortyzację liniową wg stawki 20% (zakwalifikowała urządzenie do 8 grupy KŚT). W związku z powyższym maszyna będzie amortyzowana przez 5 lat.

Wyliczenie wysokości miesięcznego odpisu, który podlega wpisowi do kolumny 13 KPiR:

12 000 zł * 20% / 12 = 200 zł

Co ciekawe, przy amortyzacji liniowej możliwe jest obniżenie stawki amortyzacji w trakcie użytkowania danego składnika majątku. Jej zmiana może być dokonywana wielokrotnie, a przepisy nie określają poziomu, do jakiego można obniżyć stopę amortyzacyjną (teoretycznie możliwe jest obniżenie jej nawet do 0%, w praktyce jednak oznacza to zaniechanie amortyzacji, a z tej możliwości można skorzystać w ściśle określonych przypadkach).

Amortyzacja liniowa – kiedy się opłaca?

Amortyzacja liniowa, ze względu na odpisy amortyzacyjne o stałej wysokości (w wyniku zaokrągleń nie muszą być one identyczne – czasami ostatni odpis może być dużo niższy od pozostałych), pozwala na stabilne rozłożenie ciężaru zakupu środka trwałego w kosztach firmy. Jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy planują zaciągnąć kredyt bankowy lub którzy nie chcą wykazywać zbyt wysokich kosztów.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie