Powrót

Wybór formy opodatkowania w nowo zakładanej działalności, czy można dokonać zmiany jeżeli nie uzyskało się pierwszego przychodu?

Zakładasz działalność gospodarczą i chcesz zmienić formę opodatkowania, bo nie osiągnąłeś jeszcze przychodu? Sprawdź, czy to jest możliwe.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Wybór formy opodatkowania w prowadzonej działalności gospodarczej jest kluczowy, ponieważ będzie miał wpływ na wysokość obciążeń publicznoprawnych. Od 2022 roku zmiana zasad opłacania składki zdrowotnej dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji w tej kwestii. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy w nowo zakładanej działalności możliwa jest zmiana formy opodatkowania, jeżeli nie został jeszcze osiągnięty pierwszy przychód.

Wybór formy opodatkowania w nowej firmie

Zakładanie firmy nie jest może na dzień dzisiejszy zbyt skomplikowane, ale wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji przez przyszłego przedsiębiorcę. Osoby fizyczne dokonują zgłoszenia rejestracyjnego w CEIDG, na którym zaznaczają również wybraną formę opodatkowania swoich dochodów. Od 2022 roku mają do wyboru zasady ogólne podatek według skali, podatek liniowy i zryczałtowany podatek dochodowy. Do końca 2021 roku możliwe było jeszcze wybranie karty podatkowej, ale po wejście w życie Polskiego Ładu ta forma opodatkowania jest wygaszana. Często podjęta decyzja o formie płacenia podatków po ponownej analizie może okazać się błędna. Rodzi się pytanie, czy w takim przypadku można jeszcze zmienić zdanie.

Czy można zmienić formę opodatkowania w nowo założonej firmie jeżeli nie uzyskało się jeszcze pierwszego przychodu?

Przepisy podatkowe w sposób jasny precyzują do kiedy jest możliwe złożenie oświadczenia o sposobie opodatkowania dochodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z nimi wybór formy opodatkowania jest możliwy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu.

W sytuacji kiedy mówimy o nowo zakładanej firmie moment uzyskania pierwszego przychodu może być przesunięty w czasie. Często nie ma to miejsca w pierwszym czy drugim miesiącu prowadzenia firmy, tylko dopiero w kolejnych. W takim przypadku nie ma przeciwwskazań, żeby przedsiębiorca zmienił zdanie, co do wybranej formy opodatkowania.

Przykład

Pan Mikołaj rozpoczął prowadzenie działalności w miesiącu kwietniu 2021 roku. W zgłoszeniu rejestracyjnym złożonym w CEIDG wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym. Jednak po kolejnej analizie przychodów i kosztów, jakie będzie osiągał w firmie doszedł do wniosku, że lepszą formą opodatkowania będzie dla niego ryczałt. Pierwszy przychód z działalności uzyskał dopiero w miesiącu lipcu 2021 roku. W tej sytuacji czas na wiążące zgłoszenie formy opodatkowania będzie miał do 20 sierpnia 2021 roku.

Takie podejście potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Przykładowo w interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.155.2018.1.MD z dnia 27 kwietnia 2018 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał taki sposób postępowania za prawidłowy.

Podsumowanie

Podsumowując należy stwierdzić, że w nowo zakładanej firmie przedsiębiorca ma prawo do zmiany decyzji co do pierwotnie wybranej formy opodatkowania zgłoszonej w CEIDG. Warunkiem koniecznym jest zgłoszenie takiej zmiany w CEIDG lub do naczelnika urzędu skarbowego w ustawowym terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód w roku podatkowym. Pamiętajmy, że wybrana forma opodatkowania obowiązuje również w latach następnych, chyba że przedsiębiorca złoży zawiadomienie o zmianie w odpowiednim terminie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość