Blog ifirma.pl

Wybór formy opodatkowania w nowo zakładanej działalności, czy można dokonać zmiany jeżeli nie uzyskało się pierwszego przychodu?

|
|
3 minut czytania
Zakładasz działalność gospodarczą i chcesz zmienić formę opodatkowania, bo nie osiągnąłeś jeszcze przychodu? Sprawdź, czy to jest możliwe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wybór formy opodatkowania w prowadzonej działalności gospodarczej jest kluczowy, ponieważ będzie miał wpływ na wysokość obciążeń publicznoprawnych. Od 2022 roku zmiana zasad opłacania składki zdrowotnej dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji w tej kwestii. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy w nowo zakładanej działalności możliwa jest zmiana formy opodatkowania, jeżeli nie został jeszcze osiągnięty pierwszy przychód.

Wybór formy opodatkowania w nowej firmie

Zakładanie firmy nie jest może na dzień dzisiejszy zbyt skomplikowane, ale wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji przez przyszłego przedsiębiorcę. Osoby fizyczne dokonują zgłoszenia rejestracyjnego w CEIDG, na którym zaznaczają również wybraną formę opodatkowania swoich dochodów. Od 2022 roku mają do wyboru zasady ogólne podatek według skali, podatek liniowy i zryczałtowany podatek dochodowy. Do końca 2021 roku możliwe było jeszcze wybranie karty podatkowej, ale po wejście w życie Polskiego Ładu ta forma opodatkowania jest wygaszana. Często podjęta decyzja o formie płacenia podatków po ponownej analizie może okazać się błędna. Rodzi się pytanie, czy w takim przypadku można jeszcze zmienić zdanie.

Czy można zmienić formę opodatkowania w nowo założonej firmie jeżeli nie uzyskało się jeszcze pierwszego przychodu?

Przepisy podatkowe w sposób jasny precyzują do kiedy jest możliwe złożenie oświadczenia o sposobie opodatkowania dochodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z nimi wybór formy opodatkowania jest możliwy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu.

W sytuacji kiedy mówimy o nowo zakładanej firmie moment uzyskania pierwszego przychodu może być przesunięty w czasie. Często nie ma to miejsca w pierwszym czy drugim miesiącu prowadzenia firmy, tylko dopiero w kolejnych. W takim przypadku nie ma przeciwwskazań, żeby przedsiębiorca zmienił zdanie, co do wybranej formy opodatkowania.

Przykład

Pan Mikołaj rozpoczął prowadzenie działalności w miesiącu kwietniu 2021 roku. W zgłoszeniu rejestracyjnym złożonym w CEIDG wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym. Jednak po kolejnej analizie przychodów i kosztów, jakie będzie osiągał w firmie doszedł do wniosku, że lepszą formą opodatkowania będzie dla niego ryczałt. Pierwszy przychód z działalności uzyskał dopiero w miesiącu lipcu 2021 roku. W tej sytuacji czas na wiążące zgłoszenie formy opodatkowania będzie miał do 20 sierpnia 2021 roku.

Takie podejście potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Przykładowo w interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.155.2018.1.MD z dnia 27 kwietnia 2018 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał taki sposób postępowania za prawidłowy.

Podsumowanie

Podsumowując należy stwierdzić, że w nowo zakładanej firmie przedsiębiorca ma prawo do zmiany decyzji co do pierwotnie wybranej formy opodatkowania zgłoszonej w CEIDG. Warunkiem koniecznym jest zgłoszenie takiej zmiany w CEIDG lub do naczelnika urzędu skarbowego w ustawowym terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód w roku podatkowym. Pamiętajmy, że wybrana forma opodatkowania obowiązuje również w latach następnych, chyba że przedsiębiorca złoży zawiadomienie o zmianie w odpowiednim terminie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie