Wybór formy opodatkowania w nowo zakładanej działalności, czy można dokonać zmiany jeżeli nie uzyskało się pierwszego przychodu?

Zakładasz działalność gospodarczą i chcesz zmienić formę opodatkowania, bo nie osiągnąłeś jeszcze przychodu? Sprawdź, czy to jest możliwe.

Wybór formy opodatkowania w prowadzonej działalności gospodarczej jest kluczowy, ponieważ będzie miał wpływ na wysokość obciążeń publicznoprawnych. Od 2022 roku zmiana zasad opłacania składki zdrowotnej dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji w tej kwestii. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy w nowo zakładanej działalności możliwa jest zmiana formy opodatkowania, jeżeli nie został jeszcze osiągnięty pierwszy przychód.

Wybór formy opodatkowania w nowej firmie

Zakładanie firmy nie jest może na dzień dzisiejszy zbyt skomplikowane, ale wymaga podjęcia kilku ważnych decyzji przez przyszłego przedsiębiorcę. Osoby fizyczne dokonują zgłoszenia rejestracyjnego w CEIDG, na którym zaznaczają również wybraną formę opodatkowania swoich dochodów. Od 2022 roku mają do wyboru zasady ogólne podatek według skali, podatek liniowy i zryczałtowany podatek dochodowy. Do końca 2021 roku możliwe było jeszcze wybranie karty podatkowej, ale po wejście w życie Polskiego Ładu ta forma opodatkowania jest wygaszana. Często podjęta decyzja o formie płacenia podatków po ponownej analizie może okazać się błędna. Rodzi się pytanie, czy w takim przypadku można jeszcze zmienić zdanie.

Czy można zmienić formę opodatkowania w nowo założonej firmie jeżeli nie uzyskało się jeszcze pierwszego przychodu?

Przepisy podatkowe w sposób jasny precyzują do kiedy jest możliwe złożenie oświadczenia o sposobie opodatkowania dochodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z nimi wybór formy opodatkowania jest możliwy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu.

W sytuacji kiedy mówimy o nowo zakładanej firmie moment uzyskania pierwszego przychodu może być przesunięty w czasie. Często nie ma to miejsca w pierwszym czy drugim miesiącu prowadzenia firmy, tylko dopiero w kolejnych. W takim przypadku nie ma przeciwwskazań, żeby przedsiębiorca zmienił zdanie, co do wybranej formy opodatkowania.

Przykład

Pan Mikołaj rozpoczął prowadzenie działalności w miesiącu kwietniu 2021 roku. W zgłoszeniu rejestracyjnym złożonym w CEIDG wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym. Jednak po kolejnej analizie przychodów i kosztów, jakie będzie osiągał w firmie doszedł do wniosku, że lepszą formą opodatkowania będzie dla niego ryczałt. Pierwszy przychód z działalności uzyskał dopiero w miesiącu lipcu 2021 roku. W tej sytuacji czas na wiążące zgłoszenie formy opodatkowania będzie miał do 20 sierpnia 2021 roku.

Takie podejście potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Przykładowo w interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.155.2018.1.MD z dnia 27 kwietnia 2018 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał taki sposób postępowania za prawidłowy.

Podsumowanie

Podsumowując należy stwierdzić, że w nowo zakładanej firmie przedsiębiorca ma prawo do zmiany decyzji co do pierwotnie wybranej formy opodatkowania zgłoszonej w CEIDG. Warunkiem koniecznym jest zgłoszenie takiej zmiany w CEIDG lub do naczelnika urzędu skarbowego w ustawowym terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód w roku podatkowym. Pamiętajmy, że wybrana forma opodatkowania obowiązuje również w latach następnych, chyba że przedsiębiorca złoży zawiadomienie o zmianie w odpowiednim terminie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość