Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej dla wspólnika

Spółka cywilna, jako specyficzna działalność nieposiadająca osobowości prawnej, nie może być właścicielem majątku – są nimi wspólnicy spółki. Dlatego też wspólnicy mogą zdecydować się na wycofanie środków trwałych z majątku firmy i przekazanie ich do majątku prywatnego

Wycofanie środka trwałego ze spółki cywilnej – procedura

Wspólnicy spółki cywilnej, decydując się na wycofanie środka trwałego z majątku spółki, powinni zadbać o odpowiednią dokumentację. Co do zasady, jako właściciele danego składnika majątku nie powinni wystawiać faktury – byłaby ona bowiem wystawiona „na samego siebie”. Zaleca się natomiast sporządzenie protokołu wycofania środka trwałego i dołączenie go do dokumentacji spółki. Wycofany środek trwały z założenia należy nadal do wszystkich wspólników, jednak znajduje się już w ich majątku prywatnym. Przedsiębiorcy mogą również zdecydować o przekazaniu majątku tylko jednemu ze wspólników. W takim przypadku można to zrobić zarówno nieodpłatnie, jak i za opłatą.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Wycofanie środków trwałych ze spółki cywilnej a PIT

Wycofanie środka trwałego z majątku spółki cywilnej do majątku wspólników nie stanowi co do zasady przychodu ani w ramach spółki, ani w zakresie prywatnych majątków wspólników – jest to bowiem jedynie przesunięcie elementu majątku. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy tylko jeden ze wspólników ma zostać właścicielem wycofanego środka trwałego. Jeśli transakcja przekazania jest odpłatna, tj. pozostali wspólnicy otrzymują zapłatę za swoją część udziałów, będą oni zobowiązani do wykazania tego wpływu jako przychodu.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Wycofanie ze spółki cywilnej a VAT

W zakresie podatku od towarów i usług – inaczej niż w przypadku PIT – wycofanie składnika majątku firmowego do majątku prywatnego stanowi dostawę towarów. Podlega ona opodatkowaniu VAT według ogólnych zasad. Zatem co do zasady, wycofując środek trwały, przy nabyciu którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT, przedsiębiorcy powinni opodatkować go VAT i odprowadzić podatek do urzędu. Opodatkowanie wylicza się najczęściej na podstawie wartości rynkowej danego składnika majątku.

Program do faktur – Darmowe konto

Natomiast gdy z firmy wycofujemy środek trwały, przy którego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia – został wprowadzony np. z majątku prywatnego wspólnika, nabyty na podstawie umowy kupna-sprzedaży, faktury VAT-marża, faktury od podatnika zwolnionego z VAT etc. – zasadniczo wycofanie również będzie zwolnione z opodatkowania w VAT.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

3 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu