Przychody krajowe

Firma założona, papiery w urzędach. Możemy ruszać. Po co zakładamy firmę? No dla pieniędzy ją zakładamy. Chcemy zarabiać. I jest! Jest pierwszy klient! Mój pierwszy klient. Całować nie wypada, bo nie wróci więcej. Przychody trzeba wykazywać. Niewykazywanie przychodów, to obniżanie dochodów. Obniżanie dochodów, to zaniżanie podatku do zapłaty. A to już jest oszustwo. Skarbowe. Wykazać […]

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Firma założona, papiery w urzędach. Możemy ruszać. Po co zakładamy firmę? No dla pieniędzy ją zakładamy. Chcemy zarabiać. I jest! Jest pierwszy klient! Mój pierwszy klient. Całować nie wypada, bo nie wróci więcej.

Przychody trzeba wykazywać. Niewykazywanie przychodów, to obniżanie dochodów. Obniżanie dochodów, to zaniżanie podatku do zapłaty. A to już jest oszustwo. Skarbowe.

Wykazać przychód w odpowiednich ewidencjach można na różne sposoby. Sprzedaż dokumentujemy fakturą VAT (jeśli jesteśmy vatowcami1) albo fakturą (jeśli nie jesteśmy płatnikami podatku VAT). Dla uproszczenia dokument sprzedaży będę nazywać fakturą.

Klient, który sam ma firmę, będzie chciał fakturę. To jest jego koszt i on na każdy koszt musi mieć dokument. Klientowi, który firmy nie ma, faktura generalnie jest niepotrzebna, ale zachowuje prawo do otrzymania faktury.

Jeżeli świadczymy usługi lub sprzedajemy towary wyłącznie innym firmom, to na każdą sprzedaż wystawiamy faktury.

A co w sytuacji, gdy nie każdy klient jest firmą i nie każdy chce fakturę? Taki przychód nazywamy sprzedażą bezrachunkową. Taką sprzedaż też trzeba wykazać.

Dopiero zaczęliśmy i nie sprzedajemy towarów, które od razu wymuszają założenie kasy fiskalnej. Jak wykazać sprzedaż bezrachunkową? Towar za gotówkę i co dalej? Należy założyć ewidencję sprzedaży, w której jedną zbiorczą kwotą na koniec dnia wpiszemy uzyskaną ze sprzedaży sumę. To nazywa się utarg. Nazwa dość stara i zawiera w sobie „to, co utargowałem”. W średniowieczu stanął człowiek na rynku, w koszu miał co tam żona napichciła i sprzedawał. Nie ma żadnych cen minimalnych, bo żaden producent marki nie chroni. Nie ma cen maksymalnych, bo żaden urząd tego nie reguluje. Stoi i targuje. Na koniec dnia mam utarg. Żona i tak powie „mało” – ale takie żony prawo.

Wracamy do rzeczywistości. Kasa fiskalna – mały komputerek, w pamięci którego zapisane są wszystkie sprzedaże. Nazwa, ilość i cena. Wszystko, co zostało zapisane, wydrukować możemy na rolce.

Z rolki odrywamy paragon i wręczamy klientowi. Na koniec dnia należy wygenerować raport dobowy. Na nim sumarycznie widać kwoty sprzedanych towarów lub usług z podziałem na stawki VAT. Kasy fiskalne muszą spełniać określone warunki konstrukcyjne narzucone przez Ministerstwo Finansów. Dany model otrzymuje homologację na wniosek producenta lub importera.

Czy faktura może wyglądać dowolnie? I tak i nie. Jest temu poświęcony specjalny artykuł w ustawie o VAT, który określa dane minimalne, jakie musi zawierać faktura. Nie ma natomiast wzoru graficznego. Warto wystawiać faktury o układzie przyjętym w danym kręgu kulturowym. Próba bycia oryginalnym i zmiana tradycyjnego układu powoduje, że księgowy musi się nieźle nagłowić, aby odnaleźć dane sprzedawcy na dolnym marginesie zamiast w górnym lewym rogu. Jest jeszcze jedna rzecz, o której często zapominają początkujący przedsiębiorcy: prezes dużej firmy nie ogląda faktur.

Faktura nie musi być ładna. Fakturę widzi księgowa klienta i jej naprawdę nie zaimponuje śliczne logo. Natomiast zirytuje się, jak będzie musiała poświęcić na znalezienie danych na fakturze dużo więcej czasu niż na fakturze zwyczajnej.

Nazwa towaru lub usługi ma być zrozumiała nie tylko dla wystawcy, nie należy używać szyfrów.

Przedsiębiorca uzyskuje pieniądze nie tylko ze sprzedaży towarów i usług. Odsetki in plus na firmowym rachunku bankowym, wypłacone odszkodowania, dotacje to również przychody, które są opodatkowane. Część dotacji jest zwolniona z opodatkowania, dotyczy to szczególnie kwot na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymanych ze środków unijnych lub z urzędu pracy.

  1. vatowiec – bardzo potoczna nazwa zarejestrowanego czynnego płatnika podatku VAT, czyli osoby (firmy), która zgłosiła do US, że chce być płatnikiem VAT. Vatowiec prowadzi dodatkowe ewidencje, składa deklaracje VAT i wystawia faktury VAT jako dokumenty sprzedaży,

    nievatowiec – bardzo potoczna nazwa przedsiębiorcy, który korzysta ze zwolnienia z bycia vatowcem ze względu na niskie obroty lub rodzaj prowadzonej działalności. Dokumentem sprzedaży jest faktura.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.