Kursy i szkolenia przedsiębiorcy

Warunek powiązania kosztu z przychodem firmy

Przy spełnieniu pewnych warunków wydatki związane z edukacją mogą zostać podatnikowi częściowo zrekompensowane poprzez wpisanie ich w ciężar kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej. Nie chodzi o wydatki na samo szkolenie, ale również o wszystkich z nim powiązanych czyli o kosztach przejazdów i noclegów.

Wydatki ponoszone przez podatników prowadzących działalność gospodarczą na naukę w formach szkolnych i pozaszkolnych są kosztami podatkowymi. Bez żadnych ograniczeń kwotowych, jeżeli spełniają ogólne kryteria określone treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby spełnić warunki powołanego przepisu, wybór profilu kształcenia powinien być dokonany pod kątem aktywności zarobkowej podatnika, tak aby zdobyta wiedza lub umiejętności praktyczne mogły być zastosowane w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Wykazanie związku pomiędzy wydatkiem a przychodem

Po stronie podatnika leży obowiązek wykazania związku między poniesionym wydatkiem a osiąganiem przychodów. Wydatek na szkolenie zawsze jest oceniany indywidualnie pod kątem rzeczywistej przydatności i związku ze źródłem przychodów. Zdarza się, że urzędowe interpretacje podobnych stanów faktycznych mogą się różnić od siebie diametralnie.

Największe kontrowersje wzbudza kwestia kwalifikacji wydatków poniesionych na taki rodzaj kształcenia, którego celem jest:

  • przygotowanie się do zmiany przedmiotu działalności lub
  • zdobycie umiejętności i uprawnień, które pozwolą poszerzyć zakres aktywności gospodarczej podatnika, bądź
  • pogłębienie wiedzy ogólnej, niezwiązanej bezpośrednio z wykonywanymi czynnościami.

Szkolenia jako koszt przedsiębiorcy: kurs językowy

Kursy językowe należą do najczęściej podejmowanych szkoleń, stąd częste pytania czy można je zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu. Niestety, w wypadku kursów mających na celu ogólnie rozumianą „naukę języka” US pytane o możliwość potraktowania wydatków jako koszt podatkowy twierdzą, że:

„wydatki ponoszone na naukę języków obcych podnoszą ogólny poziom wiedzy wnioskodawcy i stanowią wydatek osobisty, niezwiązany bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. W konsekwencji nie mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2008, sygn. IBPB1/415-286/08/MW (KAN-3482/04/08/KAN-5956/06/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach).

Ale w przypadku, gdy zapytanie zawierało szczegółowe informacje o prowadzonej działalności gospodarczej i przekonująco potrafiło wykazać związek przychodu z wydatkiem na specjalistyczny kurs językowy interpretacja US miała korzystny dla podatnika charakter:

„Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, wynika, że kurs języka angielskiego był kursem specjalistycznym, operującym terminologią prawniczą i chemiczną. Zatem poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z uczestnictwem w tym kursie miały wpływ na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym poniesione przez Wnioskodawcę wydatki związane z tym kursem językowym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2008, sygn. ILPB1/415-61/08-2/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu).

Kursy prawa jazdy – kategorii B

To drugie z powszechnie zdobywanych uprawnień i umiejętności, o które pytają podatnicy w kontekście zaliczenia wydatku w koszty prowadzenia działalności. Odpowiedzi US są rygorystycznie negatywne, chociaż US podaje warunek, pod jakim można by zaliczyć wydatek w koszty prowadzonej działalności:

„Uzyskanie prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdami mechanicznymi jest potrzebne zarówno do prowadzonej działalności gospodarczej jak i prywatnie w celu kierowania pojazdami do celów osobistych. Tak więc wydatek poniesiony na uzyskanie prawa jazdy nie ma ścisłego związku tylko z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uzyskanie prawa jazdy ułatwi Wnioskodawczyni w znacznym stopniu również życie prywatne. Jeżeli Wnioskodawczyni udowodni, że poniesiony wydatek na uzyskanie prawa jazdy związany jest wyłącznie z pozarolniczą działalnością gospodarczą, wówczas wydatek ten będzie stanowił koszt podatkowy prowadzonej działalności. Reasumując, w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że wydatki poniesione w związku z uzyskaniem prawa jazdy nie powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej (Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2009, sygn. IPPB1/415-1250/08-2/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie).
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu