Wydatki na suplementy diety a koszty podatkowe

wydatki na suplementy diety w kosztach przedsiębiorcy?

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy wydatki na suplementy diety mogą być twoim kosztem podatkowym? Z pewnością znajdziesz odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Wielu przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych – podatek według skali czy podatek liniowy, szuka kosztów które będą mogły pomniejszać osiągane przez nich przychody. Jednak przy kwalifikowaniu kosztów trzeba zwracać uwagę na to, żeby nie miały one charakteru osobistego. W dzisiejszej publikacji będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, czy wydatki na suplementy diety mogą się znaleźć w kosztach podatkowych.

Co może być kosztem podatkowym?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych bardzo krótko definiuje koszty uzyskania przychodów. Są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Jeżeli jakieś koszty nie zostały wymienione w art. 23, to oczywiście co do zasady mogą się znaleźć w kosztach podatkowych. Kluczowe natomiast będzie ustalenie ich związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Trzeba też pamiętać, że przedstawienie dowodów zawsze będzie leżało po stronie przedsiębiorcy, który musi obronić zasadność poniesienia kosztu. Większość kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą nie budzi wątpliwości, jednak istnieją pewne kategorie kosztów, nad analizą których trzeba się pochylić. W tej grupie znajdują się m.in. wydatki na suplementy diety, ale nie tylko. Poniżej opiszemy niektóre wydatki, które są określane przez przedsiębiorców, jako te które mają związek z szeroko rozumianą ochroną zdrowia.

Wydatki na ochronę zdrowia przedsiębiorcy

Wielu przedsiębiorców próbuje udowadniać, że ponoszone przez nich wydatki na szeroko rozumianą ochronę zdrowia ma związek z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Mowa jest o zakupie przykładowo:

  • karnetów na basen, siłownię, do klubu fitness,
  • przyrządów do ćwiczeń,
  • suplementów diety,
  • zabiegów medycznych,
  • badań lekarskich.

Z uwagi na długi okres oczekiwania na różnego rodzaju zabiegi, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, często uważają, że zakup takich usług poza NFZ, można ująć w kosztach uzyskania przychodów. Argumentują przy tym, że w ich przypadku ma to związek z zabezpieczeniem źródła przychodów w prowadzonej działalności. Jednak już niejednokrotnie organy podatkowe kwestionowały tego typu podejście w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich nr 0115-KDIT3.4011.118.2018.2.PSZ z dnia 13.04.2018 r. przedsiębiorca zwrócił się z zapytaniem w następującej sprawie. Przedsiębiorca jest osobą niepełnosprawną cierpiącą na chorobę zwyrodnieniową stawów. Z uwagi na postępujące ograniczenia w poruszaniu się przedsiębiorca musiał się zdecydować na operację stawu biodrowego na własny koszt, z uwagi na bardzo długi termin oczekiwania na taki zabieg w ramach NFZ. Zadano więc pytanie, czy koszt wstawienia endoprotezy stawu biodrowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tego typu wydatek ma charakter osobisty i nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W innej interpretacji nr 0115-KDIT2-3.4011.383.2018.2.AW z 16.01.2019 r. zadano pytanie, czy wydatki na karnet na siłownię mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów. Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie masażu leczniczego i relaksacyjnego i żeby zachować odpowiednią kondycję fizyczną będzie kupował karnety na siłownie, który chce ujmować w kosztach podatkowych. Dyrektor KIS uznał, że tego typu wydatki mają charakter osobisty i przedsiębiorca nie może ich zaliczyć do kosztów podatkowych. W ocenie Dyrektora celem poniesionego wydatku jest zachowanie obecnego stanu zdrowia lub jego polepszenie, zatem trudno uzasadnić związek z uzyskanymi przychodami.

Wydatki na suplementy diety a koszty podatkowe

W podobnym tonie, jak pisaliśmy powyżej zostało zadane pytanie w innej interpretacji podatkowej nr 0114-KDIP3-1.4011.773.2022.1.MS2 z dnia 07.10.2022 r. Mianowicie przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jako trener fitness i trener personalny. Wykonywanie tego typu usługi wiąże się z koniecznością inwestowania w poprawę kondycji fizycznej. Niezbędne jest kupowanie różnego rodzaju odżywek i suplementów diety dla sportowców. W związku z powyższym zadano pytanie, czy takie wydatki mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów. Dyrektor KIS uznał, że tego typu wydatki nie mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów, a w uzasadnieniu podkreślił, że wydatki ponoszone na ochronę zdrowia mają charakter osobisty. W ocenie Dyrektora trudno uznać, że poniesione koszty mają ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, są to wydatki ponoszone powszechnie przez wielu obywateli, bez względu na ich wiek, stan zdrowia i miejsce zatrudnienia.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy nie powinni już mieć chyba wątpliwości, co do kwalifikowania szeroko rozumianych wydatków ponoszonych na ochronę swojego zdrowia. Organy podatkowe od lat stoją w takich przypadkach na tym samym stanowisku, że tego typu koszty nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Takie wydatki są ponoszone przez większość obywateli i dlatego też uznaje się, że mają one charakter osobisty. Jeżeli jednak przedsiębiorca uzna, że jego przypadek jest inny, to chyba nie pozostaje mu nic innego, jak wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość