Blog ifirma.pl

Wykreślenie z VAT w związku z zawieszeniem działalności

|
|
2 minut czytania
Przedsiębiorcy, którzy w swojej firmie nie zatrudniają pracowników, w dowolnym momencie mogą zawiesić działalność gospodarczą na okres od 30 dni do 24 miesięcy. W większości przypadków podjęcie takiej decyzji idzie w parze z zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych VAT oraz brakiem konieczności rozliczania tego podatku w US.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czy taka sytuacja powoduje, że podatnik zostaje automatycznie wykreślony z VAT?

Zawieszenie działalności a VAT

Podatnik, który zawiesza działalność nie musi o tym fakcie informować naczelnika US właściwego dla rozliczeń z tytułu VAT (informacja taka zostanie automatycznie przekazana przez urząd miasta na druku CEIDG). Nie musi on także składać deklaracji VAT za okres, gdy działalność była zawieszona (od tej zasady istnieją jednak wyjątki – np. WNT, import usług, zbycie środka trwałego, otrzymanie faktury korygującej powodującej konieczność złożenia korekty VAT naliczonego).

Zawieszenie działalności = wykreślenie z VAT?

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność na okres co najmniej 6 miesięcy, może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT.

Jednocześnie ustawa o VAT określa sytuacje, w których nawet w trakcie zawieszenia działalności, przedsiębiorca może pozostać podatnikiem VAT. Warunkiem jest wykonywanie czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT (patrz ramka poniżej) oraz wcześniejsze zawiadomienie naczelnika US wskazujące okres, w którym będą one wykonywane. Należy przy tym podkreślić, iż w trakcie zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności i osiągać bieżących przychodów.

Odwieszenie działalności a rejestracja do VAT

Co ważne, w momencie odwieszenia działalności, przedsiębiorca – bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego – zostaje automatycznie zarejestrowany jako podatnik VAT o statusie takim, jaki miał w momencie zawieszenia.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy zawieszenie działalności = wykreślenie z VAT?

   Przedsiębiorca, który zawiesi działalność na okres co najmniej 6 miesięcy, może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT.
  2. Odwieszenie działalności a VAT - jak to wygląda w praktyce?

   W momencie odwieszenia działalności, przedsiębiorca – bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego – zostaje automatycznie zarejestrowany jako podatnik VAT o statusie takim, jaki miał w momencie zawieszenia.
  Komentarze czytelników
  1. 27 stycznia 2023 o 12:20
   Ivan Malinowski

   Witam. Czy można zrezygnować z VAT w trakcie zawieszenia DG? Zawieszona w maju 2021 roku. Jak by w trakcie 2 lat nie było przychodów, czy to oznacza że przychód nie przekroczył 200.000 zł, i ja mogę zrezygnować z Vat po odiweszeniu? Dziękuję i pozdrawiam

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie