Wykreślenie z VAT w związku z zawieszeniem działalności

wykreślenie z VAT

Przedsiębiorcy, którzy w swojej firmie nie zatrudniają pracowników, w dowolnym momencie mogą zawiesić działalność gospodarczą na okres od 30 dni do 24 miesięcy. W większości przypadków podjęcie takiej decyzji idzie w parze z zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych VAT oraz brakiem konieczności rozliczania tego podatku w US.

Czy taka sytuacja powoduje, że podatnik zostaje automatycznie wykreślony z VAT?

Zawieszenie działalności a VAT

Podatnik, który zawiesza działalność nie musi o tym fakcie informować naczelnika US właściwego dla rozliczeń z tytułu VAT (informacja taka zostanie automatycznie przekazana przez urząd miasta na druku CEIDG). Nie musi on także składać deklaracji VAT za okres, gdy działalność była zawieszona (od tej zasady istnieją jednak wyjątki – np. WNT, import usług, zbycie środka trwałego, otrzymanie faktury korygującej powodującej konieczność złożenia korekty VAT naliczonego).

Zawieszenie działalności = wykreślenie z VAT?

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność na okres co najmniej 6 miesięcy, może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT.

Jednocześnie ustawa o VAT określa sytuacje, w których nawet w trakcie zawieszenia działalności, przedsiębiorca może pozostać podatnikiem VAT. Warunkiem jest wykonywanie czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT (patrz ramka poniżej) oraz wcześniejsze zawiadomienie naczelnika US wskazujące okres, w którym będą one wykonywane. Należy przy tym podkreślić, iż w trakcie zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności i osiągać bieżących przychodów.

Odwieszenie działalności a rejestracja do VAT

Co ważne, w momencie odwieszenia działalności, przedsiębiorca – bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego – zostaje automatycznie zarejestrowany jako podatnik VAT o statusie takim, jaki miał w momencie zawieszenia.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy zawieszenie działalności = wykreślenie z VAT?

    Przedsiębiorca, który zawiesi działalność na okres co najmniej 6 miesięcy, może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT.

  2. 🔸Odwieszenie działalności a VAT - jak to wygląda w praktyce?

    W momencie odwieszenia działalności, przedsiębiorca – bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego – zostaje automatycznie zarejestrowany jako podatnik VAT o statusie takim, jaki miał w momencie zawieszenia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Ivan Malinowski

    Witam. Czy można zrezygnować z VAT w trakcie zawieszenia DG? Zawieszona w maju 2021 roku. Jak by w trakcie 2 lat nie było przychodów, czy to oznacza że przychód nie przekroczył 200.000 zł, i ja mogę zrezygnować z Vat po odiweszeniu? Dziękuję i pozdrawiam

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość