Przedsiębiorcy wpisują w księdze przychodów i rozchodów osiągnięte przychody oraz koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością, które spełniają warunki określone w ustawie o PIT. Co ważne, mają oni do wyboru dwie metody ujmowania wydatków w księdze – metoda kasowa (uproszczona) oraz memoriałową. Zdecydowana większość podatników decyduje się na prowadzenie KPiR zgodnie z pierwszą z nich – dlaczego?
Metoda kasowa – główne założenie
Metoda kasowa w KPiR określana jest także mianem metody uproszczonej, ponieważ jej celem jest uproszczenie rozliczeń prowadzonych przez przedsiębiorcę. Zakłada ona bowiem potrącanie kosztów w roku podatkowym, w którym zostały faktycznie poniesione . W przeciwieństwie do metody memoriałowej, w której na moment ujęcia kosztu ma wpływ powstanie odpowiadającego mu przychodu.
UWAGA!
Nie wszystkie koszty można ująć w KPiR zgodnie z metodą kasową. Wyjątek stanowią np. wynagrodzenia wypłacane pracownikom, czy składki ZUS płacone przez pracodawcę, które zawsze uznaje się za koszt w chwili zapłaty.
Moment poniesienia kosztu a KPiR
Kiedy uznaje się, że koszt został faktycznie poniesiony? W przypadku podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, moment ten wyznacza data wystawienia faktury, rachunku lub też innego dowodu stanowiącego podstawę ujęcia wydatku jako koszt podatkowy. Co ważne, nie ma tu znaczenia data zapłaty (poza wskazanymi wyżej wyjątkami).
Przykład
Przedsiębiorca, który księguje koszty zgodnie z metodą kasową w KPiR otrzymał polisę OC, wystawioną 1 czerwca 2017 r., obejmującą ubezpieczenie za okres od 1 czerwca 2017 r. do 31 maja 2018 r., z terminem zapłaty do 15 czerwca 2017 r. W jaki sposób powinien zaksięgować ten wydatek?
Mimo że polisa obejmuje dwa lata podatkowe, całość powinna zostać ujęta jednorazowo w kol. 13 KPiR w dacie 01.06.2017 r.
Metoda kasowa w KPiR to nie metoda kasowa w VAT
W tym miejscu warto podkreślić, że omawiana kasowa metoda ujmowania kosztów w KPiR nie jest tożsama z kasową metodą w VAT. Ta druga uzależnia moment wykazania podatku należnego u sprzedawcy oraz naliczonego u nabywcy od dnia zapłaty za daną fakturę. Skorzystać z niej mogą mali podatnicy.
Dzień dobry,
bardzo podobały mi się wyjaśnienia IFIRMY metody kasowej w KPiR, dlatego odważyłam się zapytać:
Pod jaką datą powinnam zaksięgować opłatę 1 raty leasingu za auto. Fakturę otrzymałam z następującymi danymi:
Data wystawienia: 2020-12-16
Data dostawy towaru/wykonania usługi: 2021-01-07
Termin płatności: 2021-01-07
Forma płatności: przelew
Jednocześnie informuję, że auto odebrałam: 2020-12-05, przelew zleciłam na 2021.01.07.
pozdrawiam
Regina Kaim