Wypłata odszkodowania z autocasco

Ubezpieczenie autocasco jest to ubezpieczenie dobrowolne. Ma ono na celu objęcie ochroną pojazd w wyniku powstałej szkody zewnętrznej polegającej min na:
  • uszkodzeniu pojazdu na skutek zderzenia z innym pojazdem
  • potrącenia pieszego lub zwierzęcia
  • uderzenia w budynek, drzewo lub inny przedmiotem
  • uszkodzenie pojazdu na skutek działania żywiołów (wichury, powodzie, pożary)
  • uszkodzenie samochodu na skutek działania osób trzecich
  • kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia
Wszelkie warunki dotyczące wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia autocasco zawarte są w polisie AC. Umowa ubezpieczenia zawierana jest najczęściej na rok, ale składka może być rozbita na miesiące, kwartały. Należy pamiętać o terminowym opłacaniu składek ponieważ spóźnienie może spowodować okres karencji w wypłacie odszkodowania.

Likwidacja szkody

W przypadku powstałej szkody ubezpieczyciel pokrywa poniesioną stratę. Stosowane są dwie metody  rozliczania pomiędzy ubezpieczycielem i ubezpieczonym: 1. Odszkodowanie może być wypłacone właścicielowi pojazdu na podstawie oszacowania szkody przez rzeczoznawcę   natomiast naprawa pojazdu będzie spoczywać na właścicielu samochodu. Jeśli szkoda dotyczy pojazdu firmowego otrzymane odszkodowanie będzie stanowić przychód dla przedsiębiorcy w dacie otrzymania odszkodowania. Powstały przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT natomiast podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W tej sytuacji faktura za naprawę pojazdu będzie stanowić dla podatnika koszt działalności. Płatnik podatku VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT, a przedsiębiorca który nie jest vatowcem zaliczy do kosztów działalności całkowitą wartość z faktury za naprawę pojazdu. 2. Odszkodowanie jest wypłacane warsztatowi naprawiającemu powstałą szkodę w wysokości rzeczywiście wykazanych kosztów – tzw. rozliczenie bezgotówkowe. Przy rozliczeniu bezgotówkowym właściciel pojazdu zobowiązany jest do zapłacenia warsztatowi  tylko podatku VAT z faktury za naprawę. Jeżeli firma (właściciel) jest płatnikiem podatku VAT ma prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT. Natomiast kwoty netto za naprawę nie mogą być  zaliczone w koszty a  wypłacone odszkodowanie nie jest przychodem. Przedsiębiorca, który nie jest płatnikiem podatku VAT, a jego ubezpieczyciel wypłacił warsztatowi tylko kwoty netto, ma prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zapłaconą wartość podatku VAT. Uwaga: Firmy które nie są płatnikami podatku VAT mogą ubiegać się od ubezpieczyciela pokrycia całej kwoty za naprawę pojazdu, łącznie z podatkiem VAT.

Naprawa szkody gdy nie było ubezpieczenia AC

Zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodu start powstałych w wyniku likwidacji samochodu oraz kosztów remontów powypadkowych pojazdów, które  nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza, to, że do kosztów działalności podatnik może zaliczyć tylko  naprawę pojazdu objętego ubezpieczeniem autocasco. Naprawa samochodu nieubezpieczonego jest prywatnym wydatkiem właściciela firmy.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu