Powrót

Rozwiązanie umowy o pracę w czasie pandemii

wypowiedzenie umowy o pracę w czasie pandemii

Zatrudniasz pracowników i zastanawiasz się, jak prawidłowo rozwiązać z nimi umowę w czasie pandemii? Przeczytaj artykuł, który wskaże ci sposób.

Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie pandemii - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Żyjemy w dynamicznych i nieprzewidywalnych czasach. Przedsiębiorcy borykają się z różnymi problemami, a koniunktura na rynku bywa kapryśna. Dlatego też, szczególnie w tym okresie, trudno jest o planowanie długofalowe. Pracodawca, który jeszcze kilka miesięcy temu potrzebował 10 pracowników, może już nie mieć dla wszystkich pracy. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, na co zwrócić uwagę przy rozwiązaniu umowy o pracę w czasie pandemii.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia – doręczenie

W sytuacji, gdy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, dojdzie do natychmiastowego zerwania współpracy. Oświadczenie o wypowiedzeniu można pracownikowi wręczyć:

  • osobiście – jako pracodawca,
  • przez osobę upoważnioną do działania w sprawach z zakresu prawa pracy, jeśli posiada pełnomocnictwo pracodawcy,
  • przez pocztę, przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru, na wskazany przez pracownika adres zamieszkania. W tym przypadku pracodawca musi mieć potwierdzenie kiedy pracownik odebrał przesyłkę, ponieważ stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu właśnie w dniu odbioru. Przy tej formie wręczania wypowiedzenia istotne jest skuteczne doręczenie, z którym często bywa problem, ponieważ pracownik może unikać odbioru oświadczenia.

Sprawdźmy, co się zmieniło w przepisach w związku z pandemią COVID-19.

Co się zmieniło w przepisach w okresie pandemii?

W obecnej sytuacji epidemiologicznej wprowadzono do ustawy dotyczącej instrumentów wsparcia związanych z COVID-19 (Dz.U.2020 poz. 695 ze zm.) przepis o doręczaniu pism za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej regulacji, w przypadku rozwiązania umowy o pracę nie będzie tzw. “fikcyjnych doręczeń” stosowanych w praktyce. W art. 98 ustawy, o której mowa powyżej zostało zapisane, że nieodebranych pism podlegających doręczeniu za potwierdzeniem odbioru przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, których termin odbioru określony w zawiadomieniu o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie można uznać za doręczone w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz przed upływem 14 dni od dnia zniesienia tych stanów.

W związku z powyższym, żeby doszło do skutecznego rozwiązania umowy, konieczny jest faktyczny odbiór pisma i najlepiej – posiadanie potwierdzenia odbioru w celach dowodowych. Nie można uznać, że brak odbioru korespondencji po jednokrotnym lub dwukrotnym awizowaniu będzie uznawany za skuteczne doręczenie pisma. Doprecyzowano w ustawie, że obecnie pracownik musi odebrać korespondencję pocztową, aby uznać, że jest skutecznie doręczone oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

W tym miejscu należy przypomnieć, że w ustawie Kodeks pracy nie została doprecyzowana forma składania oświadczenia woli. Jest mowa jedynie o formie pisemnej, a oświadczenie ma być skutecznie doręczone. Wydaje się więc, że przesłanie rozwiązania umowy o pracę za pośrednictwem kuriera, który dostarczy pracodawcy potwierdzenie odbioru pisma przez pracownika będzie równie skuteczne, jak wysłanie pocztą.

Pracodawca nie powinien zapominać, że może skorzystać jeszcze z innej formy doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę, jak można przeczytać na stronie internetowej PIP. Jest to forma elektroniczna, która jest aktualnie zrównana z formą pisemną. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę może zostać doręczone za pośrednictwem poczty elektronicznej z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego, najlepiej na służbowy adres e-mail z potwierdzeniem doręczenia. Takie oświadczenie jest uznane za złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba (adresat oświadczenia) mogła zapoznać się z jego treścią.

Pracodawcy, którzy chcą rozwiązać umowę o pracę powinni pamiętać o tych szczególnych rozwiązaniach w okresie pandemii.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość