Powrót

Wysyłka towarów do Wielkiej Brytanii przez Ebay

wysyłka towarów do wielkiej brytanii przez ebay

Sprzedajesz towary przez Ebay? Sprawdź co się zmienia w transakcjach z Wielką Brytanią od 2021 roku.

Wysyłka towarów do Wielkiej Brytanii przez Ebay - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Od 1 stycznia 2021 roku nastąpiły istotne zmiany w obszarze dokonywania dostawy towarów do odbiorców na terenie Wielkiej Brytanii. Okres przejściowy związany z wyjściem GB z Unii Europejskiej zakończył się 31 grudnia 2020 r. Obecnie dostawa towarów odbywa się na prawach eksportu, ale w transakcjach handlowych z Wielką Brytanią wprowadzone zostały jeszcze dodatkowe warunki ze względu na wartość wysyłanego towaru. W artykule opiszemy jakie przełożenie będą miały te zmiany, jeżeli wysyłka towarów nastąpi przez platformę Ebay.

Sprzedaż przez Ebay

Korzystanie z różnego rodzaju platform sprzedażowych daje praktycznie nieograniczone możliwości dotarcia z naszymi towarami do bardzo dużej ilości krajów na całym świecie, tym samym znacznie poszerza potencjalny krąg odbiorców. Nic więc dziwnego, że taka forma sprzedaży cieszy się coraz większą popularnością również wśród polskich przedsiębiorców. Ebay jest jedną z wielu tego typu platform handlowych. Sprawdźmy jakie nowe obowiązki ma polski przedsiębiorca, który wysyła towary do Wielkiej Brytanii przez Ebay.

Sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii w 2021 roku

Brexit narobił sporo zamieszania i zmiany dotknęły wiele polskich firm. Jedną z nich jest wprowadzenie progu kwotowego dla dostawy towarów do GB dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wielka Brytania wprowadziła opodatkowanie przesyłek o niskiej wartości w przedziale 0-135 funtów podatkiem VAT. W praktyce oznacza to nałożenie dodatkowych obowiązków na przedsiębiorców z UE, w tym również z Polski, w postaci konieczności doliczenia podatku VAT według stawki brytyjskiej do przesyłek towarów o wartości nieprzekraczającej 135 funtów.

Wysyłka towarów przez Ebay

Zmiana przepisów nie pozostała również bez wpływu na przeprowadzane transakcje za pośrednictwem platform handlowych, w tym przez Ebay. Jak można przeczytać na stronie internetowej ebay.pl sprzedawcy są zobowiązani do podawania ceny brutto za towar i osobno stawki podatku VAT w ofertach sprzedażowych dla Wielkiej Brytanii. W zależności od tego czy sprzedaż będzie dokonywana na rzecz konsumenta, czy dla firmy odmiennie będzie wyglądało rozliczenie podatku VAT.

  1. Sprzedaż na rzecz konsumentów w Wielkiej Brytanii.

    Platforma Ebay oblicza i pobiera odpowiednie kwoty podatku VAT od sprzedaży towarów. Ebay stanie się płatnikiem podatku VAT do urzędu skarbowego w Wielkiej Brytanii.

  2. Sprzedaż na rzecz firmy w Wielkiej Brytanii.

    Jeżeli nabywcą towaru będzie firma, która jest płatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii to musi ona podać ważny numer podatnika VAT. W takim przypadku obowiązek naliczenia i pobrania podatku VAT zostanie przeniesiony na firmę w GB – procedura odwrotnego obciążenia w VAT.

Polski przedsiębiorca musi pamiętać, że przy eksporcie towarów do Wielkiej Brytanii obowiązują procedury celne, gdzie należy się posługiwać numerem EORI.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość