Brexit stał się faktem. Rok 2020 był okresem przejściowym po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od początku 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady jeżeli chodzi o wymianę handlową pomiędzy UE a GB. Początki są trudne i wielu przedsiębiorców zastanawia się jak prawidłowo dokonywać wysyłki towarów do Wielkiej Brytanii. Dzisiaj odpowiemy na pytanie w jaki sposób dokonywać wysyłki przy korzystaniu z usług Poczty Polskiej.
Wysyłka towarów z deklaracją celną
Wysyłka towarów do kraju spoza UE jest objęta zgłoszeniem celnym, również wówczas, gdy towar dostarcza Poczta Polska. Obowiązują określone druki, które należy wypełnić i dołączyć do paczki z wysyłanym towarem. Jeżeli chodzi o wysyłkę towarów, to będzie to deklaracja celna CN 23. Taka procedura obejmuje również obsługę przesyłek wysyłanych do Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku.
Jakie dane znajdą się na deklaracji CN 23?
Deklaracja CN 23 zawiera pouczenie, w którym zapisano zakres podawanych informacji. Poza danymi identyfikacyjnymi nadawcy i odbiorcy, które zamieszczone zostały w pierwszej części, należy podać również:
- ilość każdego towaru i zastosowaną jednostkę miary,
- masę netto każdego przedmiotu, ogólna masę przesyłki,
- wartość każdego przedmiotu i ogólna wartość przesyłki wyrażoną w walucie kraju, do którego adresowana jest dostawa towarów, w przypadku GB w funtach,
- kraj pochodzenia towarów, kraj wyprodukowania, wytworzenia lub zmontowania,
- numer taryfowy według Zharmonizowanego Systemu oznaczania i kodowania towarów opracowanego przez Światową Organizację Celną,
- w zależności od rodzaju przesyłki załącza się fakturę, świadectwo pochodzenia towaru zaznaczając odpowiednie pola w deklaracji,
- należy zaznaczyć, jaki jest to rodzaj przesyłki: np. podarunek, próbka towaru, sprzedaż towarów, zwrot towarów.
Złożenie podpisu i wpisanie daty potwierdza odpowiedzialność nadawcy za przesyłkę.
Poczta Polska przyjmuje przesyłki do Wielkiej Brytanii z kompletem przygotowanych dokumentów, czyli przedsiębiorca musi mieć również wypełnioną deklarację CN 23 i załączyć ją do wysyłanego towaru. W przypadku paczek nadawanych z wykorzystaniem samokopiującego formularza CP 72, deklaracja celna CN 23 stanowi jedną z kartek tego formularza. Jak można przeczytać na stronie Poczty Polskiej wystarczy wypełnienie tego formularza oraz dołączenie dodatkowego egzemplarza deklaracji celnej CN 23 wymaganego przez Pocztę Wielkiej Brytanii.
Od 1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo zniosło zwolnienie z podatku VAT dla przesyłek o niskiej wartości. Jeżeli wartość towaru będzie się mieściła w przedziale 0-135 funtów polski przedsiębiorca musi naliczyć podatek VAT według stawki obowiązującej w GB i ten podatek zapłacić do fiskusa w Wielkiej Brytanii. Przedsiębiorca przeprowadzający takie transakcje musi posiadać również numer EORI nadany przez organ celny.