Wyższe grzywny za wykroczenia skarbowe

kara grzywny za wykroczenie skarbowe

Zastanawiasz się, jaka jest wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Polskie przepisy są tak skonstruowane, że za naruszanie zakazów i nakazów prawa finansowego przedsiębiorca może zostać ukarany m.in. grzywną. Kary określone w ustawie kodeks karny skarbowy są bardzo wysokie i mogą stanowić dotkliwe obciążenie finansowe. W dzisiejszej publikacji opiszemy, o ile wzrosną grzywny za wykroczenia skarbowe.

Co to jest wykroczenie skarbowe?

Wykroczenie skarbowe jest to popełnienie czynu zabronionego, jeżeli kwota uszczuplenia w wyniku takiego działania nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2021 roku kwota ta wynosi 14.000 zł (5 x 2.800 zł). Popełnienie czynu zabronionego nie wskazuje na celowe działanie ze strony przedsiębiorcy.

Wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe

Za wykroczenie skarbowe może być wymierzona grzywna w wysokości od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, a więc w 2021 roku kształtuje się w przedziale od 280 zł do 56.000 zł. Jeżeli sprawca czynu zabronionego zdecyduje się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe, może uniknąć postępowania sądowego. Do końca kwietnia 2021 r. mandat karny może być nakładany w granicach od 1/10 do 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2021 roku od 280 zł do 5.600 zł, ale to ma się zmienić.

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym od 1 maja 2021 r.

Od 1 maja 2021 r. mandat karny może być wymierzany w granicach od 1/10 do 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2021 roku od 280 zł do 14.000 zł. Tak drastyczne podwyższenie kar nakładanych mandatem karnym wzbudziło zrozumiały niepokój wśród przedsiębiorców.

Zapytanie do Ministra Finansów

Z zapytaniem do MF zwrócił się jeden z posłów. W swojej interpelacji poselskiej zadał pytanie, w jaki sposób MF chce zabezpieczyć przedsiębiorców przed nie nakładaniem mandatów w wysokościach nieadekwatnych do popełnionego czynu przez urzędy skarbowe. Pamiętajmy, że mandat karny może zostać nałożony za błędnie przesłaną deklarację, również zerową, prowadzenie ksiąg podatkowych niepoprawnie nawet od strony formalnej, czy błędne wystawianie dokumentów sprzedaży.

W odpowiedzi MF wyjaśniło, że mandaty są nakładane z uwzględnieniem stopnia społecznej szkodliwości danego czynu zabronionego, czyli z uwzględnieniem rodzaju, charakteru i wagi naruszenia, jak również okoliczności, w jakich doszło do jego popełnienia.

Są to określenia bardzo ogólne i nieostre, które sugerują uznaniowość nakładania mandatów. Jednak jeszcze na stronach ministerialnych Krajowa Administracja Skarbowa zamieściła w wiadomościach informację, że zmiana wysokości mandatu karnego nie będzie miała wpływu na drobne wykroczenia skarbowe, np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość