Blog ifirma.pl

Wyższe grzywny za wykroczenia skarbowe

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, jaka jest wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polskie przepisy są tak skonstruowane, że za naruszanie zakazów i nakazów prawa finansowego przedsiębiorca może zostać ukarany m.in. grzywną. Kary określone w ustawie kodeks karny skarbowy są bardzo wysokie i mogą stanowić dotkliwe obciążenie finansowe. W dzisiejszej publikacji opiszemy, o ile wzrosną grzywny za wykroczenia skarbowe.

Co to jest wykroczenie skarbowe?

Wykroczenie skarbowe jest to popełnienie czynu zabronionego, jeżeli kwota uszczuplenia w wyniku takiego działania nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2021 roku kwota ta wynosi 14.000 zł (5 x 2.800 zł). Popełnienie czynu zabronionego nie wskazuje na celowe działanie ze strony przedsiębiorcy.

Wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe

Za wykroczenie skarbowe może być wymierzona grzywna w wysokości od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, a więc w 2021 roku kształtuje się w przedziale od 280 zł do 56.000 zł. Jeżeli sprawca czynu zabronionego zdecyduje się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe, może uniknąć postępowania sądowego. Do końca kwietnia 2021 r. mandat karny może być nakładany w granicach od 1/10 do 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2021 roku od 280 zł do 5.600 zł, ale to ma się zmienić.

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym od 1 maja 2021 r.

Od 1 maja 2021 r. mandat karny może być wymierzany w granicach od 1/10 do 5-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2021 roku od 280 zł do 14.000 zł. Tak drastyczne podwyższenie kar nakładanych mandatem karnym wzbudziło zrozumiały niepokój wśród przedsiębiorców.

Zapytanie do Ministra Finansów

Z zapytaniem do MF zwrócił się jeden z posłów. W swojej interpelacji poselskiej zadał pytanie, w jaki sposób MF chce zabezpieczyć przedsiębiorców przed nie nakładaniem mandatów w wysokościach nieadekwatnych do popełnionego czynu przez urzędy skarbowe. Pamiętajmy, że mandat karny może zostać nałożony za błędnie przesłaną deklarację, również zerową, prowadzenie ksiąg podatkowych niepoprawnie nawet od strony formalnej, czy błędne wystawianie dokumentów sprzedaży.

W odpowiedzi MF wyjaśniło, że mandaty są nakładane z uwzględnieniem stopnia społecznej szkodliwości danego czynu zabronionego, czyli z uwzględnieniem rodzaju, charakteru i wagi naruszenia, jak również okoliczności, w jakich doszło do jego popełnienia.

Są to określenia bardzo ogólne i nieostre, które sugerują uznaniowość nakładania mandatów. Jednak jeszcze na stronach ministerialnych Krajowa Administracja Skarbowa zamieściła w wiadomościach informację, że zmiana wysokości mandatu karnego nie będzie miała wpływu na drobne wykroczenia skarbowe, np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie