Wyższe stawki za 1 km przebiegu prywatnych pojazdów wykorzystywanych do celów służbowych

wyższe stawki kilimetrówki

Zastanawiasz się, co to są stawki kilometrówki? W dzisiejszym artykule napiszemy, jak mają się zmienić.

Często się tak zdarza, że pracodawcy podpisują umowy z pracownikami o używanie pojazdu prywatnego pracownika do celów służbowych pracodawcy. Oczywiście w takich przypadkach ustalany jest zwrot kosztów. Kalkulacja kosztów odbywa się w oparciu o przepisy, w których jest ustalona wysokość stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do zmian wysokości stawki za 1 km przebiegu prywatnych pojazdów wykorzystywanych do celów służbowych.

Rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów używania pojazdów prywatnych do celów służbowych pracodawcy

Rozporządzenie, które obecnie obowiązuje ma już 20 lat, ostatnio było zmieniane w 2007 roku. Już niejednokrotnie było podkreślane, że obowiązujące stawki odbiegają znacząco od rzeczywiście ponoszonych kosztów przez pracownika. Bieżące ceny paliw, wydatki eksploatacyjne, znacznie wzrosły szczególnie w ostatnim okresie, co wymaga urealnienia tych kwot. Do Ministerstwa Finansów były kierowane liczne petycje w tej sprawie zarówno ze strony posłów, ale również środowisk pracowniczych. Obecnie mamy przygotowany projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Projekt rozporządzenia zmieniającego koszty używania pojazdów prywatnych

W projekcie rozporządzenia podane zostały jedynie zmiany w zakresie wysokości stawek za 1 km przebiegu dla samochodu osobowego, motocykla i motoroweru. Jak można przeczytać w uzasadnieniu propozycja kosztów za 1 km przebiegu pojazdu została opracowana na podstawie danych przygotowanych przez Instytut Transportu Samochodowego i zwaloryzowana o wskaźniki inflacji z lat 2020, 2021 i I kwartału 2022 r., za ten ostatni okres przyjęto inflację na poziomie 3,8% procenta. Nie zmieniają się miesięczne limity kilometrów na jazdy lokalne. Ich maksymalne wysokości zależą od liczby mieszkańców danej miejscowości. Wejście w życie projektowanych zmian będzie miało wpływ na sektor mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników.

Wyższe stawki za 1 km przebiegu prywatnych pojazdów wykorzystywanych do celów służbowych

Zobaczmy, jakie zmiany stawek za 1 km przebiegu pojazdu będą obowiązywały po wejściu w życie zmienionych przepisów:

Kategorie pojazdów
używanych do celów służbowych
Stawki za 1 km przebiegu
Przed zmianą
Po zmianie
samochody osobowe
o pojemności skokowej silnika do 900 cm3
0,5214 zł
0,89 zł
samochody osobowe
o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3
0,8358 zł
1,038 zł
motocykle
0,2302 zł
0,69 zł
motorowery
0,1382 zł
0,42 zł

Obecnie projekt został przesłany do konsultacji i jest na etapie procedowania. Wejście rozporządzenia w życie ma nastąpić pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Nie będą miały tutaj zastosowania przepisy przejściowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość