Blog ifirma.pl

Zakup a przeterminowana płatność – korekta w VAT

|
|
3 minut czytania
Nieopłacone faktury, których termin płatności upłynął ponad 150 dni wcześniej, wymagają korekty VAT. Odliczony VAT powinien zostać skorygowany w deklaracji. Po uregulowaniu zaległej płatności, przedsiębiorca może ponownie dokonać odliczenia z danej faktury.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prawo do odliczenia naliczonego VAT to dla podatników możliwość zmniejszenia swojego zobowiązania podatkowego. Warto jednak pamiętać, że opcja odliczenia obowiązuje przede wszystkim tych, którzy zobowiązania wobec kontrahentów regulują terminowo. Nieopłacenie faktury w terminie może spowodować konieczność skorygowania VAT.

Brak płatności a VAT

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2018 roku, jeśli nabywca nie opłaci faktury w terminie, a dokonał odliczenia VAT wynikającego z tej faktury, może być zobowiązany do dokonania korekty. Taki obowiązek powstawał w okresie, w którym mija 150 dni od terminu płatności, wskazanego na fakturze albo w innym dokumencie (np. w umowie).

Kiedy skorygować VAT – praktyka

W praktyce korekty VAT odliczonego od niezapłaconych faktur dokonujemy nie w chwili upływu 150 lub wg nowych zasad 90 dni od terminu płatności, ale po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w którym minęła wskazana ilość dni. Zatem jeśli dla wydatku z 2018 roku 150 dni od terminu płatności upływa np. 12 grudnia, podatnik będzie zobowiązany do skorygowania VAT naliczonego, jeśli faktury nie opłaci do końca grudnia. W takim przypadku w deklaracji za grudzień, składanej zasadniczo do 25 stycznia, wykaże korektę niezapłaconego VAT. Gdyby jednak dłużnik uregulował zapłatę za fakturę np. 30 grudnia, to mimo przekroczenia progu 150 dni nie będzie już zobowiązany do skorygowania odliczenia.

Płatność za fakturę a przywrócenie VAT

Podatnik, który z uwagi na nieopłacone faktury skorygował swój VAT naliczony, nie zostaje pozbawiony możliwości odliczenia permanentnie – w momencie, kiedy ureguluje on swoje zadłużenie, może przywrócić odliczenie skorygowanego VAT. Dokonuje tego w deklaracji za okres, w którym dokonał płatności.

Przywrócenie skorygowanego VAT odliczonego również wykazuje się w części D.3 deklaracji VAT – tym razem jednak w pozycji „Korekta VAT naliczonego, o której mowa w art. 89b ust. 4 ustawy” (w wersji 18 deklaracji jest to pozycja 50).

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie