Blog

Zakup paliwa w Wielkiej Brytanii a koszt firmy?

Rozliczanie zakupów poza terytorium Polski sprawia przedsiębiorcom sporo problemów. Szczególnie kłopotliwe jest ustalenie przez czynnego podatnika VAT, czy dana transakcja pozwala na ujęcie zagranicznego VAT w kosztach firmy, czy jednak z jakichś powodów jest to niemożliwe. Dzisiaj zajmiemy się podatkiem VAT na dokumentach zakupu, m.in. paliwa, w Wielkiej Brytanii.

Zakup paliwa na terenie Wielkiej Brytanii

Sprawa jest na pewno bardzo ważna dla dużej grupy polskich przedsiębiorców, którzy dokonują różnego rodzaju transakcji gospodarczych z Wielką Brytanią, która po wyjściu z UE jest traktowana, jako kraj trzeci. W związku z powyższym przeprowadzone operacje gospodarcze również podlegają pod takie same przepisy, jak dla innych krajów spoza UE.

Potwierdzają to również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich nr 0114-KDIP2-1.4010.418.2020.2.JC z dnia 28 kwietnia 2021 roku Dyrektor KIS wypowiedział się na temat zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.

Chodziło o odpowiedź na pytanie, czy faktury kosztowe powinny być ujmowane w kwotach brutto, czy netto. Po wyjściu GB z UE podatku od towarów i usług oraz podatku od wartości dodanej nie można utożsamiać z podatkiem obowiązującym w Wielkiej Brytanii. Na tej podstawie polski przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki ponoszone na terytorium Wielkiej Brytanii w kwocie brutto, a więc powiększonej o brytyjski podatek VAT.

Takie stanowisko zostało potwierdzone przez Dyrektora KIS. Kwota kosztu podatkowego księgowana w PKPiR musi uwzględniać limity, jakie obowiązują w podatku dochodowym przy zakupie paliwa.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.

4 godziny temu

Czy Twoja firma powinna pojawić się na takich platformach społecznościowych jak X, Pinterest, Quora, Reddit, Wykop czy Twitch?

W 2024 roku boom na tworzenie kolejnych i kolejnych serwisów społecznościowych mamy już chyba za…

5 godzin temu

Projekt ustawy o sygnalistach w końcu przyjęty przez Rząd! Sprawdź, co zakłada projekt ustawy i czy musisz go wdrożyć w swojej firmie

Od kilku lat dużo mówi się o ustawie o ochronie sygnalistów, która do dnia 6…

5 godzin temu

AI transkrypcje i podsumowywanie audio: jak przekształcać długie nagrania w zwięzłe streszczenia?

Czy wiesz, że możesz w kilka chwil otrzymać esencję wielogodzinnego nagrania ze spotkania czy rozmowy…

5 godzin temu

Obowiązkowy KSeF – termin dla dużych firm od 1 lutego 2026 a dla innych 1 kwietnia 2026

Od kilku lat mówi się i pisze o objęciu wszystkich przedsiębiorców Krajowym Systemem e-Faktur. Byliśmy…

6 godzin temu

Omnichannel – czym jest i dlaczego jest tak ważny? Spójrzmy na przykłady

Co to właściwie jest omnichannel i jakie ma znaczenie dla współczesnego biznesu? Aby zrozumieć, dlaczego…

6 godzin temu