Blog ifirma.pl

Objaśnienia podatkowe dotyczące samochodów osobowych – przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.

|
|
3 minut czytania
W jaki sposób prawidłowo rozliczać w kosztach samochody osobowe w firmie? Artykuł pozwoli ci znaleźć odpowiedzi na ważne pytania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Samochód osobowy w działalności gospodarczej jest najbardziej popularnym środkiem trwałym. Wiele wydatków związanych z użytkowaniem samochodów przedsiębiorca może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów a rok 2019 przyniósł rewolucyjne zmiany w ich rozliczaniu. Od samego początku nowe przepisy budziły wiele pytań i kontrowersji, które były omawiane na łamach prasy specjalistycznej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców Ministerstwo Finansów zdecydował się na wydanie Objaśnień podatkowych.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.

W Objaśnieniach podatkowych z dnia 9 kwietnia 2020 r. Minister Finansów odniósł się do następujących kwestii związanych z wykorzystaniem samochodu osobowego w kontekście podatku dochodowego:

Podwyższenie limitów odpisów amortyzacyjnych.

W znowelizowanych przepisach wprowadzono 2 limity dla samochodów osobowych:

 • 225.000 zł dla samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym,
 • 150.000 zł dla pozostałych samochodów osobowych.

Sprzedaż samochodu osobowego.

Przepisy mają na celu wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów kwot przekraczających powyższe limity. Wprowadzona regulacja ma na celu ograniczenie kwoty wydatków na nabycie samochodu, które są kosztem uzyskania przychodów przy jego sprzedaży. Wydatki przyjmowane do wyliczenia dochodu ze sprzedaży nie mogą przekraczać limitu 150.000 zł (225.000 zł).

Składki na ubezpieczenie samochodu osobowego.

Ubezpieczenie samochodu dzieli się na obowiązkowe OC i dobrowolne AC. Nie jest kosztem uzyskania przychodów składka na ubezpieczenie samochodu osobowego w części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC i NNW nie podlegają limitowaniu. Limit 150.000 zł odnosi się również do samochodów elektrycznych.

Rozliczanie opłat leasingowych, czynszu najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze.

Proporcjonalne rozliczanie rat leasingowych dotyczy samochodów osobowych, których wartość samochodu będącego przedmiotem leasingu przekracza kwotę 150.000 zł (225.000). Jako wartość samochodu przyjmuje się kwotę netto i niepodlegający odliczeniu podatek VAT. W przypadku czynnych podatników VAT będzie to 50% jeśli samochód używany jest do celów mieszanych, natomiast podatnik VAT zwolniony przyjmie do wyliczenia kwotę brutto faktury. Limit ma zastosowanie do opłaty wstępnej jak również do rat leasingowych.

Koszty użytkowania samochodów osobowych do celów mieszanych.

Powyższa regulacja dotyczy samochodów osobowych ujętych przez przedsiębiorcę w ewidencji środków trwałych lub użytkowanych na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy, użyczenia.

W takiej sytuacji przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów 75% wydatków na eksploatację samochodu typu:

 • nabycie paliw silnikowych,
 • serwis samochodu,
 • wymiana opon,
 • myjnia,
 • naprawy i części zamienne,
 • wymiana płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy,
 • opłata za przejazd autostradą,
 • badania diagnostyczne,
 • abonament radiowy wyłącznie za radio wykorzystywane w samochodzie,
 • czynsz najmu/dzierżawy garażu/miejsca postojowego/parkingu,
 • remont powypadkowy samochodu.

Koszty użytkowania samochodu osobowego stanowiącego prywatną własność przedsiębiorcy.

W takiej sytuacji do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć 20% poniesionych wydatków (80% jest wyłączone z kosztów), bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Limit dotyczy każdego rodzaju samochodu osobowego łącznie z samochodami elektrycznymi. Limit 20% można stosować również w sytuacji jeżeli samochód stanowi współwłasność przedsiębiorcy.

Projekt tarczy antykryzysowej 4.0 – dowiedz się więcej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie