Objaśnienia podatkowe dotyczące samochodów osobowych – przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.

rozliczanie samochodu osobowego w firmie

W jaki sposób prawidłowo rozliczać w kosztach samochody osobowe w firmie? Artykuł pozwoli ci znaleźć odpowiedzi na ważne pytania.

Samochód osobowy w działalności gospodarczej jest najbardziej popularnym środkiem trwałym. Wiele wydatków związanych z użytkowaniem samochodów przedsiębiorca może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów a rok 2019 przyniósł rewolucyjne zmiany w ich rozliczaniu. Od samego początku nowe przepisy budziły wiele pytań i kontrowersji, które były omawiane na łamach prasy specjalistycznej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców Ministerstwo Finansów zdecydował się na wydanie Objaśnień podatkowych.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r.

W Objaśnieniach podatkowych z dnia 9 kwietnia 2020 r. Minister Finansów odniósł się do następujących kwestii związanych z wykorzystaniem samochodu osobowego w kontekście podatku dochodowego:

Podwyższenie limitów odpisów amortyzacyjnych.

W znowelizowanych przepisach wprowadzono 2 limity dla samochodów osobowych:

 • 225.000 zł dla samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym,
 • 150.000 zł dla pozostałych samochodów osobowych.

Sprzedaż samochodu osobowego.

Przepisy mają na celu wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów kwot przekraczających powyższe limity. Wprowadzona regulacja ma na celu ograniczenie kwoty wydatków na nabycie samochodu, które są kosztem uzyskania przychodów przy jego sprzedaży. Wydatki przyjmowane do wyliczenia dochodu ze sprzedaży nie mogą przekraczać limitu 150.000 zł (225.000 zł).

Składki na ubezpieczenie samochodu osobowego.

Ubezpieczenie samochodu dzieli się na obowiązkowe OC i dobrowolne AC. Nie jest kosztem uzyskania przychodów składka na ubezpieczenie samochodu osobowego w części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC i NNW nie podlegają limitowaniu. Limit 150.000 zł odnosi się również do samochodów elektrycznych.

Rozliczanie opłat leasingowych, czynszu najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze.

Proporcjonalne rozliczanie rat leasingowych dotyczy samochodów osobowych, których wartość samochodu będącego przedmiotem leasingu przekracza kwotę 150.000 zł (225.000). Jako wartość samochodu przyjmuje się kwotę netto i niepodlegający odliczeniu podatek VAT. W przypadku czynnych podatników VAT będzie to 50% jeśli samochód używany jest do celów mieszanych, natomiast podatnik VAT zwolniony przyjmie do wyliczenia kwotę brutto faktury. Limit ma zastosowanie do opłaty wstępnej jak również do rat leasingowych.

Koszty użytkowania samochodów osobowych do celów mieszanych.

Powyższa regulacja dotyczy samochodów osobowych ujętych przez przedsiębiorcę w ewidencji środków trwałych lub użytkowanych na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy, użyczenia.

W takiej sytuacji przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów 75% wydatków na eksploatację samochodu typu:

 • nabycie paliw silnikowych,
 • serwis samochodu,
 • wymiana opon,
 • myjnia,
 • naprawy i części zamienne,
 • wymiana płynu hamulcowego oraz płynu do spryskiwaczy,
 • opłata za przejazd autostradą,
 • badania diagnostyczne,
 • abonament radiowy wyłącznie za radio wykorzystywane w samochodzie,
 • czynsz najmu/dzierżawy garażu/miejsca postojowego/parkingu,
 • remont powypadkowy samochodu.

Koszty użytkowania samochodu osobowego stanowiącego prywatną własność przedsiębiorcy.

W takiej sytuacji do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć 20% poniesionych wydatków (80% jest wyłączone z kosztów), bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Limit dotyczy każdego rodzaju samochodu osobowego łącznie z samochodami elektrycznymi. Limit 20% można stosować również w sytuacji jeżeli samochód stanowi współwłasność przedsiębiorcy.

Projekt tarczy antykryzysowej 4.0 – dowiedz się więcej.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość