Blog

Zaliczka w eksporcie towarów – co się zmieniło w 2021 roku

Obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub usług, ale również w momencie otrzymania zaliczki na poczet przyszłej dostawy. Przepisy w przypadku dokonywania transakcji zagranicznych, mówimy tutaj o eksporcie, w takim przypadku nakładają na przedsiębiorcę jeszcze dodatkowe warunki. W publikacji odniesiemy się do zmian w rozliczaniu zaliczek w eksporcie, jakie nastąpiły od 2021 roku.

Jak wyglądało rozliczenie zaliczki w eksporcie do końca 2020 roku?

Dokonując eksportu towarów przedsiębiorca może skorzystać z zastosowania 0% stawki podatku VAT, przy spełnieniu warunków ustawowych. Zaliczka otrzymana z tytułu eksportu towarów, również powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Pozostaje zasadnicza kwestia, kiedy będzie można zastosować 0% stawkę podatku VAT? Otóż do końca 2020 roku było to możliwe pod warunkiem, że towar został wywieziony w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym otrzymano zapłatę. Dodatkowo przedsiębiorca musiał posiadać dokumenty potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Co się zmieniło w pakiecie SLIM VAT?

Zmiana ustawy o podatku VAT z dniem 1 stycznia 2021 roku wprowadziła wydłużenie terminu na wywóz towarów poza UE z 2 do 6 miesięcy. Oczywiście w dalszym ciągu istnieje obowiązek posiadania dokumentu celnego potwierdzającego wywóz.

Jeżeli termin 6 miesięcy nie zostanie zachowany, wówczas przedsiębiorca ma obowiązek zaliczkę opodatkować ze stawką krajową w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, w tym przypadku będzie to data otrzymania zaliczki. Potwierdzenie wywozu towarów po tym okresie, daje podstawę do dokonania korekty w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzyma dokumenty celne. Taka informacja została zapisana w projekcie objaśnień Ministra Finansów SLIM VAT.

Przykład 1

Pan Marek otrzymał w styczniu 2021 roku zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów do Japonii. Wywóz towarów nastąpił w miesiącu lipcu 2021 r. i pan Marek w tym miesiącu otrzymał dokument wywozowy z urzędu celnego IE-599. W takim przypadku pan Marek może zastosować 0% stawkę podatku VAT do zaliczki otrzymanej w miesiącu styczniu 2021 r.

Przykład 2

Pan Jan otrzymał w miesiącu lutym 2021 r. zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów do USA. Do końca sierpnia 2021 r. pan Jan nie dokonał eksportu towarów. Eksport został dokonany w październiku 2021 r. i w tym miesiącu pan Jan otrzymał dokument wywozowy z urzędu celnego. W tym przypadku w miesiącu lutym 2021 r. pan Jan ma obowiązek opodatkować zaliczkę ze stawką krajową, wtedy bowiem powstał obowiązek podatkowy w VAT, natomiast w miesiącu październiku dokona korekty podatku VAT należnego od sprzedaży ze stawki krajowej na stawkę 0%.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

6 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

8 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

9 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

1 dzień temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

1 dzień temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

1 dzień temu