Zapłata za faktury firmy z konta małżonka

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące rozliczeń niepodatkowych nie zabraniają dokonywania płatności z rachunku małżonka za dostawę towarów czy usług, ale dobra praktyka, przejrzystość prowadzonej działalności gospodarczej, niejednokrotnie inne kwestie dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej (np. problemy związane z rozliczeniem przychodów z odsetek bankowych, różnic bankowych) wyraźnie wskazują, że tylko rachunki bankowe zgłoszone w CEIDG-1, (NIP-7/NIP-2) powinny służyć do dokonywania płatności za faktury.

Zapłata z konta małżonka

Zgodnie z art. 4. ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych  przez transakcję handlową rozumie się umowę, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, o których mowa w art. 2 ww. ustawy, zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością. Rachunki związane z prowadzoną działalnością to rachunki, które zostały zgłoszone przez podatników w formularzach NIP-2, NIP-7.

Jak wynika z analizy tych formularzy, również informacja o rachunkach bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest wymagana. Podobnie jak informacja o rachunkach związanych z rozliczeniem nadpłat i zwrotu podatku. Powyższe dane stanowią element składowy wniosku CEIDG-1, który również przedsiębiorca będący osobą fizyczną zobowiązany jest złożyć i aktualizować we właściwych terminach.

Dodatkowo, w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano obowiązek posługiwania się rachunkami bankowymi w przypadku, gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł. Takie płatności powinny być również dokonywane z rachunków bankowych, które zostały zgłoszone jako rachunki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Mariusz Łoś

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

2 godziny temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

2 godziny temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 godziny temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

5 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu