Powrót

Zarząd sukcesyjny – zabezpieczenie działalności gospodarczej

zarządca sukcesyjny

Dziedziczenie działalności gospodarczej? To możliwe! W razie śmierci właściciela uprawnienia do prowadzenia tej działalności gospodarczej może otrzymać członek rodziny lub osoba trzecia. Rozwiązania w tym zakresie prezentuje projekt nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to wygodna forma prowadzenia firmy, z której korzysta wiele osób fizycznych. Często nawet po rozwinięciu działalności przedsiębiorcy nie decydują się na zmianę formy prawnej, co w razie śmierci właściciela firmy powoduje szereg problemów, z dużym prawdopodobieństwem prowadzących do likwidacji firmy. Zgodnie z projektem ustawy takie niebezpieczeństwo ma zostać zażegnane – poprzez wprowadzenie dziedziczenia działalności gospodarczej. Czym jest zarząd sukcesyjny? W jakich przypadkach może zostać zastosowany? Dowiesz się w poniższym artykule.

Śmierć przedsiębiorcy a działalność gospodarcza

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, jednoosobowe działalności osób fizycznych są w pełni związane z osobą właściciela. W razie zgonu przedsiębiorcy, kontynuacja działalności gospodarczej jest właściwie niemożliwa – wygasają wszelkie umowy i kontrakty (w tym umowy o pracę), licencje i koncesje, aktualny przestaje być NIP. Ewentualne wznowienie firmy przez spadkobierców wiąże się z naprawdę poważnymi problemami natury prawniczej oraz podatkowej.

Zarząd sukcesyjny pomocą dla spadkobierców

Rozpatrywany obecnie projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym zakłada nadanie innej niż przedsiębiorca osobie uprawnień do prowadzenia jednoosobowej działalności w razie śmierci właściciela firmy. Zarządca sukcesyjny mógłby być powoływany dwiema metodami:

  • Poprzez wskazanie przez właściciela firmy
  • Poprzez wskazanie przez małżonka właściciela firmy albo spadkobierców – jeśli właściciel firmy zmarł, a wcześniej nie ustanowił zarządcy.

Zarządcą sukcesyjnym mógłby zostać właściwie każdy – zarówno członek rodziny, jak i osoba niespokrewniona z przedsiębiorcą. Przepisy nie wskazują żadnych szczególnych wymagań w zakresie ustanawiania zarządcy – wyjątkiem jest posiadanie przez zastępcę pełnej zdolności do czynności prawnej. Zatem zarządcą nie moglibyśmy ustanowić np. osoby, która ma prawny zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Zarządca sukcesyjny prowadziłby działalność gospodarczą od momentu zgonu przedsiębiorcy aż do ustalenia podziału spadku między spadkobierców.

Nowe przepisy już w 2018 r.

Zgodnie z projektem ustawy, nowe przepisy miały wejść w życie od 1 czerwca 2018 r. Obecnie wiadomo już, że 24 sierpnia ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw, jednak jej przepisy zaczną obowiązywać (z pewnymi wyjątkami) po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Nowości 2018? Sprawdź, jak na twoją firmę wpłynie splitpayment!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość