Zarządca sukcesyjny w działalności i w spółce cywilnej

Po wprowadzeniu przepisów dotyczących zarządu sukcesyjnego zarówno właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek osobowych, mogą zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci. W tym celu konieczne jest powołanie kogoś takiego jak zarządca sukcesyjny. Przepisy nie ograniczają zbytnio katalogu osób, które mogą być ustanowione zarządcą sukcesyjnym – istotne jedynie, aby taka osoba nie miała zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. W spółce dodatkowo zarządca musi zostać zaakceptowany przez pozostałych wspólników.

Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Do roli zarządcy sukcesyjnego może być powołana właściwie każda pełnoletnia osoba – zgodnie z przepisami, musi być to bowiem osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych. Przedsiębiorca, decydując się na ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, może powołać zarówno członka rodziny, jak i obcą osobę.

Istotne jest jedynie, aby wybrana osoba nie miała prawomocnie orzeczonego:

  • Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
  • Środka karnego albo środka zabezpieczającego w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującego działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem.

Zarząd sukcesyjny w spółce cywilnej

Prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej również zostało objęte Ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej – wynika to z faktu, że mimo zawarcia spółki w świetle prawa każdy ze wspólników prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek.

W przypadku spółki cywilnej nie zmieniają się zasady co do samej osoby pełniącej rolę zarządcy sukcesyjnego, istotne jest jednak, że o takim fakcie należałoby poinformować pozostałych wspólników. W przypadku spółki cywilnej do automatycznego przejęcia praw do zarządzania na takich zasadach, jak zmarły wspólnik ma wyłącznie zarządca, który został ustanowiony przed śmiercią wspólnika i dla którego zastrzeżono takie zasady.

Uwaga! Ustanawiając zarządcę sukcesyjnego w spółce cywilnej, przedsiębiorca jest zobowiązany do poinformowania wspólników – wspólnik ma bowiem możliwość zaprotestowania w terminie 14 dni od uzyskania informacji. Niezgoda powinna być przedstawiona w formie pisemnej.

Jeśli przed śmiercią wspólnika nie zastrzeżono, że zarządca wchodzi na jego miejsce, taka procedura jest możliwa wyłącznie po wyrażeniu na to zgody przez pozostałych wspólników.

 

Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK