Zarządca sukcesyjny w działalności i w spółce cywilnej

zarządca sukcesyjny

Przepisy nie ograniczają zbytnio katalogu osób, które mogą być ustanowione zarządcą sukcesyjnym – istotne jedynie, aby taka osoba nie miała zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. W spółce dodatkowo zarządca musi zostać zaakceptowany przez pozostałych wspólników.

Po wprowadzeniu przepisów dotyczących zarządu sukcesyjnego zarówno właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek osobowych, mogą zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci. W tym celu konieczne jest powołanie kogoś takiego jak zarządca sukcesyjny. Przepisy nie ograniczają zbytnio katalogu osób, które mogą być ustanowione zarządcą sukcesyjnym – istotne jedynie, aby taka osoba nie miała zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. W spółce dodatkowo zarządca musi zostać zaakceptowany przez pozostałych wspólników.

Kto może zostać zarządcą sukcesyjnym?

Do roli zarządcy sukcesyjnego może być powołana właściwie każda pełnoletnia osoba – zgodnie z przepisami, musi być to bowiem osoba o pełnej zdolności do czynności prawnych. Przedsiębiorca, decydując się na ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, może powołać zarówno członka rodziny, jak i obcą osobę.

Istotne jest jedynie, aby wybrana osoba nie miała prawomocnie orzeczonego:

  • Zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
  • Środka karnego albo środka zabezpieczającego w postaci zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, obejmującego działalność gospodarczą wykonywaną przez przedsiębiorcę lub działalność gospodarczą w zakresie zarządu majątkiem.

Zarząd sukcesyjny w spółce cywilnej

Prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej również zostało objęte Ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej – wynika to z faktu, że mimo zawarcia spółki w świetle prawa każdy ze wspólników prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek.

W przypadku spółki cywilnej nie zmieniają się zasady co do samej osoby pełniącej rolę zarządcy sukcesyjnego, istotne jest jednak, że o takim fakcie należałoby poinformować pozostałych wspólników. W przypadku spółki cywilnej do automatycznego przejęcia praw do zarządzania na takich zasadach, jak zmarły wspólnik ma wyłącznie zarządca, który został ustanowiony przed śmiercią wspólnika i dla którego zastrzeżono takie zasady.

Uwaga!

Ustanawiając zarządcę sukcesyjnego w spółce cywilnej, przedsiębiorca jest zobowiązany do poinformowania wspólników – wspólnik ma bowiem możliwość zaprotestowania w terminie 14 dni od uzyskania informacji. Niezgoda powinna być przedstawiona w formie pisemnej.

Jeśli przed śmiercią wspólnika nie zastrzeżono, że zarządca sukcesyjny wchodzi na jego miejsce, taka procedura jest możliwa wyłącznie po wyrażeniu na to zgody przez pozostałych wspólników.

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość