Blog

Zarządzanie projektami a ryczałt – jak wygląda rozliczenie PIT I VAT

Przyporządkowanie właściwej stawki ryczałtu jest niemałym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że stosunkowo często pojawiają się zapytania odnośnie ustalenia właściwej stawki dla podatku PPE. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem rozliczenia w PIT i VAT działalności w zakresie zarządzania projektami, które jest opodatkowane ryczałtem.

Jakie mamy stawki ryczałtu?

Stawki ryczałtu zostały wyszczególnione w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Nie oznacza to jednak, że to rozwiązuje wszystkie problemy przedsiębiorców. Rozpiętość pomiędzy stawkami ryczałtu jest bardzo duża od 2% do 17%, nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy sprawdzają skrupulatnie, która stawka w ich przypadku będzie właściwa.

Więcej informacji na temat stawek w ryczałcie można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Przy poszczególnych stawkach ryczałtu ustawodawca podaje kody PKWiU, który są kluczowe do przeprowadzanych analiz i powinny być w sposób właściwy rozczytane.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)

Zanim przejdziemy do dalszej analizy omawianej tematyki najpierw przyjrzymy się co na temat kodów PKWiU mówią przepisy. Zobaczmy więc co zostało zapisane w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie polskiej Klasyfikacji wyrobów i Usług. Struktura grupowań PKWiU 2015 wygląda następująco:
A – Sekcja
XX – Dział
XX.X – Grupa
XX.XX – Klasa
XX.XX.X – Kategoria
XX.XX.XX – Podkategoria
XX.XX.XX.X – Pozycja

W Rozporządzeniu zostało opisane z dużą skrupulatnością, w jaki sposób tworzone są grupowania PKWiU 2015, jest to bardzo żmudna lektura, a my nie będziemy wchodzili w szczegóły. Znajomość opisów konkretnych kodów PKWiU jest potrzebna do celów:

  • opodatkowania podatkiem VAT,
  • opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Uwaga! Ilekroć w ustawie o ryczałcie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług, do którego się odnosi jest węższy niż określony w tym grupowaniu

Zarządzanie projektami – kod PKWiU a stawka ryczałtu

Przedsiębiorcy, którzy zajmują się zarządzaniem projektami na pewno staną przed dylematem, według jakiej stawki ryczałtu powinny być opodatkowane przychody z tego tytułu? Tym bardziej jest to o tyle skomplikowane, że nawet organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych czują się niepewnie. I tak w jednej z nich z dnia 30.06.2021 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.338.2021.3.MM, przedsiębiorca wystąpił z zapytaniem, czy może stosować 8,5% stawkę ryczałtu do usługi zarządzania projektami informatycznymi, które mają kod PKWiU 70.22.20.0 i nie są to usługi doradztwa związanymi z zarządzaniem zgrupowane pod PKWiU ex dział 70. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) uznał jednak, że do przychodów uzyskiwanych tytułu świadczenia usługi zarządzania projektami pod kodem PKWiU 70.22.20.0 będzie miała zastosowanie stawka 15%. Na szczęście to podejście się zmieniło i w aktualnie wydawanych interpretacjach podatkowych organy podatkowe zmieniły swoją retorykę. W jednej z nich z dnia 25.08.2023 r. o numerze 0115-KDST2-1.4011.257.2023.2.MDO padło pytanie odnośnie stawki ryczałtu dla usług zgrupowanych pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 – “Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych”. Jak nietrudno zauważyć jest to ten sam kod PKWiU, który był wskazany w interpretacji z 2021 r. Jednak w rozstrzygnięciu z 2023 roku Dyrektor KIS uznał, że w przypadku świadczenia tego typu usług ma zastosowanie stawka ryczałtu 8,5%. Kluczowe w tej sprawie jest rozróżnienie usług doradztwa od usług zarządzania, co zostało podkreślone jeszcze w innej interpretacji z dnia 02.12.2022 r. nr 0113-KDIPT2-1.4011.838.2022.1.MAP. Z opisu do stawki ryczałtu 15% zostało wyraźnie napisane, że obejmuje ona usługi doradztwa związane z zarządzaniem, co nie jest tym samym, co świadczenie usług zarządzania projektami.

Zarządzanie projektami – rozliczenie w VAT

Jeśli chodzi o określenie stawki podatku VAT jaką należy zastosować do usług zarządzania projektami, to nie powinno być wątpliwości, że ma tutaj zastosowanie stawka podstawowa w wysokości 23%. W wykazie towarów i usług, do których stosuje się obniżone stawki podatku VAT nie znajdziemy kodu PKWiU 70.22.20.0. Takich informacji nie znajdziemy również w Rozporządzeniu w sprawie obniżonych stawek od towarów i usług. Pozwala to jednoznacznie wskazać, że przedsiębiorca, który świadczy usługi zarządzania projektami jest zobowiązany do naliczenia 23% stawki VAT. Przy czym dla przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli limitu zwolnienia podmiotowego ważna będzie informacja, że pozostałe usługi zarządzania projektami, o ile nie są świadczone usługi doradztwa, mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT do kwoty 200.000 zł. Potwierdza to chociażby interpretacja z dnia 15.06.2023 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.121.2023.2.MPA, gdzie wyraźnie zostało podkreślone, że jeśli wykonywane usługi nie obejmują usług doradztwa, to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z VAT.

Podsumowanie

W naszej dzisiejszej publikacji rozstrzygana była kwestia związana z ustaleniem właściwej stawki ryczałtu do świadczenia usługi zarządzania projektami. Jak widać przepisy podatkowe sprawiają problemy nie tylko przedsiębiorcom, ale również organom podatkowym. Na podstawie wydawanych interpretacji podatkowych na przestrzeni lat 2021-2023 widać, że fiskus zmienił swoje stanowisko co do wysokości stawki ryczałtu. Pierwotnie upierał się, że do tego typu usług stosuje się stawkę w wysokości 15%, po czym ugruntowało się podejście, że jednak do usług zarządzania projektami stosuje się stawkę 8,5%, ponieważ nie są to usługi doradztwa związane z zarządzaniem. Również na gruncie podatku VAT w kontekście ustalenia prawa do możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT kluczowe jest rozróżnienie usług doradztwa od usług zarządzania. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą limitu 200.000 zł mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, a jeśli już zostaną czynnym podatnikiem VAT mają obowiązek stosować podstawową stawkę VAT w wysokości 23%. Jak widać w dalszym ciągu brakuje precyzji w tworzonych przepisach podatkowych, a to często naraża wielu przedsiębiorców na ponoszenie większych obciążeń publicznoprawnych bez uzasadnionej przyczyny.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Pracownik zatrudniony w trakcie roku a wniosek o wyższe zaliczki na podatek

Zastanawiasz się jak obliczać wyższe zaliczki na podatek pracownika zatrudnionego w trakcie roku? W dzisiejszym…

2 dni temu

Na czym polegają dopłaty w spółce z o.o.?

Pojęcie dopłaty zazwyczaj kojarzy się z dofinansowaniem, dokapitalizowaniem jakichś zasobów. Czym są dopłaty w spółce…

2 dni temu

Jawność wynagrodzeń od 2026 roku

Każdy pracodawca będzie miał obowiązek wprowadzenia systemu płac zapewniającego równe wynagrodzenie za taką samą pracę…

2 dni temu

Emocjonalny branding – jak tworzyć marki, które ludzie pokochają

Branding emocjonalny to strategia marketingowa, która skupia się na budowaniu głębokich, osobistych i emocjonalnych więzi…

3 dni temu

Bon energetyczny — zasady 2024

Jak podaje resort rządowy, pomimo stabilizacji na europejskim i światowym rynku energii, skutki kryzysu energetycznego…

3 dni temu

Kiedy druk jest traktowany jako usługa a kiedy jako towar?

Zastanawiasz się kiedy druk jest traktowany jako towar a kiedy jako usługa? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu