Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy – rozliczenie w zeznaniu rocznym

zasiłek chorobowy przedsiębiorcy

Prowadzisz działalność gospodarczą i przebywałeś na zasiłku chorobowym? Sprawdź, w jaki sposób powinieneś to wykazać w zeznaniu rocznym.

Jeżeli przedsiębiorca przebywał w trakcie roku podatkowego na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu otrzymał wypłatę zasiłku chorobowego, to musi pamiętać, aby przychód z tego tytułu wykazać również w składanym zeznaniu rocznym. Nie zawsze będzie to możliwe w rozliczeniu z działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji przedstawimy, w jaki sposób ująć wypłacony zasiłek chorobowy przedsiębiorcy w zależności od formy opodatkowania dochodów.

Kiedy przedsiębiorca otrzyma zasiłek chorobowy?

Prawo do wypłaty zasiłku chorobowego przysługuje przedsiębiorcy jeżeli wybrał dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i terminowo reguluje należne składki do ZUS. Jeżeli przerwa pomiędzy poprzednim ubezpieczeniem a ubezpieczeniem z działalności gospodarczej wynosi więcej niż 30 dni, wówczas tzw. okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego wynosi 90 dni. Ważne jest również, aby wpłaty były dokonywane w pełnej wysokości i w obowiązujących terminach zapłaty. Nieterminowe wpłaty mogą pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.

Jak rozliczyć zasiłek w zeznaniu rocznym?

Po zakończonym roku podatkowym przedsiębiorca otrzymuje z ZUS rozliczenie na formularzu PIT-11A/PIT-40A, w którym zamieszczona jest informacja o wysokości przychodu z tytułu wypłaty zasiłku chorobowego. W zależności od tego, jaką formę opodatkowania swoich dochodów wybrał przedsiębiorca, wystąpi obowiązek wykazania zasiłku na odpowiednim druku zeznania rocznego.

Działalność gospodarcza a wypłata zasiłku chorobowego

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością złożenia zeznań rocznych na formularzach:

  1. PIT-36 – zasady ogólne podatek według skali.
  2. PIT-36L – zasady ogólne podatek liniowy.
  3. PIT-28 – zryczałtowany podatek dochodowy.

W takich przypadkach przedsiębiorca wykazuje wypłacony zasiłek chorobowy według następujących zasad:

Typ formularza
Kto wykazuje?
PIT-36 Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym według skali podatkowej
PIT-37 Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym i zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Przedsiębiorca, który rozlicza swoje dochody na PIT-36L i PIT-28 nie ma możliwości wykazania w zeznaniu rocznym z działalności gospodarczej innych przychodów, w związku z tym wypłacony zasiłek chorobowy wykazuje w zeznaniu PIT-37. W takim przypadku składa 2 odrębne zeznania roczne: PIT-36L lub PIT-28 i PIT-37.

W zeznaniu PIT-36 wersja 28 zasiłek chorobowy wpisuje się w wierszu w części E w wierszu 10 “Inne źródła”:

 
zasiłek chorobowy przedsiębiorcy PIT-36
 

W zeznaniu PIT-37 wersja 27 zasiłek chorobowy wpisuje się w części D w wierszu 5 “Inne źródła”:

 
zasiłek chorobowy przedsiębiorcy PIT-37
 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość