Blog ifirma.pl

Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy – rozliczenie w zeznaniu rocznym

|
|
2 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą i przebywałeś na zasiłku chorobowym? Sprawdź, w jaki sposób powinieneś to wykazać w zeznaniu rocznym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeżeli przedsiębiorca przebywał w trakcie roku podatkowego na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu otrzymał wypłatę zasiłku chorobowego, to musi pamiętać, aby przychód z tego tytułu wykazać również w składanym zeznaniu rocznym. Nie zawsze będzie to możliwe w rozliczeniu z działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji przedstawimy, w jaki sposób ująć wypłacony zasiłek chorobowy przedsiębiorcy w zależności od formy opodatkowania dochodów.

Kiedy przedsiębiorca otrzyma zasiłek chorobowy?

Prawo do wypłaty zasiłku chorobowego przysługuje przedsiębiorcy jeżeli wybrał dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i terminowo reguluje należne składki do ZUS. Jeżeli przerwa pomiędzy poprzednim ubezpieczeniem a ubezpieczeniem z działalności gospodarczej wynosi więcej niż 30 dni, wówczas tzw. okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego wynosi 90 dni. Ważne jest również, aby wpłaty były dokonywane w pełnej wysokości i w obowiązujących terminach zapłaty. Nieterminowe wpłaty mogą pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.

Jak rozliczyć zasiłek w zeznaniu rocznym?

Po zakończonym roku podatkowym przedsiębiorca otrzymuje z ZUS rozliczenie na formularzu PIT-11A/PIT-40A, w którym zamieszczona jest informacja o wysokości przychodu z tytułu wypłaty zasiłku chorobowego. W zależności od tego, jaką formę opodatkowania swoich dochodów wybrał przedsiębiorca, wystąpi obowiązek wykazania zasiłku na odpowiednim druku zeznania rocznego.

Działalność gospodarcza a wypłata zasiłku chorobowego

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością złożenia zeznań rocznych na formularzach:

 1. PIT-36 – zasady ogólne podatek według skali.
 2. PIT-36L – zasady ogólne podatek liniowy.
 3. PIT-28 – zryczałtowany podatek dochodowy.

W takich przypadkach przedsiębiorca wykazuje wypłacony zasiłek chorobowy według następujących zasad:

Typ formularza
Kto wykazuje?
PIT-36 Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym według skali podatkowej
PIT-37 Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym i zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Przedsiębiorca, który rozlicza swoje dochody na PIT-36L i PIT-28 nie ma możliwości wykazania w zeznaniu rocznym z działalności gospodarczej innych przychodów, w związku z tym wypłacony zasiłek chorobowy wykazuje w zeznaniu PIT-37. W takim przypadku składa 2 odrębne zeznania roczne: PIT-36L lub PIT-28 i PIT-37.

W zeznaniu PIT-36 wersja 28 zasiłek chorobowy wpisuje się w wierszu w części E w wierszu 10 “Inne źródła”:

 
zasiłek chorobowy przedsiębiorcy PIT-36
 

W zeznaniu PIT-37 wersja 27 zasiłek chorobowy wpisuje się w części D w wierszu 5 “Inne źródła”:

 
zasiłek chorobowy przedsiębiorcy PIT-37
 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie