Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy – rozliczenie w zeznaniu rocznym

zasiłek chorobowy przedsiębiorcy

Prowadzisz działalność gospodarczą i przebywałeś na zasiłku chorobowym? Sprawdź, w jaki sposób powinieneś to wykazać w zeznaniu rocznym.

Jeżeli przedsiębiorca przebywał w trakcie roku podatkowego na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu otrzymał wypłatę zasiłku chorobowego, to musi pamiętać, aby przychód z tego tytułu wykazać również w składanym zeznaniu rocznym. Nie zawsze będzie to możliwe w rozliczeniu z działalności gospodarczej. W dzisiejszej publikacji przedstawimy, w jaki sposób ująć wypłacony zasiłek chorobowy przedsiębiorcy w zależności od formy opodatkowania dochodów.

Kiedy przedsiębiorca otrzyma zasiłek chorobowy?

Prawo do wypłaty zasiłku chorobowego przysługuje przedsiębiorcy jeżeli wybrał dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i terminowo reguluje należne składki do ZUS. Jeżeli przerwa pomiędzy poprzednim ubezpieczeniem a ubezpieczeniem z działalności gospodarczej wynosi więcej niż 30 dni, wówczas tzw. okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego wynosi 90 dni. Ważne jest również, aby wpłaty były dokonywane w pełnej wysokości i w obowiązujących terminach zapłaty. Nieterminowe wpłaty mogą pozbawić przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego.

Jak rozliczyć zasiłek w zeznaniu rocznym?

Po zakończonym roku podatkowym przedsiębiorca otrzymuje z ZUS rozliczenie na formularzu PIT-11A/PIT-40A, w którym zamieszczona jest informacja o wysokości przychodu z tytułu wypłaty zasiłku chorobowego. W zależności od tego, jaką formę opodatkowania swoich dochodów wybrał przedsiębiorca, wystąpi obowiązek wykazania zasiłku na odpowiednim druku zeznania rocznego.

Działalność gospodarcza a wypłata zasiłku chorobowego

Opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością złożenia zeznań rocznych na formularzach:

  1. PIT-36 – zasady ogólne podatek według skali.
  2. PIT-36L – zasady ogólne podatek liniowy.
  3. PIT-28 – zryczałtowany podatek dochodowy.

W takich przypadkach przedsiębiorca wykazuje wypłacony zasiłek chorobowy według następujących zasad:

Typ formularza
Kto wykazuje?
PIT-36 Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem dochodowym według skali podatkowej
PIT-37 Przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym i zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Przedsiębiorca, który rozlicza swoje dochody na PIT-36L i PIT-28 nie ma możliwości wykazania w zeznaniu rocznym z działalności gospodarczej innych przychodów, w związku z tym wypłacony zasiłek chorobowy wykazuje w zeznaniu PIT-37. W takim przypadku składa 2 odrębne zeznania roczne: PIT-36L lub PIT-28 i PIT-37.

W zeznaniu PIT-36 wersja 28 zasiłek chorobowy wpisuje się w wierszu w części E w wierszu 10 “Inne źródła”:

 
zasiłek chorobowy przedsiębiorcy PIT-36
 

W zeznaniu PIT-37 wersja 27 zasiłek chorobowy wpisuje się w części D w wierszu 5 “Inne źródła”:

 
zasiłek chorobowy przedsiębiorcy PIT-37
   

Więcej informacji o zwolnieniach lekarskich i zasiłkach chorobowych dla przedsiębiorców w naszym filmie:

 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość