Zatrudnienie małżonka w jednoosobowej działalności gospodarczej może być rozwiązaniem wygodnym, ale nie zawsze opłacalnym. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca nie ma obecnie prawa do zaliczenia wynagrodzenia małżonka do kosztów uzyskania przychodu. Ta sytuacja może się jednak zmienić w najbliższym czasie.
Zatrudnienie małżonka a brak kosztu
Zgodnie z ogólną zasadą wynagrodzenia – zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i umów cywilnoprawnych – stanowią koszt uzyskania przychodu. Jednakże zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenie za pracę własną przedsiębiorcy, współmałżonka lub małoletnich dzieci nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Co ważne, zakaz obejmuje nie tylko umowę o pracę, lecz także umowy cywilnoprawne.
W związku z powyższym zapisem, zatrudnianie rodziny było do tej pory stosunkowo nieopłacalne. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że uzyskujący dochody małżonek ma obowiązek wykazania ich i opodatkowania w ramach podatku dochodowego na ogólnych zasadach.
Uwaga!
Warto pamiętać, że zatrudniając w firmie małżonka, jesteśmy również zobowiązani do opłacania składek ZUS. Co ważne, w przypadku umowy o pracę nie są one wyliczane proporcjonalnie jak u innych pracowników, ale ryczałtowo – czyli w takiej wysokości, jak składki ZUS samego przedsiębiorcy.
Zatrudnienie małżonka – zmiany od 2018 r.
Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają lub chcieliby zatrudnić małżonka, powinni śledzić zmiany w ustawie o PIT w 2018 r. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy, zgodnie z którym wskazany wcześniej przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ma zmienić swoje brzmienie. Po modyfikacjach ograniczenie w zaliczeniu wynagrodzenia do kosztów powinno dotyczyć wyłącznie pracy własnej podatnika. Zmiany planowane są najpóźniej na początku 2019 r.
W związku z powyższym, jeśli aktualizacja przepisów wejdzie w życie, wynagrodzenie małżonka, a także małoletnich dzieci, będzie mogło stanowić koszt uzyskania przychodu na równi z wynagrodzeniami innych pracowników. Oczywiście warunkiem uwzględnienia wynagrodzeń w kosztach będzie spełnienie podstawowej zasady, jaką jest związek pomiędzy wydatkiem (w tym wypadku – wynagrodzeniem) a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: