Zawiadomienie ZAW-NR czy obowiązuje nievatowca?

nievatowiec a biała lista VAT

od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście. Prowadzisz działalność gospodarczą i nie jesteś vatowcem? Zastanawiasz się czy twój rachunek bankowy również podlega weryfikacji? Sprawdź!

Biała lista podatników obowiązuje już od września 2019 roku, ale od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście. Czy ten warunek dotyczy również przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT?

Biała lista podatników VAT

Z założenia biała lista podatników jest wykazem, na którym znajdują się podatnicy VAT. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale są zwolnieni przedmiotowo czy też podmiotowo z podatku VAT nie będą odnotowani na białej liście. Tym samym nie znajdziemy rachunku bankowego takiego przedsiębiorcy.

Zapłata powyżej 15.000 zł na rzecz nievatowca

Otwartym pozostaje pytanie co w sytuacji, gdy dokonujemy płatności na rachunki bankowe tzw. nievatowca? Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nieposiadający statusu podatnika VAT mogą wykorzystywać swoje konta prywatne w firmie tzw. ROR.

W takiej sytuacji właściwym wyjściem pozostaje zapłata na rachunek bankowy wskazany przez naszego kontrahenta.

▲ wróć na początek

Zapłata powyżej 15.000 zł na rzecz vatowca na rachunek ROR

Podatnicy VAT, którzy znajdują się na białej liście jako osoby fizyczne mogą również w swojej działalności gospodarczej wykorzystywać rachunki prywatne – ROR-y. W sytuacji, gdy przedsiębiorca dokona płatności na rachunek bankowy, którego nie będzie na białej liście powinien w terminie 3 dni złożyć zawiadomienie ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury.

Płatności cykliczne na rachunek spoza białej listy z ZAW-NR

Jeżeli przedsiębiorca będzie dokonywał płatności w sposób powtarzalny na ten sam numer rachunku bankowego spoza białej listy należy zadać pytanie czy za każdym razem powinien o tym fakcie zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego? Przepisy nie odnoszą się wprost do takich sytuacji. Zalecana więc jest daleko idąca ostrożność w takich sytuacjach. W objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 20 grudnia 2019 roku pojawiła się informacja, z której wynika że zawiadomienie ZAW-NR złożone do numeru rachunku bankowego spoza białej listy obejmuje również przyszłe płatności. W ocenie Ministerstwa Finansów wystarczające będzie jednorazowe zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego.

Z uwagi na brak regulacji prawnych lub chociażby interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów nie można w sposób jednoznaczny wskazać jaki tryb postępowania powinien przyjąć przedsiębiorca. Aby mieć pewność, że wszelkie formalności zostały dopełnione można złożyć kolejny raz zawiadomienie ZAW-NR. Takie przezorne zachowanie będzie stanowiło ochronę dla przedsiębiorcy przed ewentualnymi konsekwencjami do czasu pojawienia się informacji wiążącej ze strony Ministerstwa Finansów.

Zawiadomienie ZAW-NR od 1 stycznia 2020 roku – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość