Blog ifirma.pl

Zawiadomienie ZAW-NR czy obowiązuje nievatowca?

|
|
3 minut czytania
od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście. Prowadzisz działalność gospodarczą i nie jesteś vatowcem? Zastanawiasz się czy twój rachunek bankowy również podlega weryfikacji? Sprawdź!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Biała lista podatników obowiązuje już od września 2019 roku, ale od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście. Czy ten warunek dotyczy również przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT?

Biała lista podatników VAT

Z założenia biała lista podatników jest wykazem, na którym znajdują się podatnicy VAT. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale są zwolnieni przedmiotowo czy też podmiotowo z podatku VAT nie będą odnotowani na białej liście. Tym samym nie znajdziemy rachunku bankowego takiego przedsiębiorcy.

Zapłata powyżej 15.000 zł na rzecz nievatowca

Otwartym pozostaje pytanie co w sytuacji, gdy dokonujemy płatności na rachunki bankowe tzw. nievatowca? Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nieposiadający statusu podatnika VAT mogą wykorzystywać swoje konta prywatne w firmie tzw. ROR.

W takiej sytuacji właściwym wyjściem pozostaje zapłata na rachunek bankowy wskazany przez naszego kontrahenta.

Zapłata powyżej 15.000 zł na rzecz vatowca na rachunek ROR

Podatnicy VAT, którzy znajdują się na białej liście jako osoby fizyczne mogą również w swojej działalności gospodarczej wykorzystywać rachunki prywatne – ROR-y. W sytuacji, gdy przedsiębiorca dokona płatności na rachunek bankowy, którego nie będzie na białej liście powinien w terminie 3 dni złożyć zawiadomienie ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury.

Płatności cykliczne na rachunek spoza białej listy z ZAW-NR

Jeżeli przedsiębiorca będzie dokonywał płatności w sposób powtarzalny na ten sam numer rachunku bankowego spoza białej listy należy zadać pytanie czy za każdym razem powinien o tym fakcie zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego? Przepisy nie odnoszą się wprost do takich sytuacji. Zalecana więc jest daleko idąca ostrożność w takich sytuacjach. W objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 20 grudnia 2019 roku pojawiła się informacja, z której wynika że zawiadomienie ZAW-NR złożone do numeru rachunku bankowego spoza białej listy obejmuje również przyszłe płatności. W ocenie Ministerstwa Finansów wystarczające będzie jednorazowe zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego.

Z uwagi na brak regulacji prawnych lub chociażby interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów nie można w sposób jednoznaczny wskazać jaki tryb postępowania powinien przyjąć przedsiębiorca. Aby mieć pewność, że wszelkie formalności zostały dopełnione można złożyć kolejny raz zawiadomienie ZAW-NR. Takie przezorne zachowanie będzie stanowiło ochronę dla przedsiębiorcy przed ewentualnymi konsekwencjami do czasu pojawienia się informacji wiążącej ze strony Ministerstwa Finansów.

Zawiadomienie ZAW-NR od 1 stycznia 2020 roku – przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Od kiedy obowiązuje biała lista?

   Biała lista podatników obowiązuje już od września 2019 roku, ale od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście.
  2. Czy podatnik zwolniony z VAT znajdzie się na białej liście?

   Z założenia biała lista podatników jest wykazem, na którym znajdują się podatnicy VAT. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale są zwolnieni przedmiotowo czy też podmiotowo z podatku VAT nie będą odnotowani na białej liście. Tym samym nie znajdziemy rachunku bankowego takiego przedsiębiorcy.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie