Zawiadomienie ZAW-NR czy obowiązuje nievatowca?

nievatowiec a biała lista VAT

od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście. Prowadzisz działalność gospodarczą i nie jesteś vatowcem? Zastanawiasz się czy twój rachunek bankowy również podlega weryfikacji? Sprawdź!

Biała lista podatników obowiązuje już od września 2019 roku, ale od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście. Czy ten warunek dotyczy również przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT?

Biała lista podatników VAT

Z założenia biała lista podatników jest wykazem, na którym znajdują się podatnicy VAT. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale są zwolnieni przedmiotowo czy też podmiotowo z podatku VAT nie będą odnotowani na białej liście. Tym samym nie znajdziemy rachunku bankowego takiego przedsiębiorcy.

Zapłata powyżej 15.000 zł na rzecz nievatowca

Otwartym pozostaje pytanie co w sytuacji, gdy dokonujemy płatności na rachunki bankowe tzw. nievatowca? Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nieposiadający statusu podatnika VAT mogą wykorzystywać swoje konta prywatne w firmie tzw. ROR.

W takiej sytuacji właściwym wyjściem pozostaje zapłata na rachunek bankowy wskazany przez naszego kontrahenta.

Zapłata powyżej 15.000 zł na rzecz vatowca na rachunek ROR

Podatnicy VAT, którzy znajdują się na białej liście jako osoby fizyczne mogą również w swojej działalności gospodarczej wykorzystywać rachunki prywatne – ROR-y. W sytuacji, gdy przedsiębiorca dokona płatności na rachunek bankowy, którego nie będzie na białej liście powinien w terminie 3 dni złożyć zawiadomienie ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury.

Płatności cykliczne na rachunek spoza białej listy z ZAW-NR

Jeżeli przedsiębiorca będzie dokonywał płatności w sposób powtarzalny na ten sam numer rachunku bankowego spoza białej listy należy zadać pytanie czy za każdym razem powinien o tym fakcie zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego? Przepisy nie odnoszą się wprost do takich sytuacji. Zalecana więc jest daleko idąca ostrożność w takich sytuacjach. W objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 20 grudnia 2019 roku pojawiła się informacja, z której wynika że zawiadomienie ZAW-NR złożone do numeru rachunku bankowego spoza białej listy obejmuje również przyszłe płatności. W ocenie Ministerstwa Finansów wystarczające będzie jednorazowe zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego.

Z uwagi na brak regulacji prawnych lub chociażby interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów nie można w sposób jednoznaczny wskazać jaki tryb postępowania powinien przyjąć przedsiębiorca. Aby mieć pewność, że wszelkie formalności zostały dopełnione można złożyć kolejny raz zawiadomienie ZAW-NR. Takie przezorne zachowanie będzie stanowiło ochronę dla przedsiębiorcy przed ewentualnymi konsekwencjami do czasu pojawienia się informacji wiążącej ze strony Ministerstwa Finansów.

Zawiadomienie ZAW-NR od 1 stycznia 2020 roku – przeczytaj.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Od kiedy obowiązuje biała lista?

    Biała lista podatników obowiązuje już od września 2019 roku, ale od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście.

  2. 🔸Czy podatnik zwolniony z VAT znajdzie się na białej liście?

    Z założenia biała lista podatników jest wykazem, na którym znajdują się podatnicy VAT. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale są zwolnieni przedmiotowo czy też podmiotowo z podatku VAT nie będą odnotowani na białej liście. Tym samym nie znajdziemy rachunku bankowego takiego przedsiębiorcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość