Zawiadomienie ZAW-NR czy obowiązuje nievatowca?

Biała lista podatników obowiązuje już od września 2019 roku, ale od 1 stycznia 2020 roku zaczęły obowiązywać przepisy w podatku dochodowym o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów płatności powyżej 15.000 zł na rachunki inne niż wskazane na białej liście. Czy ten warunek dotyczy również przedsiębiorców, którzy nie są podatnikami VAT?

Biała lista podatników VAT

Z założenia biała lista podatników jest wykazem, na którym znajdują się podatnicy VAT. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, ale są zwolnieni przedmiotowo czy też podmiotowo z podatku VAT nie będą odnotowani na białej liście. Tym samym nie znajdziemy rachunku bankowego takiego przedsiębiorcy.

Zapłata powyżej 15.000 zł na rzecz nievatowca

Otwartym pozostaje pytanie co w sytuacji, gdy dokonujemy płatności na rachunki bankowe tzw. nievatowca? Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nieposiadający statusu podatnika VAT mogą wykorzystywać swoje konta prywatne w firmie tzw. ROR.

W takiej sytuacji właściwym wyjściem pozostaje zapłata na rachunek bankowy wskazany przez naszego kontrahenta.

▲ wróć na początek

Zapłata powyżej 15.000 zł na rzecz vatowca na rachunek ROR

Podatnicy VAT, którzy znajdują się na białej liście jako osoby fizyczne mogą również w swojej działalności gospodarczej wykorzystywać rachunki prywatne – ROR-y. W sytuacji, gdy przedsiębiorca dokona płatności na rachunek bankowy, którego nie będzie na białej liście powinien w terminie 3 dni złożyć zawiadomienie ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury.

Płatności cykliczne na rachunek spoza białej listy z ZAW-NR

Jeżeli przedsiębiorca będzie dokonywał płatności w sposób powtarzalny na ten sam numer rachunku bankowego spoza białej listy należy zadać pytanie czy za każdym razem powinien o tym fakcie zawiadamiać naczelnika urzędu skarbowego? Przepisy nie odnoszą się wprost do takich sytuacji. Zalecana więc jest daleko idąca ostrożność w takich sytuacjach. W objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z dnia 20 grudnia 2019 roku pojawiła się informacja, z której wynika że zawiadomienie ZAW-NR złożone do numeru rachunku bankowego spoza białej listy obejmuje również przyszłe płatności. W ocenie Ministerstwa Finansów wystarczające będzie jednorazowe zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego.

Z uwagi na brak regulacji prawnych lub chociażby interpretacji ogólnej Ministerstwa Finansów nie można w sposób jednoznaczny wskazać jaki tryb postępowania powinien przyjąć przedsiębiorca. Aby mieć pewność, że wszelkie formalności zostały dopełnione można złożyć kolejny raz zawiadomienie ZAW-NR. Takie przezorne zachowanie będzie stanowiło ochronę dla przedsiębiorcy przed ewentualnymi konsekwencjami do czasu pojawienia się informacji wiążącej ze strony Ministerstwa Finansów.

Zawiadomienie ZAW-NR od 1 stycznia 2020 roku – przeczytaj.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań