Kiedy trzeba składać JPK w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

zawieszenie działalności a jpk

Zamierzasz zawiesić działalność gospodarczą? Sprawdź czy nie będzie musiał wysyłać pliku JPK.

Przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani do podatku VAT bardzo często zastanawiają się, czy w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej będą mieli jakieś obowiązki wobec urzędu skarbowego? Najczęściej chodzi o to, czy pomimo okresowego zaprzestania prowadzenia firmy mamy obowiązek wysyłania JPK_V7.

Zawieszenie działalności a JPK – kiedy nie trzeba składać?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia, podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji/JPK za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Jednak jak można przeczytać dalej w ustawie o VAT, zwolnienie z obowiązku przesyłania JPK nie dotyczy następujących sytuacji, gdy dochodzi do:

  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
  • importu usług lub nabycia towarów – w których zakresie przedsiębiorca jest podatnikiem,
  • zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w trakcie okresu rozliczeniowego, za ten niepełny okres należy przekazać JPK,
  • rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które przedsiębiorca jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

W przypadkach wymienionych powyżej, pomimo zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, należy prawidłowo wykazać wykonane czynności lub zaistniałe zdarzenia gospodarcze w ewidencjach VAT i przesłać plik JPK_V7. Pamiętajmy, że pliki JPK przedsiębiorcy wysyłają w okresach miesięcznych w terminie do 25-go dnia następnego miesiąca bez względu na to czy wybrali miesięczną, czy kwartalną metodę rozliczania podatku VAT.

Przeczytaj również: Odliczenie VAT a zawieszenie na okres dłuższy niż 6 miesięcy
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość