Kiedy trzeba składać JPK w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

zawieszenie działalności a jpk

Zamierzasz zawiesić działalność gospodarczą? Sprawdź czy nie będzie musiał wysyłać pliku JPK.

Przedsiębiorcy, którzy są zarejestrowani do podatku VAT bardzo często zastanawiają się, czy w sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej będą mieli jakieś obowiązki wobec urzędu skarbowego? Najczęściej chodzi o to, czy pomimo okresowego zaprzestania prowadzenia firmy mamy obowiązek wysyłania JPK_V7.

Zawieszenie działalności a JPK – kiedy nie trzeba składać?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia, podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji/JPK za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Jednak jak można przeczytać dalej w ustawie o VAT, zwolnienie z obowiązku przesyłania JPK nie dotyczy następujących sytuacji, gdy dochodzi do:

  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT),
  • importu usług lub nabycia towarów – w których zakresie przedsiębiorca jest podatnikiem,
  • zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w trakcie okresu rozliczeniowego, za ten niepełny okres należy przekazać JPK,
  • rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które przedsiębiorca jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

W przypadkach wymienionych powyżej, pomimo zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, należy prawidłowo wykazać wykonane czynności lub zaistniałe zdarzenia gospodarcze w ewidencjach VAT i przesłać plik JPK_V7. Pamiętajmy, że pliki JPK przedsiębiorcy wysyłają w okresach miesięcznych w terminie do 25-go dnia następnego miesiąca bez względu na to czy wybrali miesięczną, czy kwartalną metodę rozliczania podatku VAT.

Przeczytaj również: Odliczenie VAT a zawieszenie na okres dłuższy niż 6 miesięcy
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość