Blog ifirma.pl

Zawieszenie działalności a karta podatkowa

|
|
4 minut czytania
Jesteś na karcie podatkowej i zawiesiłeś działalność gospodarczą? Przeczytaj o czym warto wiedzieć.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Począwszy od 1 stycznia 2022 roku po wprowadzeniu Polskiego Ładu przedsiębiorcy nie mogą już wybrać opodatkowania w formie karty podatkowej. Oznacza to, że karta podatkowa weszła w etap wygaszania, będzie funkcjonowała dopóki osoby, które ją wybrały do 31.12.2021 r. będą prowadziły działalność gospodarczą, zrezygnują z tej formy opodatkowania lub utracą do niej prawo. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się zawieszeniem działalności gospodarczej w przypadku rozliczania podatku na karcie podatkowej.

Karta podatkowa – jak wygląda rozliczenie?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogli wybrać opodatkowanie kartą podatkową. Zasady opodatkowania są szczegółowo opisane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Stawki karty podatkowej znajdują się w załączniku do ustawy. W przypadku przedsiębiorców, którzy wybrali kartę podatkową dokonuje się comiesięcznych wpłat zaliczki na podatek dochodowy na podstawie decyzji naczelnika urzędu skarbowego, która jest wydawana odrębnie na każdy rok podatkowy. Wpłaty są dokonywane w stałej miesięcznej wysokości, bez względu na limit przychodów osiąganych w prowadzonej działalności. Jest to najprostsza forma opodatkowania, na potrzeby rozliczania podatku dochodowego nie potrzeba prowadzić żadnych ewidencji. Z tej formy opodatkowania chętnie korzystali przedsiębiorcy wykonujący usługi.

Karta podatkowa a zawieszenie działalności gospodarczej

Z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej może skorzystać każdy przedsiębiorca, bez względu na formę opodatkowania dochodów. Oznacza to, że osoby, które opłacają kartę podatkową także mogą zawiesić działalność.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie ma obowiązku opłacania składek ZUS, dotyczy to wszystkich przedsiębiorców, bez względu na formę opodatkowania. Jeżeli zawieszenie nie obejmuje pełnych okresów rozliczeniowych w ZUS, to składki społeczne są naliczane proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. Natomiast składkę zdrowotną trzeba zapłacić w pełnej wysokości, nawet jakby działalność była prowadzona tylko jeden dzień w miesiącu. W przypadku karty podatkowej w okresie zawieszenia zaliczki na podatek ustalone w decyzji będą pomniejszone o 1/30 podatku. Przy czym w przypadku karty podatkowej przerwę w prowadzeniu działalności w niektórych przypadkach trzeba zgłosić bezpośrednio do naczelnika urzędu skarbowego. Dla jasności pod pojęciem przerwy kryje się zarówno zawieszenie działalności gospodarczej, jak i przerwa spowodowana np. chorobą.

W przypadku opłacania karty podatkowej zawieszenie działalności gospodarczej można zgłosić na takich samych zasadach, jak w przypadku każdej innej formy opodatkowania składając wniosek przez CEIDG
W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia
Minimalny okres, na który można zawiesić działalność gospodarczą wynosi 30 dni
Jeśli przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej jest spowodowana chorobą przedsiębiorca zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie. Nie ma możliwości żeby tę czynność wykonać poprzez aktualizację wniosku w CEIDG. Natomiast ZUS uzyska informację o przerwie na podstawie zwolnienia lekarskiego L-4 i odpowiednio przygotowanych i przesłanych dokumentów rozliczeniowych
Jeżeli przerwa jest spowodowana inną okolicznością niż choroba, to przedsiębiorca zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, termin ten nie podlega przywróceniu. Niedopełnienie tego warunku pozbawia przedsiębiorcę prawa do obniżenia podatku za cały okres przerwy, a nie jedynie za okres opóźnienia
Jeżeli przerwa z powodu choroby trwa nieprzerwanie przez 10 dni, to przedsiębiorca nie zapłaci podatku za ten okres w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień tej przerwy bez względu na ilość dni w miesiącu
Nie ma ograniczeń co do okresu trwania przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy na karcie podatkowej powinni wiedzieć, że zgłoszenie przerwy po ustawowym terminie pozbawia ich prawa do obniżenia podatku za okres przerwy. Taki wyrok zapadł w Gdańsku w dniu 20.11.2019 r. sygn. akt I SA/Gd 1679/19. W uzasadnieniu można przeczytać m.in., że warunkiem obniżenia podatku jest terminowe zawiadomienie, jest to warunek konieczny, bez którego obniżka podatku nie nastąpi. Tego terminu nie można przywrócić.

Podsumowanie

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej nie mogą już wybrać opodatkowania na karcie podatkowej. Nie można również zmienić formy opodatkowania na kartę podatkową. Przedsiębiorcy, którzy jeszcze opłacają podatki w tej formie mogą zgłosić przerwę w prowadzeniu działalności lub ją zawiesić. W przypadku zgłoszenia przerwy podatek nie będzie musiał być płacony w pełnej wysokości, o ile przerwa potrwa najkrócej przez 10 dni. Wówczas podatek podlegający wpłacie do urzędu skarbowego będzie obliczony proporcjonalnie do okresów prowadzenia działalności. Przerwa może być spowodowana chorobą lub innymi okolicznościami. Jeżeli natomiast dojdzie do zawieszenia działalności gospodarczej, to okres zawieszenia nie może być krótszy niż 30 dni. Za okres zawieszenia przedsiębiorca nie musi płacić zaliczek na podatek, ale również składek ZUS na zasadach opisanych w publikacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie