Zawieszenie działalności na okres krótszy niż 30 dni

minimalny okres zawieszenia

Przepisy prawa podatkowego wyznaczają minimalny oraz maksymalny czas, na jaki przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą – granice te wynoszą od 30 dni do 24 miesięcy. Jakie konsekwencje na gruncie podatków oraz ZUS wywoła zatem zaprzestanie działalności na okres krótszy niż wspomniane 30 dni?

Przepisy prawa podatkowego wyznaczają minimalny czas, na jaki przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą – jest to 30 dni. Co ciekawe od tej zasady istnieje wyjątek. W sytuacji kiedy okres zawieszenia obejmuje pełny miesiąc luty – wtedy minimalną liczbę dni zawieszenia wyznacza ten miesiąc i minimalny okres wynosi 28 dni (w roku przestępnym 29 dni). W przypadku maksymalnego okresu na jaki można zawiesić działalność gospodarczą nie ma żadnych ograniczeń. Jakie konsekwencje na gruncie podatków oraz ZUS wywoła zatem zawieszenie działalności na okres krótszy niż wspomniane 30 dni?

Zawieszenie działalności na krócej niż 30 dni a ZUS

Na czas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z opłaty za siebie składek ubezpieczeniowych do ZUS (w tym także dobrowolnej składki chorobowej, jeżeli wcześniej zdecydował się na przystąpienie do tego ubezpieczenia). Co więcej, nie przekazuje on też do organu rentowego żadnych druków rozliczeniowych (pod warunkiem, że zawieszenie wykonywania działalności rozpocznie od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego – więcej na temat konsekwencji zawieszenia działalności na gruncie ZUS przeczytasz tutaj).

WAŻNE!

Powyższe zasady nie obowiązują jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca podejmie decyzję o zawieszeniu działalności na okres krótszy niż 30 dni. W takim wypadku ZUS uzna takie zawieszenie za nieskuteczne, czego skutkiem będzie nałożenie na właściciela firmy obowiązku zapłaty składek ubezpieczeniowych za okres bezskutecznego zawieszenia działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie miał wówczas obowiązek uregulowania zaległości w składkach wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Zawieszenie działalności na krócej niż 30 dni a podatki

Zawieszenie działalności gospodarczej co do zasady zwalnia przedsiębiorcę także z bieżącego regulowania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji VAT. Jednak również tutaj, by wystąpiły te skutki, okres zawieszenia działalności musi wynosić więcej niż 30 dni.

W przypadku zawieszenia działalności na okres krótszy niż 30 dni, przedsiębiorca jest zobowiązany terminowo uregulować swoje zobowiązania wobec urzędu skarbowego, nawet jeżeli w danym miesiącu nie prowadził żadnej działalności. Jeżeli nie dopełni on tych obowiązków (przede wszystkim złożenia deklaracji VAT), powinien on tego dokonać bezzwłocznie po wznowieniu działalności (do deklaracji VAT składanej po terminie należy dołączyć czynny żal, a do zaległości podatkowych należy doliczyć odsetki za zwłokę).

Wykreślenie z VAT w związku z zawieszeniem działalności – sprawdź, czy to możliwe!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. Napoleon_Bonaparte

    Przecież można zawiesić D.G. bezterminowo, a nie na max 24 mies. Edytujcie to 😉

  2. Ifirma

    Tekst już jest aktualny do bieżącego stanu prawnego 🙂

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość