Blog ifirma.pl

Zawieszenie działalności na okres krótszy niż 30 dni

|
Przepisy prawa podatkowego wyznaczają minimalny oraz maksymalny czas, na jaki przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą – granice te wynoszą od 30 dni do 24 miesięcy. Jakie konsekwencje na gruncie podatków oraz ZUS wywoła zatem zaprzestanie działalności na okres krótszy niż wspomniane 30 dni?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy prawa podatkowego wyznaczają minimalny czas, na jaki przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą – jest to 30 dni. Co ciekawe od tej zasady istnieje wyjątek. W sytuacji kiedy okres zawieszenia obejmuje pełny miesiąc luty – wtedy minimalną liczbę dni zawieszenia wyznacza ten miesiąc i minimalny okres wynosi 28 dni (w roku przestępnym 29 dni). W przypadku maksymalnego okresu na jaki można zawiesić działalność gospodarczą nie ma żadnych ograniczeń. Jakie konsekwencje na gruncie podatków oraz ZUS wywoła zatem zawieszenie działalności na okres krótszy niż wspomniane 30 dni?

Zawieszenie działalności na krócej niż 30 dni a ZUS

Na czas zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z opłaty za siebie składek ubezpieczeniowych do ZUS (w tym także dobrowolnej składki chorobowej, jeżeli wcześniej zdecydował się na przystąpienie do tego ubezpieczenia). Co więcej, nie przekazuje on też do organu rentowego żadnych druków rozliczeniowych (pod warunkiem, że zawieszenie wykonywania działalności rozpocznie od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego – więcej na temat konsekwencji zawieszenia działalności na gruncie ZUS przeczytasz tutaj).

WAŻNE!

Powyższe zasady nie obowiązują jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca podejmie decyzję o zawieszeniu działalności na okres krótszy niż 30 dni. W takim wypadku ZUS uzna takie zawieszenie za nieskuteczne, czego skutkiem będzie nałożenie na właściciela firmy obowiązku zapłaty składek ubezpieczeniowych za okres bezskutecznego zawieszenia działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie miał wówczas obowiązek uregulowania zaległości w składkach wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Zawieszenie działalności na krócej niż 30 dni a podatki

Zawieszenie działalności gospodarczej co do zasady zwalnia przedsiębiorcę także z bieżącego regulowania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji VAT. Jednak również tutaj, by wystąpiły te skutki, okres zawieszenia działalności musi wynosić więcej niż 30 dni.

W przypadku zawieszenia działalności na okres krótszy niż 30 dni, przedsiębiorca jest zobowiązany terminowo uregulować swoje zobowiązania wobec urzędu skarbowego, nawet jeżeli w danym miesiącu nie prowadził żadnej działalności. Jeżeli nie dopełni on tych obowiązków (przede wszystkim złożenia deklaracji VAT), powinien on tego dokonać bezzwłocznie po wznowieniu działalności (do deklaracji VAT składanej po terminie należy dołączyć czynny żal, a do zaległości podatkowych należy doliczyć odsetki za zwłokę).

Wykreślenie z VAT w związku z zawieszeniem działalności – sprawdź, czy to możliwe!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
   Napoleon_Bonaparte

   Przecież można zawiesić D.G. bezterminowo, a nie na max 24 mies. Edytujcie to 😉

  2. 24 marca 2021 o 09:24
   Ifirma

   Tekst już jest aktualny do bieżącego stanu prawnego 🙂

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie