Blog

Zawyżony VAT na paragonie – czy można go odzyskać?

Przedsiębiorcy, którzy dokonują dostaw towarów i usług opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT bardzo często mają problem z przyporządkowaniem właściwej stawki. W rezultacie jeżeli dojdzie do pomyłki, szczególnie na wystawionym paragonie fiskalnym, rodzi to określone konsekwencje. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy można odzyskać zawyżony VAT wykazany na paragonie fiskalnym.

Korygowanie błędnie wystawionych paragonów

Niestety jeżeli dojdzie do wydruku błędnie wystawionego paragonu nie ma możliwości cofnięcia takiej operacji lub chociażby dokonania korekty na kasie fiskalnej, nie ma takiego technicznego rozwiązania. Przepisy odnoszą do kwestii korygowanie pewnej kategorii błędów i pomyłek, nie ma jednak odniesienia do korekt dokonywanych z powodu zawyżenia stawki VAT na paragonie.

Czy można odzyskać zawyżony podatek VAT wykazany na paragonie fiskalnym?

Stanowisko organów podatkowych w sprawie odzyskania podatku VAT zawyżonego na paragonie jest jednolite i wynika z niego, że jeżeli przedsiębiorca podał błędną stawkę nie ma prawa do odzyskania zwrotu podatku VAT należnego z paragonów wystawionych na kasie fiskalnej. Fiskus argumentuje to w ten sposób, że ciężar ekonomiczny podatku VAT został poniesiony przez osoby trzecie a nie na przedsiębiorcę. Na szczęście stanowisko sądów w tej sprawie jest zgoła odmienne. W wydawanych wyrokach zarówno sądów WSA, jak i NSA przewija się pogląd, że nie ma podstaw do odmowy zwrotu zawyżonego podatku VAT. W przepisach podatkowych nie ma regulacji na temat sposobu postępowania w przypadku zawyżenia stawki VAT, ale to nie oznacza, że przedsiębiorca pozbawiony jest takiej możliwości. Sądy podkreślają również, że brak uszczerbku na majątku przedsiębiorcy nie przesądza o prawie do zwrotu nadpłaty. W większości wydawanych wyroków sądy stoją na stanowisku, że w takich przypadkach przedsiębiorca ma prawo do odzyskania nadpłaconego podatku VAT.

Przykładowe wyroki sądów NSA:

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

20 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

20 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

21 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

22 godziny temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu