Jak korygować błędy na kasie fiskalnej na przykładzie sklepu internetowego?

błędy na kasie fiskalnej

Zastanawiasz się, w jaki sposób dokonywać korekty błędów na kasie fiskalnej? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Co do zasady na kasie fiskalnej ewidencjonuje się sprzedaż na rzecz osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, tzw. konsumentów. Przy każdej sprzedaży nie da się uniknąć pomyłek, jak również zwrotów towarów czy innych sytuacji, które wpływają na wysokość osiągniętego obrotu. Kasa fiskalna jest takim urządzeniem, na którym nie można zaewidencjonować sprzedaży na minus, dlatego przepisy przewidują specjalny tryb postępowania w takich okolicznościach. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, w jaki sposób korygować błędy na kasie fiskalnej na przykładzie sklepu internetowego.

Ewidencje prowadzone wraz z kasą fiskalną

W rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących wskazano, w jaki sposób powinno się ewidencjonować zdarzenia, które mogą zostać skorygowane po wystawieniu paragonu na kasie fiskalnej. Przedsiębiorca powinien założyć 2 rodzaje ewidencji:

  1. Ewidencja zwrotów towarów i uznanych reklamacji.
  2. Ewidencje pomyłek zarejestrowanych na kasie fiskalnej.

W każdym przypadku w ewidencji powinno być miejsce na podanie terminu zwrotu lub przyczyny zwrotu, a w przypadku pomyłek opis okoliczności, w których do tego doszło.

Udzielenie klientowi kodu rabatowego po sprzedaży

Jeżeli zdecydujemy się na udzielenie rabatu przed wystawieniem paragonu, to wówczas dokument jest wystawiony z uwzględnieniem obniżki. Natomiast jeżeli dojdzie już do transakcji, wystawiony zostanie paragon, a klient na przykład stwierdzi wadę produktu, który pomimo to decyduje się kupić, ale z odpowiednią zniżką, to wówczas należy dokonać odpowiednich korekt w ewidencji.

W takim przypadku korekta sprzedaży powinna być dokonana w ewidencji zwrotów towarów i uznanych reklamacji. Wpisujemy wówczas do ewidencji zwrot części zapłaty w kwocie brutto i wartość podatku VAT należnego. Na koniec miesiąca kwota wynikająca z ewidencji będzie zaksięgowana na minus w ewidencji VAT, u czynnego podatnika, jak również zmniejszy sprzedaż w PKPiR.

Wystawienie dwóch identycznych paragonów do tego samego zamówienia

Może się tak również zdarzyć, że przedsiębiorca obsługujący zamówienia wystawi dwa identyczne paragony do tego samego zamówienia, wówczas mogą wystąpić 2 okoliczności:

  1. Zdublowane paragony nie są wystawione po sobie, pomyłka została zauważona po pewnym czasie.
  2. Zdublowane paragony zostały wystawione po sobie, posiadają kolejne numery.

W pierwszym przypadku należy uznać, że nie mamy do czynienia ani z oczywistą pomyłką, ani ze zwrotem towarów czy uznanych reklamacji. Przepisy nie przewidują innych okoliczności, niż te opisane powyżej. Jak wynika z uzasadnień wydawanych interpretacji podatkowych, w takim przypadku podatnik powinien zaprowadzić tzw. ewidencję korekt, która nie ma określonego wzoru w przepisach. Na takim stanowisku stanął m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0113-KDIPT1-3.4012.45.2020.1.JM z dnia 16.03.2020 r. Wskazał w niej również, że brak regulacji prawnych w tym zakresie nie może pozbawić podatnika możliwości dokonania korekty, jeżeli obrót z danej transakcji był inny niż kwota figurująca na paragonie, bądź też paragon nie odzwierciedla zaistniałego stanu faktycznego.

Natomiast w przypadku drugim, gdzie można uznać, że doszło do pomyłki, która została zauważona od razu, taką sprzedaż odnotowujemy w ewidencji pomyłek.

Bez względu na to, w jakiej ewidencji znajdzie się skorygowana sprzedaż na kasie fiskalnej, w każdym przypadku suma kwot z poszczególnych ewidencji będzie pomniejszać przychód do opodatkowania w podatku dochodowym, jak również podstawę do obliczenia podatku VAT należnego od sprzedaży.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość