Zezwolenia niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce mają obowiązek zarejestrowania jej w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym (wyjątek stanowi nowa forma – tzw. działalność nierejestrowana). Czy zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z uzyskaniem zezwolenia? Czy poza wypełnieniem wniosku CEIDG-1 przyszły przedsiębiorca powinien zrobić coś jeszcze?  Wejdź i dowiedz się więcej!

Zezwolenia tylko w przypadku niektórych działalności

To, czy do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne będą dodatkowe zezwolenia (koncesje lub licencje) uzależnione jest przede wszystkim od tego, czym planujemy się zajmować. Zanim podejmiemy decyzję o założeniu firmy warto sprawdzić, czy nasza działalność nie wymaga dodatkowych uprawnień (zezwoleń, koncesji, licencji) lub nie jest tzw. działalnością regulowaną (jak np. działalność kantorowa czy lekarska).

Koncesja jest bowiem niezbędna w przypadku działalności obejmującej m.in.:

  • ochronę mienia i osób,
  • przewozy lotnicze,
  • prowadzenie kasyna,
  • wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję oraz obrót paliwami i energią.

O udzielenie licencji powinni wystąpić przedsiębiorcy zajmujący się m.in.:

  • transportem taksówką,
  • usługami detektywistycznymi,
  • ochroną mienia lub osób.

Inne zezwolenia, które mogą okazać się niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej to np.:

  • zezwolenie na hurtową i detaliczną sprzedaż alkoholu,
  • zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej,
  • zezwolenie na wytwarzanie i dopuszczanie do obrotu produktów leczniczych, prowadzenie aptek ogólnodostępnych czy hurtowni farmaceutycznych.

Działalność bez zezwolenia – jakie konsekwencje?

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganych zezwoleń jest wykroczeniem, za które grożą sankcje określone w art. 601 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z przytoczonym przepisem prawa, osoby, które nie zarejestrują działalności lub prowadzą działalność bez wymaganych zezwoleń, mogą podlegać karze grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

Sprawdź, o jakich 3 rzeczach powinieneś wiedzieć, zanim założysz własną firmę!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

17 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

18 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

18 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

20 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu