Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku a składka zdrowotna ZUS?

zmiana formy opodatkowania w trakcie roku

Zmieniłeś formę opodatkowania w trakcie 2022 roku? Sprawdź, jak powinno wyglądać rozliczenie składki zdrowotnej.

Ustawa o Polskim Ładzie nie daje o sobie zapomnieć, cyklicznie pojawiają się zmiany wprowadzonych przepisów, o czym informujemy w naszych publikacjach. Dzisiaj zajmiemy się tematem rozliczania składki zdrowotnej, o ile przedsiębiorca zdecyduje się zmienić formę opodatkowania w trakcie roku.

Kto mógł zmienić formę opodatkowania do 22 sierpnia 2022 roku?

W ustawie zmieniającej ustawę o Polskim Ładzie została wprowadzona możliwość dokonania zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Nigdy wcześniej taka sytuacja nie miała miejsca. Spójrzmy kto i na jakich zasadach może dokonać zmian:

Kto może zmienić formę opodatkowania
Możliwość wyboru podatku według skali podatkowej
Przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy 19%
Dopiero po zakończeniu roku podatkowego
Przedsiębiorcy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy
– po zakończeniu roku podatkowego,
– do 22 sierpnia 2022 r.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania w trakcie 2022 roku będzie miał obowiązek złożyć dwa zeznania po zakończeniu roku. Za okres od stycznia do czerwca 2022 r. PIT-28, a od 1 lipca do 31 grudnia PIT-36.

Co ze składką zdrowotną po zmianie formy opodatkowania w trakcie roku?

Dodatkowo po zmianie formy opodatkowania w trakcie roku sprawy się komplikują z powodu zmiany zasad rozliczania składki zdrowotnej na ryczałcie i na zasadach ogólnych. W związku z powyższym w takim przypadku przedsiębiorca będzie rozliczał składkę zdrowotną w następujący sposób:

  • do 30 czerwca 2022 roku na zasadach obowiązujących ryczałtowców,
  • od 1 lipca 2022 roku naliczy i zapłaci 9% składki zdrowotnej od osiągniętego dochodu.

W tym miejscu rodzi się kilka pytań, a mianowicie:

  1. Jaka będzie podstawa do naliczenia składki zdrowotnej za lipiec 2022 r.?
  2. Co z zapłaconą w lipcu składką zdrowotną za czerwiec 2022 r.?

Przy obliczaniu składki zdrowotnej za lipiec 2022 r. według zasad ogólnych przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę dochód miesiąca czerwca 2022 r., jednak w tym przypadku nie ma informacji na ten temat, ponieważ w czerwcu opłacał jeszcze zryczałtowany podatek dochodowy.

Jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie numer 2 to nie ma żadnych regulacji na ten temat. Chodzi mianowicie o to, że przedsiębiorca na ryczałcie ma prawo pomniejszyć przychód o 50% zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast na zasadach ogólnych takiego prawa już nie ma. Skoro składka zdrowotna została zapłacona w lipcu za czerwiec przedsiębiorca nie ma podstaw, żeby pomniejszyć przychód czerwca 2022 r. o 50% zapłaconej składki zdrowotnej za ten miesiąc. Wydaje się, że w takim przypadku odliczenie 50% zapłaconej składki zdrowotnej za czerwiec powinno być dokonane dopiero w rozliczeniu rocznym składek zdrowotnych. Jest to jednak tylko hipoteza nie poparta żadnymi przepisami ani wyjaśnieniami.

Podsumowanie

Jak widać zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego rodzi nie tylko problemy na gruncie rozliczeń podatkowych, ale również zapłaty składki zdrowotnej, która jest rozliczana na różnych zasadach w zależności od wybranej metody opodatkowania dochodów/przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Z uwagi na to, że po raz pierwszy przedsiębiorcy będą również składali rozliczenie roczne do ZUS dotyczące zapłaconych składek zdrowotnych za 2022 rok wiele problematycznych kwestii powinno być jeszcze wyjaśnionych. Mamy nadzieję, że takie informacje pojawią się na stronach ZUS czy stronach rządowych. Jak zawsze przy takich okazjach będziemy przekazywali informacje na ten temat w naszych publikacjach, o ile tylko się pojawią.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Kto mógł zmienić formę opodatkowania do 22 sierpnia 2022 roku?

    Przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy 19% oraz przedsiębiorcy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy.

  2. 🔸Co ze składką zdrowotną po zmianie formy opodatkowania w trakcie roku?

    Składka zdrowotna jest rozliczana na różnych zasadach w zależności od wybranej metody opodatkowania dochodów/przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość