Blog ifirma.pl

Jak przejść z rozliczenia kwartalnego na miesięczne i na odwrót?

|
|
2 minut czytania
Zamierzasz zmienić sposób rozliczania podatku VAT? Sprawdź, w jaki sposób i kiedy można to zrobić.

Zmiana rozliczenia VAT z kwartalnego na miesięczny - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, wybierając rozliczanie podatku VAT w cyklach miesięcznych lub kwartalnych może zmienić terminy przekazywania JPK_V7, ale musi pamiętać o pewnych zasadach, które są uregulowane w przepisach. O tym, kiedy i w jaki sposób dokonać zmiany rozliczania VAT z miesięcznego na kwartalny piszemy w dzisiejszej publikacji.

Przejście z rozliczenia miesięcznego na kwartalny

Odliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych możliwe jest dopiero po upływie 12 miesięcy od miesiąca rejestracji do podatku VAT. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zmienić rozliczanie VAT z miesięcznego na kwartalny, to taką informację musi złożyć najpóźniej w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Czyli, aby móc rozliczać VAT kwartalnie od I kwartału, to do 25. lutego najpóźniej należy złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Przykład 1

Pan Andrzej rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w czerwcu 2020 roku, od początku prowadzenia firmy zarejestrował się jako podatnik VAT. Pan Andrzej chce zrezygnować z rozliczania miesięcznego na kwartalny. Najwcześniej będzie mógł zacząć rozliczać się w takim cyklu od III kwartału 2021 roku. Wówczas w terminie do 25 sierpnia 2021 r. powinien złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, na którym zaznaczy taką opcję.

Przejście z rozliczenia kwartalnego na miesięczny

Jeżeli przedsiębiorca wybrał metodę kwartalną rozliczania podatku VAT, powrót do miesięcznego rozliczania jest możliwy najwcześniej dopiero po upływie 4 kwartałów, czyli po 12 miesiącach. Obowiązkowe jest złożenie aktualizacji na formularzu VAT-R w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy.

Przykład 2

Pani Karolina od kwietnia 2020 roku opłaca VAT kwartalnie. Jednak zdecydowała, że w 2021 roku chce rozliczać się miesięcznie. Zgodnie z przepisami, aby powrócić do rozliczeń miesięcznych musi upłynąć 4 kwartały, w tym przypadku okres ten upłynie z końcem I kwartału 2021 roku. Najwcześniej od 1 kwietnia 2021 r. pani Karolina może zacząć rozliczać się miesięcznie, a aktualizację VAT-R powinna złożyć w terminie do 25 maja 2021 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Zmiana VAT z kwartalnego na miesięczny - jak to zrobić?

   Jeżeli przedsiębiorca wybrał metodę kwartalną rozliczania podatku VAT, powrót do miesięcznego rozliczania jest możliwy najwcześniej dopiero po upływie 4 kwartałów, czyli po 12 miesiącach. Obowiązkowe jest złożenie aktualizacji na formularzu VAT-R w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy.
  2. Zmiana VAT z miesięcznego na kwartalny - jak to zrobić?

   Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zmienić rozliczanie VAT z miesięcznego na kwartalny, to taką informację musi złożyć najpóźniej w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie