Jak przejść z rozliczenia kwartalnego na miesięczne i na odwrót?

jak przejść z rozliczenia kwartalnego na miesięczne

Zamierzasz zmienić sposób rozliczania podatku VAT? Sprawdź, w jaki sposób i kiedy można to zrobić.

Zmiana rozliczenia VAT z kwartalnego na miesięczny - omówione zagadnienia:

Przedsiębiorca, wybierając rozliczanie podatku VAT w cyklach miesięcznych lub kwartalnych może zmienić terminy przekazywania JPK_V7, ale musi pamiętać o pewnych zasadach, które są uregulowane w przepisach. O tym, kiedy i w jaki sposób dokonać zmiany rozliczania VAT z miesięcznego na kwartalny piszemy w dzisiejszej publikacji.

Przejście z rozliczenia miesięcznego na kwartalny

Odliczanie podatku VAT w okresach kwartalnych możliwe jest dopiero po upływie 12 miesięcy od miesiąca rejestracji do podatku VAT. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zmienić rozliczanie VAT z miesięcznego na kwartalny, to taką informację musi złożyć najpóźniej w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Czyli, aby móc rozliczać VAT kwartalnie od I kwartału, to do 25. lutego najpóźniej należy złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Przykład 1

Pan Andrzej rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w czerwcu 2020 roku, od początku prowadzenia firmy zarejestrował się jako podatnik VAT. Pan Andrzej chce zrezygnować z rozliczania miesięcznego na kwartalny. Najwcześniej będzie mógł zacząć rozliczać się w takim cyklu od III kwartału 2021 roku. Wówczas w terminie do 25 sierpnia 2021 r. powinien złożyć aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, na którym zaznaczy taką opcję.

Przejście z rozliczenia kwartalnego na miesięczny

Jeżeli przedsiębiorca wybrał metodę kwartalną rozliczania podatku VAT, powrót do miesięcznego rozliczania jest możliwy najwcześniej dopiero po upływie 4 kwartałów, czyli po 12 miesiącach. Obowiązkowe jest złożenie aktualizacji na formularzu VAT-R w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy.

Przykład 2

Pani Karolina od kwietnia 2020 roku opłaca VAT kwartalnie. Jednak zdecydowała, że w 2021 roku chce rozliczać się miesięcznie. Zgodnie z przepisami, aby powrócić do rozliczeń miesięcznych musi upłynąć 4 kwartały, w tym przypadku okres ten upłynie z końcem I kwartału 2021 roku. Najwcześniej od 1 kwietnia 2021 r. pani Karolina może zacząć rozliczać się miesięcznie, a aktualizację VAT-R powinna złożyć w terminie do 25 maja 2021 r.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Zmiana VAT z kwartalnego na miesięczny - jak to zrobić?

    Jeżeli przedsiębiorca wybrał metodę kwartalną rozliczania podatku VAT, powrót do miesięcznego rozliczania jest możliwy najwcześniej dopiero po upływie 4 kwartałów, czyli po 12 miesiącach. Obowiązkowe jest złożenie aktualizacji na formularzu VAT-R w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy.

  2. 🔸Zmiana VAT z miesięcznego na kwartalny - jak to zrobić?

    Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał zmienić rozliczanie VAT z miesięcznego na kwartalny, to taką informację musi złożyć najpóźniej w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość