Blog ifirma.pl

Usługa kompleksowa a faktura sprzedaży

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać faktura obejmująca usługę kompleksową? W takim razie zachęcamy do przeczytania artykułu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prawidłowość wystawiania faktur często jest przedmiotem rozważań zarówno przedsiębiorców, jak i organów podatkowych. Bardzo często w przepisach nie są uregulowane pewne kwestie formalne, będące przyczyną polemiki pomiędzy fiskusem a osobami, które prowadzą działalność gospodarczą. Jednym z takich przykładowych tematów jest ujmowanie usługi kompleksowej na fakturze sprzedaży. Dzisiaj odniesiemy się do tego tematu na podstawie stanowiska, jakie reprezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych.

Jak należy rozumieć usługę kompleksową?

Świadczenie w ramach usługi kompleksowej odnosi się do sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje, z ekonomicznego punktu widzenia, kilka świadczeń, które są jej składowymi.

W takim przypadku powinno dojść do obiektywnej oceny, co jest usługą zasadniczą, a co usługą pomocniczą. Nie jest to jednak bardzo często łatwe do ustalenia.

Dywagacje na ten temat były już niejednokrotnie przedmiotem rozważań w wydawanych interpretacjach podatkowych i wyrokach sądowych. Ma to bardzo często związek z wykazaniem prawidłowej stawki podatku VAT na fakturze, jeżeli usługa zasadnicza i usługi pomocnicze opodatkowane są różnymi stawkami, bądź rodzi się wątpliwość czy faktura powinna być oznaczona w obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności.

Usługa transportowa jako usługa kompleksowa na fakturze

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, jak prawidłowo ujmować na fakturze sprzedaży koszty transportu.

Przywołany został typowy przykład usługi kompleksowej. Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych bardzo często stoją na stanowisku, że dostawa towarów z usługą transportową i pakowania towarów powinna być potraktowana jako usługa kompleksowa, która nie powinna być dzielona na elementy na fakturze VAT, czyli transport nie powinien być wyszczególniony odrębnie.

Na takim stanowisku stoi m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0113-KDIPT1-1.4012.672.2020.1.RG z dnia 02.11.2020 r. czy w interpretacji nr 0112-KDIL2-3.4012.448.2018.2.EZ z dnia 17.10.2018 r.

Chociaż nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o wyroku NSA sygn. akt I FSK 661/17 z dnia 05.06.2019 r., w którym sąd stoi na stanowisku, że brak jest przepisów, które wprost zabraniałyby przedsiębiorcy odrębnego wykazywania na fakturze dostawy towarów i usługi transportowej.

Usługi serwisowe jako usługa kompleksowa na fakturze

W kontekście oceny świadczenia usługi serwisowej jako usługi kompleksowej przedsiębiorca zwrócił się w zapytaniu o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Przedmiotowa sprawa dotyczy świadczenia usług serwisowych w zakresie naprawy pojazdów mechanicznych. W skład usługi serwisowej wchodzi zarówno robocizna, jak i zużyte materiały. W tym przypadku zostało zadane pytanie, czy jeżeli na fakturze znajdą się części do wykonania usługi, które znajdują się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, a wartość tych części przekracza 15.000 zł, to czy prawidłowe będzie postępowanie przedsiębiorcy, że nie oznaczy faktury w MPP, ponieważ uznaje, że usługa serwisowa jest usługą kompleksową, a części stanowią jedynie element pomocniczy usługi zasadniczej. Na fakturze będzie jednak wykazana odrębnie usługa serwisowa i wartość zużytych części do naprawy.

Organ podatkowy uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, że nie ma obowiązku oznaczania faktury w split payment. Jednocześnie organ podatkowy zauważył, że skoro przedmiotem sprzedaży jest wyłącznie usługa, to ta usługa powinna być wykazana na fakturze jako przedmiot sprzedaży, natomiast materiały czy wartość robocizny, jako elementy składowe tej usługi mogą być zamieszczone poza fakturą. Mogą stanowić nawet osobny dokument w formie kosztorysu. W ocenie organu podatkowego faktura powinna zawierać informacje o faktycznym zdarzeniu gospodarczym, a więc w przypadku świadczenia usługi, jako świadczenia kompleksowego. Nie powinny być na fakturze w odrębnej pozycji wykazywane towary do jej wykonania.

Pomimo wyroku NSA z 2019 roku, w którym sąd zauważył, że organ podatkowy, jak również sąd I instancji nie wskazał podstawy prawnej, z której wynika, że zabronione jest odrębne wykazywanie kilku różnych świadczeń składających się na usługę kompleksową na wystawionej fakturze, organy podatkowe w dalszym ciągu w wydawanych interpretacjach negują taką praktykę. Są to co prawda interpretacje wydawane w indywidualnych sprawach, ale niewątpliwie muszą być brane pod uwagę.

Zawsze w takich sytuacjach ostateczna decyzja należy do przedsiębiorcy, w jaki sposób wystawi fakturę na usługę kompleksową. Zaprezentowane informacje mają wskazać, jaki kierunek wyznaczają organy podatkowe.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie