Blog ifirma.pl

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

|
|
4 minut czytania
Zobacz ile wynosi stawka VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 r.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W Polsce obowiązują różne stawki podatku VAT i zostały one opisane w ustawie o VAT. Dodatkowo w przepisach wykonawczych w postaci rozporządzeń mogą być zamieszczane dodatkowe informacje na temat stawek, a także informacje o okresowym obniżaniu ich wysokości. W dzisiejszej publikacji napiszemy o zmianie stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024 roku.

Obniżanie i podwyższanie stawek VAT

W przepisach mówi się o stawce podstawowej w VAT, która w Polsce obecnie wynosi 23%, ale niektórzy przedsiębiorcy mogą korzystać ze stawek obniżonych. Historia pokazuje również, że ustawodawca może wprowadzać podwyższenie stawek VAT. Taką sytuację mamy również obecnie, że stawka podstawowa 22% i obniżona 7% została podwyższona o jeden punkt procentowy w 2011 roku i miały wrócić po pierwotnej wysokości po 2-3 latach. Na razie nic nie zapowiada jednak powrotu do stawki 22% i 7%, słyszymy tylko co jakiś czas, że termin ten jest przesuwany na kolejne lata. Po takim upływie czasu mało kto już pamięta, że to podniesienie stawek miało być na krótko, a jak się okazuje zostało z nami już na kolejną dekadę. Jeśli w grę wchodzi obniżenie stawek VAT, to już nie można liczyć na tak długie okresy obowiązywania. Takie zabiegi są stosowane z różnych powodów. Podwyższanie stawek VAT ma na pewno spowodować wzrost wpływów do Budżetu Państwa. Na okresowe obniżanie stawki VAT na artykuły żywnościowe miały wpływ czynniki ekonomiczne.

Obniżona stawka VAT na żywność

Na decyzję o obniżeniu stawki podatku VAT na żywność miała wpływ bardzo wysoka inflacja, która występowała w 2022 i 2023 roku. W miesiącu styczniu 2022 r. inflacja wynosił 9,2% i to dało sygnał do podjęcia takiej decyzji na czas określony.

Wprowadzenie 0% stawki VAT na żywność nastąpiło od 1 lutego 2022 roku i co jakiś czas jej obowiązywanie było przedłużane
Stawka obniżona 0% na artykuły spożywcze dotyczyła towarów wymienionych w pozycjach od 1 do 18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT
Informacja na temat czasowej obniżki stawki VAT znalazła się w Rozporządzeniu w sprawie obniżonych stawek VAT

Zmiana stawki VAT na artykuły spożywcze od kwietnia 2024

Z cytowanego wcześniej Rozporządzenia data ostatniego obowiązywania 0% stawki na żywność jest datowana na 31 marca 2024 r. Po zbadaniu przez rząd aktualnego wskaźnika inflacji w miesiącu styczniu 2024 r. okazało się, że nastąpiła obniżka do 3,9%. Według szacunków taka tendencja ma się utrzymywać, stąd decyzja o zmianie stawki VAT na żywność, czyli powrót do stanu sprzed 1 lutego 2022 r.

Uwaga!
Od 1 kwietnia 2024 roku stawka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe znowu wynosi 5%. Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu 0% stawki VAT

Zmiana w stawce VAT od 1 kwietnia 2024 r. a Wiążące Informacje Stawkowe

Jak można przeczytać na stronach Krajowej Administracji Skarbowej zmiany w przepisach dotyczących stawek VAT oznaczają wygaśnięcie 1 kwietnia 2024 r. WIS wydanych dla podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0%.

Ważne!
Powrót od 1 kwietnia 2024 r. do 5% stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze spowodowało wygaśnięcie WIS wydanych w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 marca 2024 r.
Jak donosi Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) nie ma to jednak wpływu na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury Scalonej (CN). Kody CN pozostaną aktualne pod warunkiem, że opis, skład, charakter czy zastosowanie tych towarów się nie zmienia
Jeśli przedsiębiorca złoży jednak wniosek o wydanie nowej WIS dla towarów objętych zmianą stawek od 1 kwietnia 2024 r., to Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu

Zmiana stawki VAT – podsumowanie

W każdym kraju unijnym obowiązują różne stawki podatku VAT, zawsze jest jednak stawka podstawowa i stawki obniżone, które mogą obejmować tylko określone kategorie towarów i usług enumeratywnie wymienione w przepisach. Jak wspomniano w publikacji ustawodawca może zarówno podwyższać, jak i obniżać stawki VAT w pewnym przedziale czasowym. Jednak na mocy Rozporządzenia w sprawie stawek VAT terminy te mogą być przesuwane na kolejne okresy. W przypadku VAT na podstawowe artykuły żywnościowe od 1 kwietnia 2024 r. nastąpił powrót do stawki 5%. Swoją decyzję Ministerstwo Finansów uzasadnia spadkiem inflacji, czyli cen konsumpcyjnych, który był badany w okresie od marca 2021 do marca 2024 r.

Stan prawny na dzień: 29-04-2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie