Blog ifirma.pl

Zmiany dotyczące wypłacania wynagrodzenia za pracę

|
|
5 minut czytania
Na podstawie sporządzonej listy płac dokonujemy wypłaty wynagrodzenia. Od 2019 roku nadrzędną formą przekazania pensji pracownikowi będzie przelew bankowy. Otrzymanie jej do rąk własnych będzie uwarunkowane złożeniem stosownego wniosku. Sprawdź, co jeszcze się zmieni w wypłatach wynagrodzeń!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Na podstawie uprzednio sporządzonej listy płac dokonujemy wypłaty wynagrodzenia. Od 2019 roku nadrzędną formą przekazania pensji pracownikowi będzie przelew bankowy. Otrzymanie jej do rąk własnych będzie uwarunkowane złożeniem stosownego wniosku. Sprawdź, co jeszcze się zmieni w wypłatach wynagrodzeń!

Zmiany dotyczące wypłacania wynagrodzenia

Od 01.01.2019 r. zacznie obowiązywać ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku dotycząca skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (Dz.U. 2018 poz. 357). Kolejną ważną kwestią wprowadzoną podczas nowelizacji ustawy, jest zmiana zasady dokonywania wypłat wynagrodzeń pracownika. Według Kodeksu pracy na dzień dzisiejszy:

 • art. 86 §1 Pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.
 • art. 86 §2 Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalna tylko wówczas gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

Od stycznia 2019 ulegnie zmianie art. 86 §3 dotyczący sposobu wypłacania wynagrodzenia, poniższa tabela przedstawia zapis przepisu przed jak i po zmianie.

Stan prawny obowiązujący do końca 2018 roku Stan prawny od 2019 roku
Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do końca 2018 roku, jeżeli pracownik zobowiązuje się pisemnie do otrzymywania wynagrodzenia w innej formie niż w postaci gotówkowej do rąk własnych, pracodawca ma prawo przesłać wynagrodzenie na wskazane w oświadczeniu konto bankowe.

Niemniej jednak od 01.01.2019 r. sytuacja związana ze sposobem przekazywania wynagrodzenia ulegnie zmianie. Podstawowym sposobem wypłaty wynagrodzenia będzie forma bezgotówkowa – przelew na konto bankowe, które wskaże pracownik podczas zatrudnienia zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 §3 Kodeksu pracy.

Należy również pamiętać, że w przypadku kiedy pracownik będzie preferował inną formę wypłaty wynagrodzenia, może złożyć pracodawcy oświadczenie w formie papierowej lub elektronicznej, aby wypłata została przekazywana do rąk własnych. Analizując powyższą zmianę, zostanie więc odwrócona obowiązująca reguła dotycząca podstawowej formy zapłaty wynagrodzenia. W głównej mierze zmiana została umotywowana próbą ograniczenia „szarej strefy” i rozliczaniem pensji pracownika „pod stołem”.

▲ wróć na początek

Zmiany w prawie po stronie pracodawcy

W związku ze zmianami, które zaczną obowiązywać od 01.01.2019 r. pracodawca ma obowiązek poinformowania swoich pracowników w terminie 21 dni od daty wejścia w życie ustawy – termin upływa 22.01.2019 r. , o obowiązku przekazania odpowiednich dokumentów takich jak:

 • oświadczenie o numerze rachunku bankowego, na które ma zostać przekazywane wynagrodzenie

          lub

 • wniosek dotyczący przekazywania wynagrodzenia do rąk własnych.

Nie doprecyzowano w jakiej formie ma zostać przekazana informacja o zmianie formy wypłaty wynagrodzenia pracownikom, natomiast powinno nastąpić to w sposób dla wszystkich czytelny i dostępny np. przesyłanie wiadomości e-mail lub wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń.

Od momentu otrzymania takiego zawiadomienia, pracownik ma 7 dni na dostarczenie dokumentów pracodawcy.

W sytuacji kiedy w terminie ustawowym przypadnie termin wypłaty wynagrodzenia, pracodawca wypłaca pensję do rąk własnych pracownika, czyli zgodnie z poprzednią wersją ustawy. Tak samo, pracodawca będzie musiał postąpić w sytuacji nieotrzymania od pracownika dokumentów dotyczących wyboru formy wypłaty wynagrodzenia.

Podstawowy rachunek płatniczy

W sytuacji kiedy pracownik nie posiada konta bankowego i obawia się, że jego założenie będzie narażać go na dodatkowe koszty, może uruchomić podstawowy rachunek płatniczy (PRP). Od 8 sierpnia wszystkie banki mają obowiązek udostępnić klientom nowy typ konta osobistego. Jest on dedykowany każdemu, kto nie posiada żadnego rachunku osobistego w jakimkolwiek polskim banku. Konto ma zapewnić bezpłatny dostęp do podstawowych czynności bankowych.

Jest to znaczne ułatwienie, które zostało wprowadzone po przez unijną dyrektywę PAD określającą zasady oferowania przez instytucje finansowe tzw. Rachunków podstawowych.

Jesteś pracodawcą i chcesz uniknąć uciążliwości związanych z prowadzeniem papierowej dokumentacji pracowniczej? Sprawdź co się zmieni od 2019r.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie