Zmiany w naliczaniu odsetek od zaległości ZUS

odsetki od zaległości zus

Zastanawiasz się, jak się nalicza odsetki do ZUS? Sprawdź, co się ostatnio zmieniło w tym temacie.

Przedsiębiorcy są zobowiązani do naliczania i odprowadzania składek ZUS zarówno za siebie, jak i zatrudnionych pracowników. Każda wpłata po terminie rodzi konieczność naliczania odsetek za zwłokę. Sprawdźmy, co się zmieniło w naliczaniu odsetek od zaległości ZUS od 19 września 2021 roku.

Jakie obowiązują zasady naliczania odsetek do ZUS?

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należy wpłacać w ustawowych terminach. W przypadku, gdy dojdzie do nieterminowej zapłaty to również powinny być naliczone odsetki za zwłokę, które należy obliczyć i wpłacić z należnością główną bez wezwania organu.

Odsetki nalicza się:

  • od następnego dnia od upływu terminu płatności,
  • do dnia zapłaty, łącznie z tym dniem.

Jeżeli chodzi o te zasady, to nic się nie zmieniło. Zmieniła się natomiast wysokość odsetek za zwłokę, których nie trzeba wpłacać do ZUS.

Co się zmieniło w naliczaniu odsetek do ZUS od 19 września 2021 roku?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 18 września 2021 roku, jeżeli wysokość odsetek za zwłokę nie przekraczała kwoty 6,60 zł, to przedsiębiorca nie musiał ich wpłacać.

Od 19 września 2021 roku w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono zapis, że odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekracza 1% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Odsetki od zaległości ZUS, których nie trzeba płacić do ZUS

Do 18.09.2021 r.
Od 19.09.2021 r.
6,60 zł
1% minimalnego wynagrodzenia za pracę

Wprowadzona zmiana spowodowała, że kwota odsetek wolnych od zapłaty do ZUS co roku będzie zmieniała swoją wysokość wraz ze zmianą kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przykład

Przedsiębiorca posiada zaległość z tytułu obowiązkowych składek ZUS. Przy wpłacie powinien pamiętać o naliczeniu odsetek za zwłokę. Jeżeli wartość odsetek w 2021 roku nie przekroczy 28 zł, to nie musi powiększać wpłaty o tę kwotę. Jednocześnie jeżeli wpłata będzie miała miejsce po 1 stycznia 2022 roku to kwota odsetek, których nie trzeba wpłacać się zmieni i wyniesie 30,10 zł, ma to związek ze zmianą wysokości wynagrodzenia minimalnego.

Informacja o zmianie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku znajduje się w podlinkowanej publikacji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość