Działalność pośredników ubezpieczeniowych została uregulowana w przepisach szczególnych. Agenci ubezpieczeniowi, podobnie jak pozostałe osoby prowadzące działalność gospodarczą, mają określone obowiązki na gruncie podatku dochodowego. W dzisiejszej publikacji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy agent osiąga przychód w podatku PIT.
Moment rozpoznania przychodu w podatku dochodowym
Jeżeli chodzi o zasady ogólne rozpoznania przychodu w podatku dochodowym, to wynikają one wprost z ustawy, będzie to:
- dzień wydania rzeczy, prawa majątkowego, całościowego lub częściowego wykonania usługi, nie później niż:
- dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności.
W podatku dochodowym bez względu na to, czy otrzymamy zapłatę za wystawioną fakturę, czy też nie, to i tak należy wykazać przychód i jeżeli wyjdzie należna zaliczka na podatek to ją trzeba zapłacić. Jednak w przepisach uregulowane zostały również szczególne momenty wykazywania przychodów, o czym napiszemy poniżej.
Usługi rozliczane w okresach rozliczeniowych
Ustawa o PIT pozwala również na rozliczanie usług w okresach rozliczeniowych. W takim przypadku za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Nie jest oczywiście nigdzie doprecyzowane, w jaki sposób należy rozumieć rozliczanie usług w okresach rozliczeniowych. Są to co do zasady usługi o charakterze ciągłym. które mogą być realizowane w formie usług:
- jednorazowych,
- okresowych,
- ciągłych.
Takimi przykładowymi usługami mogą być usługi: najmu, dzierżawy, leasingu, stałej obsługi prawnej, księgowej. Jest to oczywiście katalog otwarty.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe – moment uzyskania przychodu w PIT
Usługi ubezpieczeniowe świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą być również przykładem rozliczania usług w okresach rozliczeniowych. Umowy ubezpieczeniowe zawierane są najczęściej w cyklach rocznych i są po tym czasie ponawiane. W ramach swojej działalności broker zawiera umowę z firmą ubezpieczeniową, z której wynikają zasady rozliczania jego prowizji otrzymywanych od zawieranych umów.
Żeby jednak mogło dojść do wypłaty, agent musi przedłożyć podpisane umowy, a firma ubezpieczeniowa je zatwierdza. Na tej podstawie można dopiero wystawić rachunek z należną agentowi prowizją. Nie dzieje się to jednak w tym samym okresie rozliczeniowym, jeżeli uznamy, że jest nim miesiąc. Polisy są wystawione w jednym miesiącu, a zatwierdzone w następnym. Kluczowe w tym przypadku będzie wskazanie okresu rozliczeniowego w umowie o współpracy zawartej z firmą ubezpieczeniową. To powinno decydować o ustaleniu powstania przychodu w podatku dochodowym.
Przykład 1:
Pan Adam podpisał umowę o współpracy z firmą ubezpieczeniową. W umowie został wprowadzony zapis, że okresem rozliczeniowym dla stron będzie miesiąc. Pan Adam sporządził zestawienie zawartych umów w miesiącu lipcu 2021 r., z którego wynikała kwota prowizji do wypłaty. Takie zestawienie przekazał do firmy 5 sierpnia 2021 r. Moment rozpoznania przychodu w podatku PIT będzie w tym przypadku przypadał na 31 lipca 2021 r., zgodnie z zawarta umową i z taką datą powinna zostać wystawiona faktura przez pana Adama.
Przykład 2:
Pani Aneta podpisała umowę z firmą ubezpieczeniową, w której znalazł się m.in. zapis dotyczący wypłaty prowizji. Zgodnie z nim prowizja należna za każdy miesiąc, będzie wypłacana na podstawie przedłożonego zestawienia zawartych umów w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu) w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. Rozliczenie za miesiąc czerwiec 2021 r. pani Aneta złożyła 3 lipca 2021 r., a prowizja wpłynęła na jej rachunek bankowy 8 lipca 2021 r. Zgodnie z umową okres rozliczeniowy przypada na 10 lipca 2021 r. i to jest moment wykazania przychodu w PIT. Z tą datą pani Aneta wystawi fakturę za wykonana usługę.
Działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego charakteryzuje się pewną odrębnością od zasad ogólnych rozliczania przychodów w działalności gospodarczej. Osoby, które zajmują się świadczeniem takich usług powinny uważnie przeanalizować swoje umowy pod tym kątem. Jeżeli jednak i tak miałyby wątpliwości, zawsze mogą złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.