Powrót

Zmiany w tarczy antykryzysowej – zwolnienie ze składek ZUS nie tylko dla mikrofirm

Rząd przygotowuje kolejną ustawę, w której wprowadza pakiet rozwiązań dla firm. Sprawdźmy o czym jest mowa w projekcie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Kolejny projekt ustawy o wsparciu w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 trafił pod obrady Sejmu. Wszystko dzieje się bardzo szybko, a ilość proponowanych zmian z różnych obszarów jest bardzo duża, obejmuje aż 69 ustaw. Tarcza antykryzysowa 2.0 jest kontynuacją wcześniej przyjętych rozwiązań przez rząd, które obowiązują od 1 kwietnia 2020 roku. Jest to bardzo obszerny dokument, dlatego w niniejszym artykule odniesiemy się tylko do niektórych kwestii związanych z przedsiębiorcami.

Jakie nowe rozwiązania pojawiają się w projekcie ustawy?

 

Dla tych pracodawców ma być przyznane dofinansowanie w wysokości 50% do łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek ZUS wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Kolejna propozycja to możliwość uzyskania świadczenia postojowego po raz kolejny, maksymalnie trzykrotnie. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby na umowach cywilnoprawnych i prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Taka decyzja miałaby zostać podjęta przez Radę Ministrów w rozporządzeniu. Ponowna wypłata świadczenia postojowego byłaby możliwa pod warunkiem, że sytuacja materialna beneficjenta nie uległa poprawie.

Przedsiębiorcy bez względu na wielkość będą mogli renegocjować warunki zaciągniętych kredytów bankowych na firmę.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) otrzyma ze środków publicznych wsparcie na zwiększenie potencjału finansowego Agencji. “Środki uzyskane przez ARP będą przeznaczone przede wszystkim na stworzenie mechanizmu refinansowania umów leasingowych zawartych przez przedsiębiorców. Przyczyni się to do minimalizacji ryzyka wypowiadania umów leasingowych przedsiębiorcom, których model biznesowy został najbardziej dotknięty przez pandemię COVID-19” – o czym możemy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy.

Wszyscy właściciele telefonów komórkowych otrzymają nielimitowany internet w ramach dostępu do publicznych stron internetowych, m. in.:

  • stron w domenie gov.pl,
  • usług umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną,
  • usług e-learningu umożliwiających zdalną pracę nauczycieli i uczniów.

Od 1 lipca 2020 roku sprzedaż i zamiana walut wirtualnych w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu będzie w dalszym ciągu zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepisy dotychczasowe obowiązują do 30 czerwca 2020 roku.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców i nie tylko – ustawa tarcza antykryzysowa.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość