Zmiany w uldze na złe długi w podatku VAT od października 2021

zmiany-w-uldze-na-zle-dlugi

Masz problemy z płynnością finansową? Sprawdź, o czym musisz pamiętać przy rozliczaniu podatku VAT.

Wiele przepisów w podatku VAT zmienia się w ramach tzw. pakietów SLIM VAT. Przy ostatniej zmianie w ramach SLIM VAT 2 wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące rozliczania ulgi na złe długi w podatku VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jaki jest ich zakres.

Ulga na złe długi w VAT

Szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób należy stosować ulgę na złe długi w VAT zostały opisane w ustawie o VAT. Ulga jest przywilejem dla wierzyciela, ale obowiązkiem dla dłużnika.

Zmiany w uldze na złe długi w VAT od 1 października 2021 roku

Zmiany wprowadzone w polskiej ustawie o VAT są efektem wydania wyroku TSUE w orzeczeniu w sprawie C-335/19 z dnia 15 października 2020 roku. Sprawdźmy więc, co się zmieniło od października, jeżeli chodzi o rozliczanie ulgi na złe długi w VAT:

Opis warunku w VAT
Ulga na złe długi w VAT
Do 30 września
2021 roku
Od 1 października
2021 roku
Na dzień poprzedzający dzień złożenia JPK V7, w którym dokonuje się korekty podatku VAT
Dłużnik nie mógł być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji
Dłużnik może być w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji
Status dłużnika w podatku VAT na dzień złożenia korekty JPK_V7
Dłużnik musiał być czynnym zarejestrowanym podatnikiem
Dłużnik nie musi być zarejestrowany do VAT
Termin na skorzystanie z ulgi na złe długi
2 lata od daty wystawienia faktury liczone od końca roku podatkowego
3 lata od daty wystawienia faktury liczone od końca roku podatkowego
Transakcje z konsumentami
Brak
Po uprawdopodobnieniu istnienia długu przez wierzyciela:
  • wierzytelność potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu lub
  • wierzytelność została wpisana do rejestru długów lub
  • ogłoszenie upadłości konsumenckiej wobec dłużnika

Dłużnik ma obowiązek stosowania ulgi na złe długi w VAT, jeżeli nie ureguluje płatności za dostawę w terminie 90 dni od upływu terminu płatności. Jeżeli się tak zdarzy, że ta płatność zostanie dokonana w okresie późniejszym, wówczas dłużnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego po dokonaniu zapłaty. Natomiast wierzyciel, o ile skorzystał z ulgi na złe długi, ma obowiązek wykazać podatek VAT należny od dokonanej wpłaty w rozliczeniu za okres, w którym została ona uregulowana.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość